Biała Podlaska: Rozbudowa onkologii we współpracy z Japończykami

Biała Podlaska: Rozbudowa onkologii we współpracy z Japończykami

BIAŁA PODLASKA Wydawać by się mogło, że Białą Podlaską i Tokio dzieli tak wiele, że zupełnie nie ma tu płaszczyzny do współpracy. A jednak Japończycy, którzy odwiedzili niedawno Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, uważają, że bialska placówka wcale nie ma się czego wstydzić, bo organizacja pracy i sprzęt są tu na wysokim poziomie. To zapowiedź współpracy przy powstaniu pracowni endoskopowej i rozbudowie bialskiej onkologii.

Bialski szpital już niebawem rozpocznie przygotowania do przetargu na inwestycję pod hasłem "Bialska Onkologia". – W ramach niej powstanie tu duża, ponad 600-metrowa pracownia endoskopowa, umożliwiająca badania dolnego i górnego odcinka układu pokarmowego. Chcielibyśmy ją zaprojektować, wykonać, a potem prowadzić badania w oparciu o doświadczenia japońskie, czyli najbardziej efektywne – zapowiada dyrektor Dariusz Oleński. Asano Nobuhisa ze szpitala św. Łukasza w Tokio, który wraz z innymi przedstawicielami tej placówki gościł w piątek 13 kwietnia w Białej Podlaskiej, podkreśla, że bialski szpital jest jedyną placówką, z którą współpracują.

Inwestycja pod hasłem "Bialska Onkologia" ma powstać między Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjomulmunologii a blokami ZGL

– Jestem pod wielkim wrażeniem wysokiej specjalizacji tego szpitala, bardzo dobrej organizacji pracowników, i to mnie zaskoczyło. Nikt przecież nie przygotowywał się szczególnie na nasz przyjazd, wszyscy pracowali tak jak pracują każdego innego dnia. Zakładam, że jakość wykonywanych usług jest wysoka – podkreśla pracownik japońskiego szpitala, gdzie problemem jest diagnozowanie raka żołądka. I zapowiedział, że jest otwarty na współpracę z bialskim szpitalem.

Gdzie miałaby być realizowana wspomniana już inwestycja "Bialska Onkologia"? Podczas zorganizowanej w miniony piątek konferencji dyrektor wskazał miejsce między blokami ZGL przy ul. Jana II Kazimierza a oddziałem chorób zakaźnych i ftyzjopulmunologii. – Będzie to budynek czterokondygnacyjny, w tym jedna podziemna. Dwie górne będą kondygnacjami łóżkowymi, przewidujemy 78 łóżek onkologicznych i hematologicznych. Natomiast ponad połowę parteru zajmie pracownia endoskopowa. Koszt inwestycji szacowany jest na 55 milionów złotych, które poniesiemy sami. Na ponad połowę inwestycji mamy zgromadzone środki, na resztę zrealizujemy w oparciu o kredyt inwestycyjny – wyjaśnia szef szpitala.

Czytaj więcej w 6 numerze (wydanie od 17 kwietnia) tygodnika Podlasiak

Justyna Dragan

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy