Festiwal Instrumentów Dętych na jubileusz

Festiwal Instrumentów Dętych na jubileusz

Festiwal Instrumentów Dętych organizowany od 1997 roku, należy do sztandarowych przedsięwzięć realizowanych przez Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Towarzyszący każdorazowo festiwalowi koncert galowy wpleciono w tym roku w cykl obchodów 70-lecia placówki.

Festiwal początkowo nosił nazwę Podlaski Konkurs Uczniów i Zespołów Klas Instrumentów Dętych. W pierwotnym zamiarze organizatorów przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych ze wschodniej Polski, z czasem stał się konkursem o zasięgu krajowym. Cel był oczywisty - ciągła konfrontacja umiejętności technicznych i muzykalności w celu podnoszenia poziomu nauczania.

Od początku w skład jury wchodzą znakomici muzycy i pedagodzy z wyższych uczelni muzycznych. Przez festiwal przewinęły się setki uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Wielu z tych, którzy jako małe dzieci uczestniczyli w nim przed dwiema dekadami, to dziś dojrzali muzycy. Przykładem może być Michał Robak. Ukończył potem Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klarnetu a dzisiaj jest nauczycielem w bialskiej szkole muzycznej. W gronie uczestników festiwalu znajdowali się także młodzi muzycy, którzy zdobywają dziś nagrody na podobnych konkursach w Europie. To między innymi trębacz Bartosz Kiecana, dziś student, który na bialski festiwal przyjechał ze szkoły muzycznej w Zamościu przed pięcioma laty.

Koncert galowy XXII Festiwalu Instrumentów Dętych, zarazem drugi koncert z cyklu poprzedzającego główne obchody 70-lecia ZSM, odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.30 w gmachu szkoły w parku Radziwiłłowskim. Początek o godz. 19.30. Bogato zapowiada się jego program. Tym razem prym będą wiedli nauczyciele.

W kolejności wystąpią i zagrają: Piotr Borkowski na puzonie, któremu akompaniować będzie na fortepianie Violeta Druliak. Wykona kompozycję A la maniere Brahms Jeana-Michel Defayeta, następnie koncert na puzon Georga Christopha Wagenseila oraz Sonatę B dur Alesasandro Besozziego. Po nim Jacek Dziołak na klarnecie, z akompaniamentem Mateusza Stankiewicza na akordeonie, zagra Preludia taneczne Witolda Lutosławskiego oraz utwór Mashopi (na klarnet basowy i akordeon) Wojciecha Kostrzewy.  Kolejny muzyk Michał Robak na klarnecie, z akompaniamentem Wojciecha Pyrcia na fortepianie, wykona kolejno - Duo na klarnet i fortepian cz. I Agitato Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Sonatę na klarnet i fortepian części: Preludium, Humoreska, Aria, Finał Piotra Perkowskiego. Na zakończenie wystąpi saksofonista Radosław Żyła, któremu akompaniować będzie na fortepianie Małgorzata Okułowicz-Żyła. Wykona Pavane et Menuet vif Alexandra Roelensa, Fantaisie sur un theme original Julesa Demerssemana i Four pictures from New York cz. II Tango Club Roberto Molinelliego.

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy