Biała Podlaska: Rozpoczęło się muzyczne, aktywne i filmowe lato

Biała Podlaska: Rozpoczęło się muzyczne, aktywne i filmowe lato

BIAŁA PODLASKA Szereg atrakcji przygotowały miejskie instytucje na rozpoczęte niedawno wakacje. Podczas konferencji 4 lipca omówili je pomysłodawcy i organizatorzy. Będzie muzycznie, artystycznie i aktywnie. Nie zabraknie jazzu oraz koncertów plenerowych.

Letnie spotkania ze sztuką to pomysł Muzeum Południowego Podlasia. W ramach tego przewidziano konkursy, warsztaty, projekcje bajek i zwiedzanie muzeum. Więcej informacji pod nr. tel. 509 091 745 oraz mailowo: edukacja@muzeumbiala.pl. Dla najmłodszych ofertę kieruje także Miejska Biblioteka Publiczna z licznymi atrakcjami i warsztatami zarówno w Bibliotece Barwnej jak i filiach osiedlowych. Więcej na stronie www.multicentrum.mbp.org.pl.

Muzyka na Placu i w parku

Lato upłynie także z muzyką. 5 lipca zainaugurowano cykl piątkowych koncertów na placu Wolności. Na początek zaprezentowała się grupa ze studia wokalnego Brevis, działająca przy BCK. – Mam nadzieję, że pogoda nam dopisze i każdy koncert się odbędzie. Repertuar jest zróżnicowany, nic się nie będzie powtarzało - co tydzień inna muzyka, a jak wiadomo muzyka na żywo jest odbierana inaczejprzyznaje Janusz Maleńczuk, pomysłodawca i organizator cyklu piątkowych koncertów w centrum miasta. Te startują o godz. 20.

"Jazz dla każdego" - to nowa propozycja, nie tylko dla fanów jazzu. W drugie i czwarte czwartki lipca oraz sierpnia w parku Radziwiłłowskim wybrzmiewać będzie muzyka jazzowa. To inicjatywa bialczanina Dominika Masalskiego, znanego z wielu ciekawych, muzycznych inicjatyw. Z jedną z nich przyszedł jakiś czas temu do prezydenta Michała Litwiniuka. Pomysł chwycił.

Chodzi tutaj o popularyzację muzyki jazzowej, o wypełnienie parku dźwiękami pianina i trąbki. Podczas tych spotkań postaram się pokazać fundamenty muzyki jazzowej, jej fuzję, jak wygląda i jak będzie wyglądała w przyszłości na świecie zapowiada Masalski. Start o godz. 19.

Nie zabraknie też muzyki poważnej. "Letnia muzyka u Radziwiłłów" to pomysł na spędzenie każdej niedzieli lipca i sierpnia. Zagrają podopieczni Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. F. Chopina. Początek o godz. 19. Także w parku w sierpniu odbędą się seanse kina letniego, o czym więcej w kolejnych wydaniach "Podlasiaka". Natomiast 7 września czeka nas "Narodowe czytanie".

Rajd, gry i zabawy

Atrakcji nie zabraknie także dla aktywnych. 1 sierpnia z Białej Podlaskiej wystartuje rajd rowerowy do Warszawy, gdzie z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego spotkają się cykliści z całego świata. Zapisy do 21 lipca pod nr. tel. 512 225 909. Wydźwięk historyczny zaproponuje także Miejska Biblioteka Publiczna, która 12 września zorganizuje konferencję "II wojna światowa na Podlasiu: przyczyny - przebieg - konsekwencje".

Swoją propozycję podczas konferencji przedstawili także wykładowcy AWF. 14 września w Białej Podlaskiej odbędzie się bowiem I Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw. Pomysłodawcą jest dr Krzysztof Piech, wykładowca akademicki i propagator aktywności fizycznej m.in. poprzez nordic walking. W organizację festiwalu włączyły się miejskie instytucje oraz stowarzyszenie Przez Pryzmat.

– Chcemy zaprezentować nie tylko tradycyjne podwórkowe gry i zabawy polskie. Nie zabraknie też tych prezentowanych przez przedstawicieli takich krajów jak: Litwa, Łotwa, Białoruś, Wielka Brytania, Iran i Hiszpania. To wyjątkowe i ciekawe wydarzenie, na które wszystkich serdecznie zapraszamy – mówiła Anna Bodasińska, prodziekan ds. rozwoju AWF.

Prezydent Michał Litwiniuk dodaje, że wydarzenie jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy dzieci i młodzież często odkłada na bok aktywność ruchową na rzecz spędzania czasu przy komputerach czy smartfonach. Włodarz zachęca jednocześnie do wzięcia udziału w proponowanych wydarzeniach kulturalnych oraz śledzenia stron internetowych organizujących je instytucji.

Więcej o poszczególnych wydarzeniach kulturalnych pisać będziemy na bieżąco w kolejnych wydaniach tygodnika "Podlasiak" w cotygodniowej rubryce "Co, gdzie, kiedy".

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy