Dni Młodych pod namiotami w Leśnej Podlaskiej

Dni Młodych pod namiotami w Leśnej Podlaskiej

Leśna Podlaska przez lata była ważnym miejscem na mapie spotkań ludzi gromadzących się wokół Kościoła. Teraz odbędą się Paulińskie Dni Młodych

Światowe Dni Młodzieży, spotkania na Polach Lednickich, Chrześcijańskie Spotkania Młodych, spotkania w Taizé – to tylko przykłady miejsc i okoliczności spotkań młodych chrześcijan z całego świata. Mają potrzebę bycia ze sobą i dawania przez spotkanie świadectwa swojej wiary. Oczywiście pojawiają się krytyczne głosy, mówiące, że często są to bardziej „imprezy”, mające mało wspólnego z religijnym spotkaniem. Ale Kościół nie jest wspólnotą ideałów. Jest wspólnotą poszukujących. Paulińskie Dni Młodych, od kilku lat organizowane w paulińskich parafiach w całej Polsce, to nie festiwal, nie koncert ani typowe spotkanie ewangelizacyjne. Spotkanie ma charakter obozu namiotowego. W tym roku (od 9 do 15 lipca) odbędzie się w Leśnej Podlaskiej.

Tradycja spotkań w Leśnej

Leśna Podlaska przez lata była ważnym miejscem na mapie spotkań ludzi gromadzących się wokół Kościoła. Jeszcze przed II wojną światową to tutaj na letniska przyjeżdżały dzieci z okolicznych sierocińców, ochronek. Takie wyjazdy organizowały m.in. stowarzyszenia zrzeszające działające charytatywnie bialczanki. Warto przypomnieć ścisłą współpracę klasztoru paulinów ze Szkołą Ćwiczeń, a potem Liceum Pedagogicznym, które wykształciły wielu wybitnych pedagogów. Nawet trudne czasy komunizmu nie przeszkodziły w budowaniu tych więzi. Do dziś w Leśnej Podlaskiej co roku odbywają się tzw. Zjazdy Leśniaków – absolwentów Liceum Pedagogicznego oraz szkoły rolniczej. W lipcowe popołudnia wypełniają miejscowość radosnym gwarem – niczym uczniowie. Bardzo długo klasztor w Leśnej był miejscem letnich turnusów dla oazy Ruchu Światło-Życie.

– Leśna to idealne miejsce na PDM – mówi paulin, o. Przemysław Sobczak. Mamy tu całkiem spory plac przy klasztorze, gdzie będzie pole namiotowe, dobre zaplecze infrastrukturalne, czyli dom pielgrzyma, gdzie młodzież będzie miała swoje posiłki, są tam też toalety i prysznice. Przy klasztorze jest boisko do gry w siatkę, piłkę, jest też hala sportowa przy szkole. Jednak najważniejsze jest to, że mamy tu cudownych ludzi – i starszych, i młodszych. I to wcale nie przesada, że cudownych. Ludzie w tej części Polski są chyba bardziej otwarci i życzliwi – i dla Boga, i dla drugiego człowieka. To chyba Perła tego miejsca, czyli Cudowny Wizerunek Matki Bożej Leśniańskiej, tak na nich wpływa od wieków.

Skąd i po co PDM?

Pomysł organizacji spotkań narodził się w 2009 r. w czasie pielgrzymki młodzieży z parafii prowadzonych przez paulinów na Jasną Górę. Jego inicjatorami byli o. Marek Nowacki i o. Andrzej Grad, energiczny leśniak. Rok później młodzież spotkała się pierwszy raz w Żarkach-Leśniowie – miejscowości położonej niedaleko Częstochowy, znanej przede wszystkim jako sanktuarium, do którego po łaski i błogosławieństwo pielgrzymują rodziny. Przyjechało 78 osób. W kolejnych latach PDM odbywały się co roku w innych paulińskich klasztorach. Był Kraków, Brdów, było Biechowo, była Włodawa, nawet Częstochowa. Młodzi gromadzą się co roku, zawsze w lipcu, w tygodniu, w którym wypada piętnasty dzień miesiąca.

– Charakterystyczne dla Paulińskich Dni Młodych jest to, że uczestnicy śpią w przywiezionych przez siebie namiotach – mówi o. Andrzej. Oczywiście korzystamy z dobrodziejstwa, jakimi są prysznice, ale klimat obozu jest prawie taki sam, jak ten z młodości naszych rodziców. Trzy pierwsze dni spotkania mają charakter rekolekcyjny, pozostałe rekreacyjny. W pierwszych dniach pochylamy się nad Biblią, a rytm dnia wyznacza nam Lectio Divina – forma modlitwy oparta na pogłębionej lekturze tekstów Pisma Świętego. Przewodnikiem w tej modlitwie jest ojciec duchowny spotkania, który wprowadza nas w poszczególne etapy modlitwy. W tym roku hasłem PDM jest „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Oprócz konferencji jest czas na osobistą i wspólnotową (brewiarz) modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, na sam na sam z Bogiem, ale także na różne gry, ognisko, rozmowy. W pierwszej części spotkania mamy nasycić duszę poprzez spotkanie z Bogiem, drugim człowiekiem i z sobą samym – kontynuuje paulin. – W pozostałe dni spotkania staramy się poznać okolicę klasztoru, który nas gości. Odwiedzamy ciekawe miejsca znajdujące się w pobliżu, wędrujemy, a wieczorami urządzamy konkursy, bawimy się. Wszystko po to, aby doświadczyć piękna wspólnoty, jaką tworzymy, i odkryć bogactwo charyzmatów, jakie każdy z uczestników posiada.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu Podlasiaka nr 17 od 3 lipca

Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej PDM. Tam też można znaleźć szczegółowy program. Nawet jeśli ktoś nie należy do grup parafialnych, może zgłosić swoje uczestnictwo sam lub w mniejszej grupie. Decydując się na spędzenie lipcowego tygodnia w Leśnej, wychodzi naprzeciw Bogu i zapewne nowym, pięknym znajomościom.

Gabriela Kuc-Stefaniuk

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy