Dieta może służyć, ale i szkodzić włosom

Dieta może służyć, ale i szkodzić włosom
fot. archiwum

Dbając o włosy skupiamy się głównie na ich pielęgnacji zapominając jak duży wpływ na ich kondycję ma nasza dieta. Nawet najlepsze kosmetyki nie wzmocnią naszych włosów i nie sprawią, że będą wyglądały zdrowo, jeśli w realizacji codziennych nawyków żywieniowych nie uwzględnimy kluczowych czynników wpływających na jakość naszej diety.

Dobrze zbilansowana dieta

Najlepszym, naturalnym sposobem na mocne włosy jest stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Bardzo istotne znaczenie ma dostarczanie do organizmu wartościowych składników odżywczych i mineralnych. Z myślą o włosach pierwszą rzeczą, która powinna być zapewniona w diecie jest odpowiednie zbilansowanie makroskładników, czyli białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Białko składa się z aminokwasów, w tym aminokwasów niezbędnych, które musimy sobie dostarczać wraz z dietą. Do takich aminokwasów należą m.in. leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, metionina, treonina oraz tryptofan. Należy wiedzieć, że część produktów w naszej diecie zawiera aminokwas ograniczający,  który w danym białku pożywienia występuje w zbyt małej ilości w stosunku do pozostałych 7 aminokwasów egzogennych. Ogranicza on wówczas wykorzystanie wszystkich aminokwasów w procesie budowy białek ustrojowych. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie łączenie produktów spożywczych, które wzajemnie uzupełniają się pod względem aminokwasów ograniczających, np. produkty zbożowe z nabiałem.

– Niedobory witamin, makro i mikroelementów w organizmie mają wpływ na kondycję włosów, ich jakość, gęstość oraz witalność. Źle zbilansowana dieta może zaburzać homeostazę organizmu, równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. Taki stan organizmu ma wpływ na porost włosów. Co więcej, włosy nie tylko nie rosną w regularnym tempie, a nawet mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Dobrze zbilansowana dieta nie może być zarówno zbyt nisko, jak zbyt wysoko kaloryczna, gdyż odbije się to na kondycji naszych włosów. Na przykład zbyt niska kaloryczność diety, czyli poniżej poziomu podstawowej przemiany materii może skutkować łysieniem telogenowym. Z kolei zbyt wysoka kaloryczność diety może wpływać na rozwój nadwagi i otyłości przyczyniając się do rozwoju zaburzeń metabolicznych, co niekorzystnie oddziałuje na zdrowie całego organizmu, w tym także włosów. Zaburzenia metaboliczne są jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Dieta spersonalizowana

Najlepszą dietą dla naszych włosów jest dieta spersonalizowana, gdyż w takiej sytuacji istnieje największa szansa, że spełnimy wówczas wszelkie wymagania naszego organizmu. Dlatego,  zanim zdecydujemy się na jakiś rodzaj diety, warto skorzystać z konsultacji dietetyka. Inne bowiem zalecenia żywieniowe otrzyma osoba na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej niż osoba jedząca mięso. A każdą z tych diet można odpowiednio zbilansować, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze do organizmu. W niektórych przypadkach, warto rozważyć również zastosowanie diety trychologicznej.

– Jeśli chcemy zawalczyć o mocne i zdrowe włosy, można rozważyć skorzystanie z pomocy trychologa specjalizującego się w dietoterapii trychologicznej. Odpowiednio ułożony jadłospis, skoncentrowany na dostarczeniu do mieszków włosowych wszelkich substancji odżywczych, witamin i mikroelementów, dostosowany do naszego codziennego trybu życia, może być dla nas efektywnym wsparciem w zadbaniu o lepszą kondycję włosów – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Dieta bez monotonii i produktów źle wpływających na włosy

Myśląc o jakości diety warto także zwrócić uwagę czy nie wpadamy w pułapkę żywieniową w postaci monotonności w codziennym jadłospisie, która skutkuje mniejszą ilością związków aktywnych w diecie. Dbajmy więc o zróżnicowaną dietę, którą możemy przy odpowiednim zbilansowaniu efektywnie wzmacniać nasze włosy. Drugim istotnym aspektem jest eliminowanie z diety produktów, które niekorzystnie oddziałują na włosy. Należą do nich na przykład produkty wysokoprzetworzone zawierające mało błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin, co może przyczyniać się do niedoborów pokarmowych, jak również picie zbyt dużej ilości herbaty i kawy czy alkohol. Naszemu organizmowi, w tym także włosom, nie sprzyja w diecie nadmiar cukrów prostych, co może wpływać na szybsze przetłuszczanie się skóry głowy a nawet na pojawianie się łupieżu. Słodzone napoje, słone przekąski, smażona żywność, margaryny twarde na bazie częściowo utwardzanych olejów i alkohol to zdecydowanie grupy produktów, które nie mają dobrego wpływu na nasze włosy.

Pierwszym krokiem do zachowania dobrej kondycji włosów powinna być dobrze zbilansowana i wartościowa dieta, dostarczająca do naszego organizmu różnorodnych składników odżywczych i oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy