Igrzyska sołectw i wieńce w Styrzyńcu

Igrzyska sołectw i wieńce w Styrzyńcu
fot. I. Grabowski

Dożynki zorganizowano w Styrzyńcu

Ponad 1200 osób wzięło udział w dożynkach gminy Biała Podlaska w Styrzyńcu. Zabytkowy park obok szkoły zapełnił się kolorowymi stoiskami. Nawet deszcz nie pokrzyżował planów organizatorom.

Najbardziej emocjonującą częścią dożynek gminnych są od lat igrzyska sołectw, organizowane niezmiennie przez stołeczną firmę Potris. – Na dzisiejszą imprezę przygotowaliśmy sześć konkurencji: labirynt, piramidę skrzynkową, konkurs ekologiczny ze zbieraniem plastikowych piłeczek, rywalizację siłaczy, zespołowy tor przeszkód i złożoną z kilku etapów sztafetę pocztową. W niektórych zmaganiach drużynę reprezentował jeden zawodnik, w innych cały zespół. Cieszy mnie, że mimo deszczu publiczność towarzyszyła nam do końca i dopingowała swoich faworytów – mówi Andrzej Żukowski, szef Potrisu.

Wszystkie konkurencje wykonywane były na czas. Największą liczbę punktów (62) zgromadziła ekipa gospodarzy ze Styrzyńca. Jej przypadły nagrody rzeczowe, puchar wójta gminy i złote medale przygotowane specjalnie na igrzyska. Drugie miejsce zapewniła sobie wyjątkowo zgrana drużyna ze Sławacinka Starego, której trzon stanowili młodzi strażacy. Odebrali oni nagrody rzeczowe, puchar i srebrne medale. Trzecie medalowe miejsce zajęła drużyna z Cełujek, otrzymując nagrody rzeczowe, puchar i brązowe medale. – Cenię zaangażowanie sołectw, które ambitnie traktują rozgrywane podczas dożynek igrzyska. Dlatego ufundowałem nagrody wszystkim drużynom – mówi wójt gminy Wiesław Panasiuk.

Gminnemu świętu plonów towarzyszy niezmiennie korowód wieńcowy. W Styrzyńcu pokazało się z wieńcami 15 sołectw i Rodzinny Ogród Działkowy Piotruś. Niektóre wieńce, zwłaszcza te tradycyjne, przypominały misterne konstrukcje z mnóstwem detali i kłosów różnych zbóż. W ocenie jurorów najładniejszy wieniec uwili mieszkańcy Jaźwin. O zwycięstwie zadecydowały: tradycyjny kształt korony i precyzja wykonania. Zwycięzcy odebrali dyplom i nagrodę pieniężną.

Druga nagroda przypadła wieńcowi z Cicibora Dużego. – Co roku staramy się pokazać inną konstrukcję, o zaskakującym kształcie. W tym roku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości uwiliśmy koronę z orłem zdobiącym jej szczyt. Zbieranie odpowiednich kłosów zaczęliśmy na miesiąc przed dożynkami. Co prawda plony z racji suszy były niskie, ale udało się nam przygotować wieniec, który według nas nie miał sobie równych w ostatnich latach. Pracował nad nim mozolnie cały zespół Zorza – mówi autor konstrukcji Mirosław Mielnicki. Trzecią nagrodę przyznano wieńcowi uwitemu przez połączone siły sołectw Sitnik i Łukowce. Wyróżnienia zdobyły wsie: Styrzyniec, Kaliłów i Terebela. Uhonorowano też wyróżniających się rolników ze Styrzyńca i Surmacz. Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali: Teresa Bernasiuk, Grzegorz Kurowski, Ireneusz Olszewski, Wojciech Bernasiuk, Janusz Juchmiuk i Roman Michałowski.

Kultura jest oczkiem w głowie władz gminnych, toteż występy artystyczne rodzimych zespołów śpiewaczych i tanecznych ubarwiały znaczą część kilkugodzinnego spotkania. O dziwo, deszcz nie zniechęcił publiczności do słuchania i oglądania wykonawców. Oprócz jedenastu zespołów reprezentujących wiejskie kluby kultury i pracownie ginących zawodów, z dobrej strony pokazali się tancerze zespołów Macierzanka i Figiel oraz młodzi soliści i instrumentaliści.

Więcej w papierowym wydaniu "Podlasiaka" z 28 sierpnia.

Więcej zdjęć już niebawem w naszej galerii.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy