Elitarny Klub Pilotów Doświadczalnych gościł w Białej Podlaskiej
Członkowie Klubu Pilotów Doświadczalnych wraz z rodzinami przed Salą Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia
Historia lotnicza Białej Podlaskiej przyciąga. W 2023 roku, w obchodach 100. rocznicy utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów wzięli udział członkowie zarządu ogólnokrajowego Klubu Pilotów Doświadczalnych. Ci lotnicy, o szczególnych dokonaniach, z uznaniem przyglądali się zapałowi, z jakim pielęgnowane są tu lokalne tradycje lotnicze. Klubową odznaką honorową udekorowali prezydenta Michała Litwiniuka, który swoim bialskim lotnikom przyjaźnie sprzyja. Zapowiedzieli, że za rok znów odwiedzą nasze interesujące miasto.
I właśnie pod koniec września w Białej Podlaskiej odbyło się kilkudniowe, wyjazdowe spotkanie Klubu Pilotów Doświadczalnych, Inżynierów Prób w Locie, Spadochronowych Skoczków Doświadczalnych. Kilkudziesięcioosobowa grupa spędziła tu aktywnie czas, poznając miasto i realizując swe statutowe zadania. Odwiedzili park Radziwiłłowski i Muzeum Południowego Podlasia. Zobaczyli pomnik samolotu PWS-26, a także zwiedzili Salę Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia.
Klub Pilotów Doświadczalnych powstał w 1990 roku. Chodziło o zintegrowanie rozproszonego środowiska specjalistów zaangażowanych w badania sprzętu latającego, głównie bezpośrednich wykonawców prób – pilotów. Wśród członków założycieli klubu byli tak wybitni piloci doświadczalni, jak Jerzy Wojnar, Ludwik Natkaniec czy Jerzy Jędrzejewski. W 1993 Klub rozszerzył swą formułę o doświadczalnych skoczków spadochronowych. Z kolei w 2002 roku dołączyli do niego doświadczalni piloci wojskowi oraz inżynierowie prób w locie. Symbolem członkostwa w tym elitarnym klubie jest złota lub srebrna odznaka Pilot Doświadczalny. W ciągu 30 lat istnienia w szeregach klubu działało ponad stu członków. Eksperci klubu wielokrotnie udzielają się jako biegli sądowi, konsultanci, doradcy lub znawcy w przypadku zdarzeń, takich jak wypadki samolotów i śmigłowców przewożących pasażerów VIP.
Jak poinformował członek zarządu Marcin Szaliłow, główną formą działalności klubu są doroczne integracyjne spotkania członków oraz ich rodzin i przyjaciół. Byli już w wielu miejscach kraju, a tym razem zagościli w Białej Podlaskiej. Z pewnością przyczynkiem do spotkania Klubu Pilotów Oblatywaczy w Białej była aktywność jego członka, Sławomira Hetmana. To niegdyś pilot-instruktor z bialskiej jednostki, wciąż realizujący swój zawód na polu cywilnym. Kiedy w 2021 roku otwierana była Sala Tradycji Lotniczych, Sławomir Hetman wykonał nad ulicą Sidorską brawurowy pokaz akrobacji lotniczej na samolocie TS-11 Iskra.
Uczestnicy spotkania rozlokowani byli w hotelu w Roskoszy. Tam, w związku z upływem czteroletniej kadencji bieżących władz, wybrano nowy zarząd. Dwukrotny prezes, cieszący się wielką estymą 82-letni Zygmunt Mazan, poprosił, by nie wysuwano już jego kandydatury. Ma za sobą bogaty dorobek lotniczy. Tylko na samolotach wylatał niemal 1500 godzin, z czego 300 godzin stanowiły loty doświadczalne, głównie w WSK Okęcie. Nowym prezesem został płk pil. Andrzej Pussak. W Siłach Powietrznych był instruktorem, pełnił też służbę na ważnych stanowiskach dowódczych. Od 1990 do 2001 roku był szefem pilotów doświadczalnych i oblatywaczy wojskowych. W powietrzu spędził niemal 8800 godzin, z tego ponad 1800 złożyło się na loty doświadczalne.
Jerzy Trudzik
zdjęcia Jerzy Trudzik
Komentarze
Brak komentarzy