Biała Podlaska: Galeria w miejscu pochówku Polaków i Żydów?

Biała Podlaska: Galeria w miejscu pochówku Polaków i Żydów?

Na budynku Przedszkola Samorządowego nr 6 przy ul. Łomaskiej znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca bojowników antyfaszystowskich, którzy zginęli w tym budynku w latach 1939-1944. Czy obok, na terenie dawnej fabryki Raabego i BFM, znajduje się zbiorowa mogiła ofiar gestapo?

Istnieje obawa, że w miejscu dawnej fabryki mebli im. Raabego przy ul. Łomaskiej znajduje się zbiorowa mogiła ponad 350 obywateli polskich, w tym pochodzenia żydowskiego. To w tym miejscu już niebawem ma się rozpocząć budowa galerii handlowej. Nic dziwnego, że sprawa budzi wśród okolicznych mieszkańców niemałe kontrowersje.

Budowa Galerii Bialskiej ma ruszyć już niebawem. Do tej pory inwestor wybudował do niej drogą od ulicy Witoroskiej, a więc wjeżdżając do miasta od strony Lublina klienci będą mieli łatwiejszy dojazd. Wyburzone zostały też budynki istniejącej tam i zatrudniającej kiedyś setki pracowników Bialskiej Fabryki Mebli (później Bialskie Meble).

Sprawdzą, czy są tam szczątki

Wcześniej jednak, od 1869 roku, funkcjonował tam zakład przemysłu drzewnego Henryka i Bernarda Raabe, potocznie zwany fabryką Raabego. Według jednego z naszych czytelników, w czasie II wojny światowej na tych terenach mogło dojść do masowego pochówku pomordowanych co najmniej 350 obywateli polskich, w tym część pochodzenia żydowskiego. Pan Mariusz podkreśla, że mimo iż od zbrodni minęło ponad 70 lat, to ani władze państwowe, ani kościelne, ani samorządowe Białej Podlaskiej jak dotąd nie przeprowadziły ekshumacji czy nawet oznaczenia i zabezpieczenia tego miejsca. W efekcie podczas budowy galerii może dojść do "zbezczeszczenia doczesnych szczątków pomordowanych mieszkańców Białej Podlaskiej".

Dlatego, jak pisze w piśmie wysłanym także do naszej redakcji, "jako regionalista i chrześcijanin mam moralny obowiązek poinformować o pomordowanych przez hitlerowców Polakach, którzy jako chrześcijanie i żydzi zostali pogrzebani we wspólnym grobie, który znajduje się w pobliżu tartaku istniejącego na terenie byłej fabryki mebli". Pan Mariusz wskazuje, że egzekucja mająca miejsce w czasie wojny oraz pochówek zmarłych, zostały opisane w publikacji Kazimierza Leszczyńskiego "Eksterminacja ludności na ziemiach polskich w latach 1939-1945" w Biuletynie Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Swoje pytania odnośnie tego miejsca skierował on m.in. do Biura Naczelnego Rabina Polski. Chciał, by ustosunkował się do tematu zlokalizowanych przy ul. Łomaskiej mogił. My również zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie. Odpowiedź przyszła bardzo szybko, w zasadzie kilka godzin po wysłaniu przez nas pytań. Sprawa jest tam dobrze znana.

Czytaj więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu"Podlasiaka" nr 17 od 3 lipca

Justyna Dragan, Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy