Gmina Konstantynów obchodziła 160. rocznicę obrony przeprawy przez Bug w Gnojnie

Gmina Konstantynów obchodziła 160. rocznicę obrony przeprawy przez Bug w Gnojnie

Gnojno w gminie Konstantynów w niedzielę 28 maja tętniło życiem. A to za sprawą niezwykłego wydarzenia – 160. rocznicy obrony przeprawy przez Bug w tym miejscu – nad którym honorowy patronat objął marszałek województwa lubelskiego.

Głównym założeniem przedsięwzięcia było upamiętnienie wydarzeń z 4 lutego 1863 roku, związanych z bitwą obronną podczas przeprawy przez Bug w miejscowości Gnojno, którego dowódcą był Roman Rogiński.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Gnojnie. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pierwszym pomnikiem pamięci, znajdującym się przy kościele. Następnie wydarzenie przeniosło się na malownicze tereny przy przeprawie promowej nad rzeką Bug w Gnojnie. To tam usytuowany jest Pomnik Powstańców, pod którym złożono kwiaty.

Wszystkich przybyłych tego dnia gości i widzów przywitali wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie Ilona Niewęgłowska. Najważniejszym i najbardziej spektakularnym momentem imprezy była widowiskowa rekonstrukcja historyczna bitwy, zaprezentowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Semper Fidelis Res Publicae.

Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy Konstantynów przygotowały dla uczestników wydarzenia stoisko ze swojską strawą. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej i Gminna Biblioteka Publiczna im. K. Sawczuka w Konstantynowie przygotowały punkt informacji historycznej, na którym można było m.in. dowiedzieć się o postaci płk. Andrzeja Adama Zielińskiego, urodzonego w Konstantynowie – jednego z najaktywniejszych dowódców powstańczych. Portret Zielińskiego, zaprezentowany na tym stoisku, został namalowany przez lokalnego artystę, Tomasza Zalewskiego.

Harcerze z 21. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej w Konstantynowie z Hufca ZHP w Białej Podlaskiej przygotowali grę terenową dotyczącą bitwy z 4 lutego 1863 roku. Swoje stoisko miał również 23. Bialski Batalion Lekkiej Piechoty, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie przygotowało atrakcje i animacje dla dużych i małych. Pracownia ceramiczna Melu prowadziła zajęcia plastyczne, podczas których powstały prace przedstawiające powstańca styczniowego. Te prace będą miały dalszy ciąg – GCK zaprasza na wystawę 18 czerwca do pałacu Platerów w Konstantynowie.

Miejscem integracji wszystkich uczestników imprezy było ognisko z kiełbaskami. Nad całą imprezą czuwali druhowie z OSP Gnojno i OSP Konstantynów. – Impreza ta, oprócz roli historycznej, miała również inne znaczenie, a mianowicie zjednoczenie społeczności gminnej. Kolejny raz pokazaliśmy, że razem możemy wszystko! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji tego wydarzenia – mówią dyrektor i pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie.

Wydarzenie pod nazwą 160. rocznica obrony przeprawy przez Bug w Gnojnie zrealizowane zostało w ramach projektu dofinansowanego z Biura Niepodległa, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”. Inicjatorami imprezy byli Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie oraz wójt gminy Konstantynów. Wydarzenie brało także udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem projektu jest m.in. pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego, jak również uświadomienie znaczenia powstania styczniowego dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy