Czy kolejki do lekarzy skróciły się za rządów PiS?

Czy kolejki do lekarzy skróciły się za rządów PiS?
fot. Pixabay

W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, portal SwiatPrzychodni.pl postanowił zbadać, jak od momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku, zmienił się czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów. Wyniki tej analizy właśnie zostały opublikowane w specjalnym raporcie.

W oparciu o dane regularnie udostępniane przez placówki medyczne działające w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, powstał raport przedstawiający, jak przez ostatnie 8 lat wydłużył się czas oczekiwania do poszczególnych lekarzy specjalistów: dermatologa, endokrynologa, gastrologa, kardiologa, laryngologa, neurologa, okulisty oraz ortopedy.

Raport uwzględnia dane zebrane w okresie od listopada 2015 roku, czyli od chwili objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, do sierpnia 2023 roku. W analizie brane pod uwagę były jedynie przypadki stabilne, czyli te, które nie wymagały natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty.

Analizowane dane wyraźnie pokazują, że w ciągu 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości średni czas oczekiwania pacjentów na specjalistyczną konsultację lekarską w ramach NFZ uległ prawie dwukrotnemu wydłużeniu. W 2015 roku średnia z mediany czasu oczekiwania wynosiła 84 dni, a obecnie sięga 164 dni.

Do jakich specjalistów kolejki wydłużyły się najbardziej?

Jak pokazują liczby, w badanym okresie najbardziej wydłużyły się kolejki na wizytę u gastrologa – ze 120 do 301 dni. Natomiast największy wzrost wyrażony w procentach miał miejsce w przypadku poradni dermatologicznych – wyniósł 362% (z 21 do 76 dni). Niemniej jednak, mimo tych znaczących wzrostów, nadal najdłuższe kolejki do specjalistów występują w poradniach endokrynologicznych.

Które miasta w czołówce?

Raport zawiera dane z całej Polski, a wyniki zostały podzielone względem miast wojewódzkich. Największy wzrost długości czasu oczekiwania na konsultację medyczną odnotowano w Szczecinie, zaś najmniejszy wzrost – we Wrocławiu.

Jak to wygląda w Lublinie?

Dane dotyczące czasów oczekiwania na konsultację lekarza specjalisty w Lublinie pokazują, że w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2023 r. kolejki do placówek medycznych uległy wydłużeniu. W 2015 r. średnia z median czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u wybranych specjalistów wynosiła 38 dni, a w 2023 r. wzrosła do 65 dni.

W październiku 2015 r. pacjenci z Lublina czekali najdłużej na konsultację endokrynologiczną – 70 dni. W sierpniu 2023 r. czas ten wzrósł do 78 dni. Jednak aktualnie w Lublinie najdłuższe kolejki są do poradni gastrologicznej i wynoszą 190 dni. Najkrócej w 2015 r. na wizytę lekarską pacjenci z Lublina czekali do laryngologów – 3 dni. Obecnie mediana czasu oczekiwania jest dłuższa – wynosi 18 dni, ale nadal jest najkrótsza spośród median czasu oczekiwania na pierwszą konsultację do analizowanych poradni specjalistycznych.

Do poradni dermatologicznej ubezpieczeni w 2015 r. czekali 6 dni, w 2023 r. ten czas wzrósł do 33 dni. W 2015 r. ortopedzi konsultowali pacjentów w ciągu 26 dni, natomiast w 2023 r. najbliższa wizyta u specjalisty może odbyć się za 36 dni. Mediana czasu oczekiwania do okulisty wzrosła z 46 dni w 2015 r. do 69 dni w 2023 r. Poradnie neurologiczne w 2015 r.przyjmowały pacjentów po 35 dniach oczekiwania, natomiast aktualnie czas ten wynosi 53 dni.

Poradnią, do której kolejki zmniejszyły się na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, jest poradnia kardiologiczna – mediana czasu oczekiwania zmalała z 51 dni w 2015 r. do 46 dni w 2023 r.

W Lublinie czas oczekiwania na konsultacje lekarzy w ramach świadczeń NFZ na przestrzeni ostatnich 8 lat zwiększył się o 74%. Lublin jest w piątce miast, w których okres oczekiwania wzrósł w najmniejszym stopniu. Niższy wzrost czasu oczekiwania na konsultację u lekarza specjalisty odczuli tylko ubezpieczeni z Wrocławia.

Najważniejsze wnioski z raportu

1. W okresie rządów PiS średni czas oczekiwania pacjentów na specjalistyczną konsultację lekarską w ramach NFZ uległ prawie dwukrotnemu wydłużeniu.

2. Długość kolejek najbardziej zwiększyła się w przypadku poradni gastrologicznych (średni czas oczekiwania wzrósł ze 120 do 301 dni). Największy wzrost (prawie czterokrotny), wyrażony w procentach, miał miejsce w poradniach dermatologicznych.

3. Największy wzrost długości czasu oczekiwania na konsultacje medyczne miał miejsce w Szczecinie. W ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększył się on z 55 do 220 dni.

4. Najdłuższe kolejki do lekarzy specjalistów są obecnie w Olsztynie (232 dni), Opolu (222 dni) i Wrocławiu (216 dni). Najkrótsze: w Lublinie (65 dni), Rzeszowie (81 dni) i Kielcach (106 dni).

5. Najdłużej czeka się na wizytę w poradni endokrynologicznej (309 dni), gastrologicznej (301 dni) i okulistycznej (194 dni). Najszybciej można dostać się do poradni laryngologicznych (47 dni), dermatologicznych (76 dni) i ortopedycznych (100 dni).

źródło: SwiatPrzychodni.pl

Pełna wersja raportu pod tytułem „Porównanie dostępu do wybranych świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w okresie od listopada 2015 do sierpnia 2023” zawiera konkretne liczby oraz szczegółowo przedstawia, jak sytuacja zmieniła się w różnych miastach. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy