Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Jak dbać o siebie w czasie pandemii?
fot. archiwum

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

Nowa rzeczywistość, pełna wielu ograniczeń, sprawiła, że większość czasu spędzamy w domu. Izolacja spowodowana obostrzeniami czy też kwarantanną w dłuższej perspektywie może być szkodliwa – zarówno dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Nie ma niczego złego w odpoczynku przy serialach i dobrym jedzeniu jeśli jednak każdy dzień wygląda tak samo może to być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Nie rezygnuj z kontaktów z ludźmi

Po pierwsze, nie powinniśmy rezygnować z kontaktów z bliskimi. Jeśli mam taką możliwość, wybierajmy spotkania w mniejszym gronie, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, W przypadku, kiedy nie możemy się z kimś spotkać powinniśmy pisać i dzwonić do siebie. Podtrzymywanie kontaktów i okazywanie zainteresowania sprawi, że poczujemy się lepiej.

Wspieraj odporność, dbając o zdrową dietę

Jeśli chcesz zacząć dbać o siebie, zacznij od prostych rzeczy. Postaraj się zmienić złe nawyki, ogranicz słodycze, słone przekąski i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. W ułożeniu diety w oparciu o przeciwwskazania i Twoje preferencje żywieniowe pomocna może być na przykład konsultacja dietetyczna online.

Dbaj o kondycję i pamiętaj o aktywności fizycznej

Przebywanie w domu nie zwalnia z aktywności fizycznej. Jest ona ważna nie tylko z uwagi na ogólną kondycję ruchową naszego ciała, ale także ze względu na poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli masz dostęp do ogródka lub tarasu, na którym możesz swobodnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, skorzystaj z tego. W przeciwnym razie wykonaj trening w warunkach domowych. Wiele ćwiczeń można wykonywać bez sprzętu, jednak jeśli potrzebujesz dodatkowego obciążenia, śmiało wykorzystaj to, co masz w domu. Napełnij puste butelki wodą, wykorzystaj kanapę jako oparcie, a dywan zamień na matę. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i systematyczność. Jeśli nie wiesz, jakie ćwiczenia wybrać, a zależy Ci na tym, by Twój trening przyniósł efekty, możesz wesprzeć się treningami online.

Rób to, na co wcześniej nie miałeś czasu

Jak wynika z badania sondażowego „Covidowe rozrywki Polaków” zrealizowanego przez serwis Przentmarzeń spędzając rok w domu nauczyliśmy się poszukiwać nowych form zajęć aby wypełnić czas wolny i odstresować się od pandemii. Rozrywkę potraktowaliśmy nie tylko jako formę zabawy, ale również sposób zdobywania nowych umiejętności (30%), zaczęliśmy również korzystać intensywniej z nowych technologii w celach rozrywkowych (34%).

W tym trudnym czasie rozrywka pozwala nam oderwać się od przygnębiającej rzeczywistości (18%), zrelaksować się i wyciszyć (31%) oraz przede wszystkim poprawić humor (32%). Najczęściej korzystamy z rozrywek relaksujących (34%), kulinarnych (31%) oraz kreatywnych (25%). Najbardziej popularne stały się ćwiczenia z instruktorami online (21%), kultura online (19%), e-booki i audiobooki (18%), gry komputerowe (18%), gry planszowe (12%) oraz warsztaty online (12%).

Aby zaadaptować się do nowych form spędzania czasu czytamy poradniki (35%), korzystamy z porad przyjaciół i rodziny (25%), czy nawet posiłkujemy się wsparciem specjalisty psychologa czy coacha (23%). Pandemia mobilizuje nas do poszukiwania nowych zajęć (41%) musimy jednak uwzględnić potrzeby wszystkich domowników (36%). To okres intensywnego poszukiwania nowych zainteresowań (16%). Najczęściej animatorem czasu wolnego w domu stał się partner (57%) lub dziecko (25%).

Czas spędzony w domu, który ma zmniejszyć ryzyko zakażenia nas i naszych bliskich koronawirusem, możemy aktywnie i kreatywnie wykorzystać, ćwicząc i rozwijając nowe zainteresowania.

W materiale prasowym wykorzystano wyniki sondy „Covidowe rozrywki Polaków”. Sonda została zrealizowana przez serwis Prezentmarzeń na próbie 522 respondentów w formie ankiety online.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy