Autostradą do Białej dojedziemy w 2024 roku?

Autostradą do Białej dojedziemy w 2024 roku?
fot. GDDKiA

REGION Wojewoda lubelski wydał kilka dni temu decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) na około 14-kilometrowym odcinku autostrady A2 pomiędzy węzłem Swory a węzłem Cicibór. Decyzja umożliwia wejście wykonawcy na teren budowy i rozpoczęcie robót.

Etap projektowania jest już zakończony, a kolejny to długo wyczekiwane przystąpienie do robót ziemnych. Wydana właśnie decyzja dotyczy budowy odcinka autostrady A2 o długości około 14 km, o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych i obwód drogowy, a także drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zgodnie z zawartym kontraktem, wykonawca dokonał wyboru rodzaju nawierzchni – trasę główną zbuduje w technologii bitumicznej. Droga będzie musiała spełniać najwyższe kryteria i parametry jakościowe, funkcjonalne i eksploatacyjne. Wykonawcą inwestycji w formule „Projektuj i buduj”, o czym już pisaliśmy na naszych łapach, jest firma Polaqua. Umowa o wartości prawie 470 mln zł została podpisana 1 kwietnia tego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2024 r. Wszystko zatem wskazuje na to, że już za dwa lata mieszkańcy Południowego Podlasia będą mogli dojeżdżać do stolicy nie tylko bezpiecznie i komfortowo, ale przede wszystkim krócej.

A jak wygląda realizacja pozostałych odcinków? W budowie jest już, lub za chwilę będzie, 101 km autostrady A2. Zaawansowane prace toczą się na odcinku Mińsk Mazowiecki-Siedlce, o długości około 37,5 km. – Dla odcinków Kałuszyn-Groszki i Gręzów-Siedlce Zachód mamy już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 r. przekazaliśmy place budów wykonawcom, a roboty już trwają. Obecnie wykonawcy budują drogi serwisowe oraz nasyp trasy głównej. Postępują roboty związane z budową obiektów mostowych. Przy sprawnej realizacji kontraktów, kierowcy powinni skorzystać z tych odcinków jesienią 2023 roku – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy