Bialska kultura wprowadziła się do nowego gmachu
Jeszcze półtora roku temu zniszczona kamienica przy ulicy Krótkiej 1 straszyła swoim wyglądem mieszkańców i nadawała się już tylko do wyburzenia. Władze miasta postanowiły, że w miejscu ruiny powstanie nowy, piękny budynek, przeznaczony Bialskiemu Centrum Kultury. 29 września nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu i przekazanie go użytkownikowi.
Przecięcia wstęgi dokonali ludzie bezpośrednio zaangażowani w jego powstanie, a poświęcenia dokonali księża Marian Daniluk i Marcin Gościk. Sam proces inwestycyjny, począwszy od rozbiórki poprzedniej kamienicy do wybudowania nowej i wykończenia wnętrz, trwał zaledwie 15 miesięcy. W tym imponującym tempie dobrze spisała się radzyńska firma Dach Styl. Budowa i wyposażenie kosztowały 4 mln 830 tys. zł.
Budynek ma 700 mkw. powierzchni użytkowej. Na parterze znalazła się sala wystawiennicza Bialskiej Galerii Fotografii i sanitariaty. Na pierwszym piętrze – kameralna sala teatralna z zapleczem dla Teatru Słowa i Teatru Fantazja, zaś na drugim piętrze – pomieszczenia gospodarcze.
Otwarcie Bialskiej Galerii Fotografii miało związek z wernisażem wyjątkowej wystawy „Tożsamość miejsca”. Złożyły się na nią prace 27 wybitnych polskich fotografików, w większości członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Przyjeżdżali oni przez 17 lat na Południowe Podlasie jako prelegenci Międzynarodowych Jesiennych Warsztatów Fotograficznych, organizowanych przez Fotoklub Podlaski. Autorzy prezentowanych prac na swój sposób zinterpretowali tytuł wystawy. Można na niej znaleźć oryginalne krajobrazy, elementy architektury, twarze i poruszające sceny rodzajowe.
Prezydent miasta Michał Litwiniuk pogratulował obecnym na uroczystości otwarcia galerii artystom (nie wszystkim udało się dojechać do Białej Podlaskiej) końcowego efektu i obdarował upominkami, wśród których były koszulka uczestników rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski i katalog. Natomiast prezydent otrzymał pięknie oprawiony pejzaż Tomasza Sikory.
W kulminacyjnym momencie uroczystości uczestnicy wernisażu zostali poczęstowani okazałym tortem z wizerunkiem odnowionego budynku. Zainteresowani wystawą „Tożsamość miejsca” mogą ją oglądać do 5 listopada w Bialskiej Galerii Fotografii przy ulicy Krótkiej. Tam też można nabyć barwny katalog zawierający prace wszystkich eksponowanych artystów.
Jak zapewnił dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela, nowa galeria ma tętnić życiem. Oprócz cyklicznych wystaw, nie tylko członków Fotoklubu Podlaskiego, odbywać się w niej będą wykłady i warsztaty dla miłośników fotografii. Pierwsze takie warsztaty z udziałem Wojciecha Sternaka z Warszawy zorganizowano 29 września, a uczestniczyli w nich uczniowie bialskich szkół średnich. Natomiast 30 września w podobnych warsztatach mogli wziąć udział dorośli mieszkańcy miasta.
Istvan Grabowski
zdjęcia Istvan Grabowski
Komentarze
Brak komentarzy