Biała Podlaska: Będzie nowy pawilon Domowego Szpitala

Biała Podlaska: Będzie nowy pawilon Domowego Szpitala
fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Sejmik Województwa Lubelskiego

6 października w Białej Podlaskiej podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego pawilonu opieki długoterminowej Zakładu Opieki Medycznej Domowy Szpital.

Planowana inwestycja zakłada wybudowanie nowego, jednokondygnacyjnego budynku na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w ramach ośrodka Domowy Szpital przy ulicy Spółdzielczej 5, podlegającego pod Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

W nowym budynku będą zlokalizowane: sale 2-3-osobowe do hospitalizacji pacjentów, 4 sale o podwyższonym standardzie z aneksem kuchennym, aneksem wypoczynkowym i łazienką, pokoje kąpielowe, które będą posiadać wystarczającą przestrzeń, aby zapewnić wygodne poruszanie się personelu medycznego oraz pacjenta poddawanego zabiegom kąpielowym, a poza tym pomieszczenia pielęgniarskie, socjalne i magazynowe.

Pawilon ma pomieścić w sumie 34 łóżka. Liczba miejsc pobytu w ZOL zostanie w ten sposób zwiększona z obecnych 40 do 74. Obecnie szpital posiada ZOL z 40 łóżkami, na których rocznie hospitalizowanych jest średnio 66 pacjentów. Po zakończeniu inwestycji Zakład Opiekuńczo-Leczniczy będzie dysponował łącznie 74 łóżkami, co daje możliwość pobytu w ZOL około 120 pacjentów rocznie.

Zakres prac uwzględnia również połączenie nowego budynku łącznikiem naziemnym z istniejącym ośrodkiem Domowy Szpital oraz budowę niezbędnej do funkcjonowania nowego budynku infrastruktury technicznej. Nowy obiekt będzie wspierany sprzętem i zasobami kadrowymi Domowego Szpitala przy ulicy Spółdzielczej 5 oraz innych komórek organizacyjnych bialskiego szpitala.

Dzięki budowie nowego pawilonu zwiększy się dostępność do świadczeń opieki długoterminowej dla pacjentów, którzy uzyskają niezbędną opiekę bliżej miejsca swojego zamieszkania. Szpital będzie jedynym ośrodkiem w północnej części województwa lubelskiego, dysponującym taką bazą łóżkową ZOL.

„Możliwość szybszego przyjęcia pacjentów (niekiedy długo oczekujących) przyczyni się do skrócenia listy oczekujących do ZOL. Pacjenci nie będą musieli szukać miejsca w innych, oddalonych ośrodkach, co zapewni ciągłość opieki i leczenia w szpitalu, bez potrzeby przerywania trwającego procesu terapeutycznego. Ograniczy to też znacznie migrację pacjentów, którzy zmuszeni są oczekiwać na przyjęcie w innych ośrodkach. Skrócenie czasu oczekiwania do ZOL pozwoli rozpocząć/kontynuować proces diagnostyczny, terapeutyczny i rehabilitacyjny w jak najkrótszym czasie, przyczyniając się do poprawy efektów zdrowotnych pacjentów wymagających ciągłej opieki, która nie zawsze może być zapewniona w domu” – informuje szpital.

W sierpniu br. Urząd Marszałkowski w Lublinie złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywany okres realizacji to lata 2023-2024. Zaś planowana wartość przedsięwzięcia – 7,6 mln zł, w tym kwota dofinansowania wynosi 6,46 mln zł.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy