Jarmark na placu Wolności

Jarmark na placu Wolności

BIAŁA PODLASKA Ponad 70 wystawców z różnych stron kraju uczestniczyło w dorocznym Jarmarku Wielkanocnym. Zorganizowało go w sobotę 13 kwietnia na placu Wolności Bialskie Centrum Kultury. Oferta handlowa spotkała się z dużym zainteresowaniem nabywców.

Stoiska obfitowały we wszystko, co może przydać się na wielkanocnym stole. Szczególnym powodzeniem cieszyły się mięsiwa i wędzonki, sery korycińskie, pieczywo wileńskie, miody, przyprawy, jajka, rozmaite gatunki ciasta i fantazyjne wyroby rękodzielnicze z karmelu. Nie zawiedli wytwórcy rękodzieła. Na ich stoiskach królowały: palmy, pisanki tradycyjne i współczesne, cukrowe baranki i zające, wiklinowe koszyki, serwetki, obrusy i stroiki. Uczniowie bialskiego Ekonomika przygotowali efektowny wystrój świątecznego stołu, dekorując go kompozycją kwiatową z bratków, zająców i olbrzymich pisanek.

Bialskie Centrum Kultury zorganizowało przed jarmarkiem warsztaty pisankarskie. Prowadziła je twórczyni rękodzieła Zofia Bobrycka z Romanowa w gminie Janów Podlaski. W warsztatach uczestniczyło 35 uczniów bialskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, a efekty podziwiać można na wystawie ozdób świątecznych w BCK. Warsztatom towarzyszyły konkursy na kartkę świąteczną oraz tradycyjną palmę podlaską. Konkurs doczekał się rozstrzygnięcia podczas jarmarku.

W kategorii indywidualnej najpiękniejszą palmę wykonała Renata Czemierowska, i to jej przypadła nagroda pieniężna, ufundowana przez Martę Kamińską, szefową spółki Zieleń Miejska. W kategorii grup zorganizowanych najładniejszą palmą mogli pochwalić się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Międzylesia. Im przypadła nagroda pieniężna ufundowana przez Wojciecha Chilewicza, prezesa Zakładu Gospodarki Lokalowe. Natomiast w grupie wystawców najwyżej oceniono Wiesławę Kucharzyk z Majdanu Kozłowieckiego k. Lubartowa, która na oczach widowni przygotowywała palmy z suszonych ziół i kwiatów. Jej wyroby sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Równie wielkie powodzenie miały wiklinowe kosze z Sanoka.

Ofercie handlowej towarzyszyły występy ludowe w wykonaniu zespołu śpiewaczego Pawłowianki z Nowego Pawłowa, kapeli Zdzisława Marczuka z Zakalinek i Podlaskiej Kapeli Ludowej z BCK. W samo południe prezydent miasta Michał Litwiniuk złożył mieszkańcom najlepsze życzenia świąteczne i pokroił mazurki przygotowane przez warsztaty szkolne ZSZ nr 1. Potem każdy mógł się nimi poczęstować.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy