Digitalizacja zbiorów to część większego projektu

Digitalizacja zbiorów to część większego projektu

Na pierwszym piętrze sale są już prawie gotowe i czekają na ekspozycje

BIAŁA PODLASKA Projekt pt. "Digitalizacja zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej", przygotowany przez Urząd Miasta Biała Podlaska, uzyskał dofinansowanie w wysokości 615 138, 91 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. To część kosztów ogromnego remontu, który przechodzi właśnie słynna wieża, obiekt główny muzeum.

Co dokładnie obejmuje projekt? To niezbędne prace budowlane, adaptacyjne i instalacyjne, których celem jest dostosowanie pomieszczeń muzeum do potrzeb funkcjonowania serwerowni i pracowni digitalizacji. Zakupione zostanie pełne wyposażenie pracowni, tj. sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, aparaty oraz inne specjalistyczne urządzenia, a także aplikacja służąca opracowaniu i inwentaryzacji zbiorów oraz prezentacji efektów prac digitalizacyjnych. Uruchomiony zostanie portal internetowy służący prezentacji wyników digitalizacji, który będzie dostosowany do wymagań osób z niepełnosprawnościami.

Większy dostęp

– Realizacja tego projektu tworzy nowy wymiar Muzeum Południowego Podlasia. Dzięki digitalizacji możliwe stanie się udostępnienie wszystkim zainteresowanym bezcennych zbiorów naszego muzeum, w tym jednej z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich z XVII-XIX wieku. Z pewnością wiele osób po obejrzeniu eksponatów w wersji cyfrowej zapragnie przyjechać do Białej Podlaskiej, żeby zobaczyć je na żywo – mówi prezydent Michał Litwiniuk.

Warto wspomnieć, że bialskie muzeum posiada w swoich zbiorach pokaźną kolekcję ikon. Pod koniec marca do bialskiej instytucji wróciła część dzieł, które poddane zostały renowacji. Po zakończeniu remontu głównego budynku będzie można oglądać znacznie obszerniejszą kolekcję tych wspaniałych dzieł.

Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, podczas wystawy prezentującej ikony po odświeżeniu, wspominała, że zainteresowanie wśród odwiedzających jest bardzo duże i że jest ogromne oczekiwanie na udostępnienie większej liczby ikon. W głównej siedzibie muzeum po zakończeniu prac zaprezentowanych ich będzie ponad 300, a więc o 100 więcej niż dotychczas podczas jednej wystawy stałej. – Będzie nowa aranżacja, dlatego mam nadzieję, że wystawa będzie interesująca – zapowiada Violetta Jarząbkowska.

Prace na finiszu

Ikony po wspomnianym odrestaurowaniu są w dużo lepszej kondycji, a prace nad nimi prowadzili studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prof. Krzysztof Chmielewski, prodziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki tej uczelni, przypomina, że zbiór ikon w zasobach bialskiego muzeum jest największy w kraju. – W większości są to ikony XIX-wieczne. Ich szczegóły i piękno są często ukryte, dlatego należy wnikliwie się im przyglądać. Ikona jest czymś wyjątkowym, obrazem religijnym o innym znaczeniu niż w chrześcijaństwie zachodnim – wyjaśnia Chmielewski.

A jak przebiegają pozostałe prace w muzeum? – Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe: m.in. układane są podłogi, malowane ściany, instalowane urządzenia sanitarne, elektryczne, c.o. i inne. Powstają elementy aranżacji wystaw, jak gabloty ekspozycyjne, ścianki ekspozycyjne, audioprzewodniki – relacjonuje dyrektor Jarząbkowska.

Zakończenie prac zaplanowano na późną jesień.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy