Dr Gerard uruchamia nowe linie produkcyjne i planuje zatrudnić 260 osób

Dr Gerard uruchamia nowe linie produkcyjne i planuje zatrudnić 260 osób

Dr Gerard, jeden z największych producentów ciastek i wafli w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestuje w rozwój swoich zakładów w Radzyniu i Międzyrzecu Podlaskim. Firma uruchomi cztery nowe linie produkcyjne i w związku z tym chce zatrudnić aż 260 osób – pracowników produkcji, pracowników liniowych, operatorów maszyn cukierniczych i maszyn pakujących. Na koniec czerwca tego roku w firmie dr Gerard zatrudnionych było prawie 1130 osób.

– Dzięki nowym liniom zwiększymy produkcję wafli, rurek i draży. Będziemy również produkować wyroby Adam Foods, zgodnie z recepturami naszego hiszpańskiego właściciela. Zakładamy, że produkcja docelowo zwiększy się o kilka tysięcy ton ciastek rocznie. Nowe linie produkcyjne będą oddawane do użytku etapami. Pierwsze z nich rozpoczną pracę już w trzecim kwartale 2024 roku, a ostatnie prace powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2025 roku. W związku z tym niezwłocznie potrzebujemy zwiększyć nasze zatrudnienie – informuje Jarosław Zawadzki, prezes firmy dr Gerard.

Potrzebni pracownicy

Do zakładu w Radzyniu Podlaskim dr Gerard zatrudni około 60 osób, a do zakładu w Międzyrzecu Podlaskim – około 200. Firma poszukuje operatorów maszyn cukierniczych, maszyn pakujących, czekoladowych, ciastowych, pracowników produkcji i pracowników liniowych.

Kandydaci do pracy nie muszą mieć dużego doświadczenia, ponieważ nowi pracownicy przejdą odpowiednie szkolenia. Natomiast zainteresowani powinni posiadać umiejętność planowania i organizacji swojej pracy, podstawową wiedzę techniczną oraz książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Mile widziane jest doświadczenie w pracy w produkcji spożywczej.

Znany i doceniany pracodawca

Firma oferuje atrakcyjne wynagrodzenie i pracę w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, możliwości rozwoju i awansu oraz świadczenia pozapłacowe – wczasy pod gruszą, premię koleżeńską, dofinansowanie opieki medycznej, karty sportowej oraz produkty firmy na święta.

Producent ciastek jest również otwarty na współpracę ze szkołami zawodowymi, w celu umożliwienia odbywania przez uczniów praktyk i staży oraz chętnie zatrudnia obcokrajowców.

CV można przesyłać na adres: rekrutacja.miedzyrzec@drgerard.eu.

Dr Gerard jest znanym i docenianym pracodawcą w regionie. Dwa razy z rzędu (w 2022 i 2023 roku) znalazł się w gronie Najlepszy Pracodawca magazynu „Forbes”. W rankingu w 2023 roku, w którym wzięło udział w sumie 1900 przedsiębiorstw, znalazł się wśród 15 najlepszych firm w kategorii „Produkcja Dóbr Konsumpcyjnych Nietrwałych”.

Nowe produkty na rynku

W ostatnim czasie dr Gerard wprowadził na rynek pod własną marką pierwsze produkty swojego właściciela – hiszpańskiej firmy Adam Foods. Do sklepów sieci Żabka trafiły dwa smaki ciastek Filipinos. Natomiast nowym, autorskim produktem firmy dr Gerard są tartaletki kakaowe w dwóch wariantach – z kremem o smaku słonego karmelu i posypką z prażonej kukurydzy oraz z kremem kawowym i posypką z prażonych ziaren kakao. Z okazji piłkarskich mistrzostw Euro 2024 na rynku pojawiła się również limitowana edycja kultowego krakersa Artur mix 90 g.

Na jesień tego roku dr Gerard planuje dużą kampanię wizerunkową promującą produkty.

 


O dr Gerard:

dr Gerard to jeden z największych producentów ciastek i wafli w Polsce oraz całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Szeroka gama produktów spółki obejmuje ponad 200 pozycji, m.in. wafle w czekoladzie, markizy, ciastka kruche, ciastka z nadzieniem i polewą czy pierniki. Produkcja firmy zlokalizowana jest w dwóch zakładach – w Międzyrzecu Podlaskim i Radzyniu Podlaskim. Poza sprzedażą krajową, produkty dr Gerard są eksportowane do prawie 50 krajów. Firma posiada spółki zależne w Rumunii i na Węgrzech. Sprzedaż dr Gerard za 2023 rok przekroczyła 500 milionów złotych. Właścicielem dr Gerard jest hiszpańska firma Adam Foods, specjalizująca się w produkcji ciastek, pasztetów, miodu, ciast, bulionów i chleba, która jest liderem sprzedaży w sektorze ciastek w Hiszpanii i Portugalii.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy