Co trzeci mężczyzna choruje lub zachoruje na nowotwory układu moczowo-płciowego!

Co trzeci mężczyzna choruje lub zachoruje na nowotwory układu moczowo-płciowego!
fot. Pixabay

Mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. Tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę.

Około 30% mężczyzn choruje lub zachoruje na nowotwory układu moczowo-płciowego w trakcie swojego życia. W rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów męskich kluczowa jest rola profilaktyki.

Kampania Movember, znana w Polsce jako Wąsopad, ma na celu zwiększenie świadomości na temat męskich chorób nowotworowych oraz zachęcenie do profilaktyki. Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5 proc. wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. 70 proc. zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20. a 39. rokiem życia.

Profilaktyka męska

„Profilaktyka zdrowego mężczyzny” to materiały Narodowego Funduszu Zdrowia, przygotowane w ramach Środy z Profilaktyką, w związku z listopadową akcją Movember.

Co kryje się pod tym pojęciem? Jakie czynniki ryzyka możemy wyeliminować, a na które nie mamy wpływu? Jakie zmiany w stylu życia warto wprowadzić? Które badania i kiedy powinni wykonać mężczyźni?

W ramach Środy z Profilaktyką przypomniano męską rozmowę z ekspertem, w której lek. med. Kamil Kuć, specjalista onkologii klinicznej z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, odpowiada na te ważne pytania. Wskazuje, które nowotwory męskie występują najczęściej i kto może być na nie narażony, oraz podpowiada, w jaki sposób przekonać mężczyzn do badań.

Przyłącz się do akcji Movember

W każdym wieku należy pamiętać o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14-35 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.

Po 40. roku życia warto zacząć regularnie badać prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa można otrzymać od lekarza POZ.

Po 60. roku życia raz w roku powinno się zrobić USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.

Programy profilaktyczne

– Panowie znacznie rzadziej niż panie są skłonni robić regularne badania profilaktyczne. Tymczasem od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby, może upłynąć kilka lat. A to właśnie wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jednym z programów, który ma ca celu wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń, jest Profilaktyka 40 PLUS, która w pakiecie dla panów zawiera właśnie badanie w kierunku PSA – przypomina dyrektor Piróg.

Program Profilaktyka 40 PLUS to bezpłatne badania profilaktyczne dla wszystkich Polek i Polaków powyżej 40. roku życia. Zestaw badań zależy od płci, stanu zdrowia i stylu życia. Teraz badania mogą ponownie zrobić także te osoby, które już wcześniej korzystały z programu. Program Profilaktyka 40 Plus jest przedłużony do końca czerwca 2024 roku.

Szczegółowe informacje na temat tego, kto i gdzie może skorzystać z programu profilaktycznego, można znaleźć na portalu Akademia NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/ oraz na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ www.nfz-lublin.pl.

Środa z Profilaktyką

Środa z Profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi oraz ekspertami z dziedziny medycyny. Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy