Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?

Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt. Wtedy twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie zatem skorzystasz z pomocy medycznej? Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, gdzie szukać pomocy poza godzinami pracy twojej przychodni.

Ból brzucha wieczorem, angina w weekend

Często objawy infekcji nasilają się późnym wieczorem lub nocą. Dobrze o tym wiedzą rodzice małych dzieci, gdy w ciągu dnia maluch bawi się w najlepsze i nic nie zapowiada choroby, a nocą kaszel, ból brzucha, gorączka dają się mocno we znaki. O tak późnej porze można się udać po pomoc do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki te przyjmują w dni robocze w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz przez całą dobę w weekendy i inne ustawowo wolne dni od pracy. Nie obowiązuje rejonizacja ani też nie jest potrzebne skierowanie.

– W województwie lubelskim funkcjonuje 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W 2022 roku w punktach tych udzielono ponad 247 tys. porad lekarskich i ponad 109 tys. porad pielęgniarskich, zaś w I półroczu 2023 roku – 134 tys. porad lekarskich i 56 tys. porad pielęgniarskich.

Pomoc medyczna przez telefon

Pomoc poza godzinami pracy przychodni POZ można uzyskać, dzwoniąc do Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK), pod numer telefonu 800 137 200. To bezpłatna infolinia, dostępna w dni robocze w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Niezależnie gdzie jesteśmy, możemy pod tym numerem telefonu uzyskać poradę lekarza, pielęgniarki lub położnej.

– Po wybraniu numeru 800 137 200 zgłosi się pielęgniarka, która przeprowadzi wstępny wywiad. Jeśli będziemy potrzebowali dalszej konsultacji z lekarzem, wtedy oddzwoni on na wskazany przez nas numer telefonu, który podaliśmy w wywiadzie pielęgniarskim. W trakcie rozmowy, jeśli będzie konieczne, lekarz wypisze e-receptę lub e-zwolnienie – informuje Bartoszek.

Poradę specjalisty poprzez kontakt z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu uzyskamy także w językach angielskim i ukraińskim. Jest ona przygotowana również dla osób niesłyszących. Mają one możliwość umówienia się na wideoporadę lekarską, która jest tłumaczona przez profesjonalnych tłumaczy polskiego języka migowego.

150 tys. konsultacji w TPK

W od początku bieżącego roku z konsultacji lekarskich i pielęgniarskich przez telefon w ramach TPK skorzystało niemal 150 tys. osób w całym kraju. Tylko w ubiegłym miesiącu (wrzesień) takich porad było prawie 13,7 tysięcy; w większości były to porady udzielone przez lekarzy (7,3 tys. konsultacji).

Najczęściej dzwonią osoby z nagłym zachorowaniem. Czasem zdarzają się też pacjenci, którym skończyły się leki i nie mogą doczekać się na otwarcie swojej placówki medycznej, w której mają lekarza rodzinnego.

Nagła pomoc w zagrożeniu zdrowia i życia

Jeśli nasze życie jest bezpośrednio zagrożone, wtedy wzywamy Zespół Ratownictwa Medycznego (numer alarmowy 112 lub 999) bądź udajemy się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Nie obowiązuje skierowanie i nie ma też rejonizacji. – Pamiętajmy jednak o tym, że jest to miejsce, w którym ratowane są nagłe przypadki zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego jeśli zgłosimy się tam z błahym problemem zdrowotnym, wtedy czas oczekiwania na pomoc może być długi, ponieważ każdy pacjent przechodzi ocenę stanu zdrowia na SOR (tzw. triaż) i na tej podstawie ustala się przybliżony czas przyjęcia pacjenta – mówi rzeczniczka Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Podczas pobytu na SOR lekarz może zlecić dodatkowe badania, ale są to wyłącznie badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby pacjent może być też skierowany do leczenia szpitalnego lub przetransportowany do innej specjalistycznej placówki.

Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w województwie lubelskim dostępne są na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: http://www.nfz-lublin.pl.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik: „Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?” Poradnik pacjenta to kompleksowy materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia o systemie ochrony zdrowia i profilaktyce.

Dostępny jest on na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/gdzie-do-lekarza-w-nocy-w-weekend-i-w-swieta,8361.html.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy