Biała Podlaska: Oni zasłużyli się dla miasta
Tytuły "Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska" odebrali: Tadeusz Makaruk (trzeci z lewej), Mieczysław Adamowicz (trzeci z prawej) i Stanisław Polaczuk (drugi z prawej). Nieobecny był tylko poseł Riad Haidar
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta 29 września wręczono tytuły „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”. Osoby te wytypowały władze miasta oraz miejscy radni. Są to: Tadeusz Makaruk i Stanisław Polaczuk związani z bialskim sportem, neonatolog i poseł Riad Haidar, a także jeden z twórców obecnej Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych Mieczysław Adamowicz. Uhonorowani nie kryli dumy z docenienia ich pracy.
Uroczystą sesję poprzedziła msza z okazji Dni Patrona Miasta w kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Potem w Urzędzie Miasta, w obecności zaproszonych gości: miejskich radnych, dyrektorów szkół, spółek i instytucji, działaczy sportowych oraz zasłużonych mieszkańców, odbyło się wręczenie honorowych tytułów „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”.
Prof. Mieczysław Adamowicz w latach 1965-2008 pracował w SGGW w Warszawie, a od 2000 r. w PWSZ, obecnie Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, na etacie profesora zwyczajnego. W latach 2013-2019 kierownik Katedry Ekonomii i Zarządzania, w latach 2009-2013 rektor uczelni, a następnie pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (2013-2017) oraz ds. nauki i wdrożeń (2017-2019), a także dyrektor Wydawnictwa PSW (od 2019 r.). Niezwykłe zaangażowanie i wkład pracy profesora przyczyniły się do rozwoju bialskiego środowiska akademickiego oraz kreowania pozytywnej wizytówki miasta.
Ten zaszczytny tytuł otrzyma także neonatolog i były samorządowiec, a obecnie poseł na Sejm RP Riad Haidar – ze względu na obowiązki poselskie nie mógł odebrać tytułu podczas sesji, uczyni to w najbliższym czasie. Haidar to doświadczony lekarz, z pasją rozwijający oddział neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, obecnie pracujący w Parczewie. Od lat angażuje się także w organizowanie w mieście finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki jego staraniom bialska placówka medyczna uzyskała duże wsparcie w postaci sprzętu, nie tylko na oddział neonatologii, ale także na geriatrię.
Tadeusz Makaruk jest nauczycielem akademickim w bialskiej Filii AWF, trenerem lekkiej atletyki. Doświadczenie trenerskie pozwalało mu przez niemal 50 lat pracy zawodowej przekazywać wiedzę w takich dziedzinach jak skok w dal, skok wzwyż czy trójskok. Inicjował i wielokrotnie był dyrektorem generalnym imprez sportowych szczebla ogólnopolskiego. Ma już na swoim koncie m.in. Kawalerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Srebrny Krzyż Zasługi.
Stanisław Polaczuk to wieloletni pracownik Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego, ambasador krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży w Białej Podlaskiej. Przy jego wsparciu organizowano w mieście takie wydarzenia jak chociażby Bialską Ligę Siatkówki, Podlaską Ligę Koszykówki czy Współzawodnictwo Sportowe Szkół. W wykonywaniu swoich obowiązków jest zawsze staranny i skromny.
Po nadaniu tytułów, przystąpiono do wręczenia okolicznościowych grawertonów byłym prezesom Koła Bialczan oraz innym zaangażowanym członkom tego stowarzyszenia. Ponadto z okazji jubileuszu 65-lecia Miejskiego Klubu Sportowego Podlasie odznaczeni zostali byli prezesi, na czele z obecnym – Tomaszem Buraczewskim, w imieniu którego nagrodę odebrał naczelnik gabinetu prezydenta miasta Wojciech Sosnowski.
Uroczysta sesja była okazją do podsumowania tego, co w ostatnim czasie dzieje się w mieście. Prezydent Michał Litwiniuk zwrócił uwagę m.in. na dużą aktywność mieszkańców, na przykładzie uczestnictwa w takich wydarzeniach jak Rowerowa Stolica Polski czy Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Podsumował też miejskie inwestycje. – Najwyższe nakłady inwestycyjne od lat zawdzięczamy efektywnemu i skutecznemu pozyskiwaniu środków unijnych oraz tych ze skarbu państwa. To wszystko realizowane jest przy roztropnym zarządzaniu budżetem miasta. W tej kadencji udaje nam się realizować śmiałe zamierzenia, bez zaciągania dodatkowych zobowiązań i spłacając dotychczasowe – podkreślił prezydent Michał Litwiniuk.
Podczas uroczystej sesji odbyło się także wręczenie Medali Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz pamiątkowych grawertonów od Rady Miasta Biała Podlaska dla członków Koła Bialczan z okazji 100-lecia działalności Stowarzyszenia.
Medale otrzymali:
- Lidia Przesmycka – była prezes Stowarzyszenia. Wciąż bardzo udzielającą się w pracach Koła Bialczan.
- Krystyna Nowicka – urzędująca prezes zarządu Stowarzyszenia Koło Bialczan.
- Teresa Horszczaruk – wieloletni członek Koła Bialczan. Niezwykle zaangażowaną w merytoryczno-formalną poprawność funkcjonowania Stowarzyszenia. Od wielu lat przewodnicząca komisji rewizyjnej.
- Maria Osikowska – niezwykle zaangażowana w realizację kwest i renowacji nagrobków na cmentarzu.
- Ewa Siekielewska – skarbnika Koła Bialczan. Wcześniej przez kilka kadencji wiceprezes zarządu. Po nagłej śmierci prezesa Marka Światłowskiego z zaangażowaniem kierowała pracami Stowarzyszenia aż do kolejnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego.
- Justyna Krupa — przedstawicielka młodego pokolenia. Już od trzech kadencji jest w zarządzie stowarzyszenia. Bardzo zaangażowana w realizację kwest na cmentarzu.
- Kazimierz Sucharzewski – trzykrotny i zarazem najdłużej urzędujący, bo przez 15 lat, prezes stowarzyszenia.
- Waldemar Godlewski — dwukrotny prezes Koła Bialczan. Przygotowywał zajazdy absolwentów szkół bialskich.
- Andrzej Adamczyk – zaangażowany członek Filii Koła Bialczan w Warszawie. Wieloletni fundator stypendium dla najzdolniejszych uczniów liceów im. J.I. Kraszewskiego i Emilii Plater.
- Feliks Czyżewski — profesor slawistyki z UMCS, aktywny członek Filii Koła Bialczan w Lublinie.
- Roland Kułakowski – wieloletni wiceprezes zarządu Koła Bialczan, aktywnie włączający się w przedsięwzięcia stowarzyszenia.
- Lech Kowalczuk – wieloletni członek Koła Bialczan. Obok byłego prezesa Marka Światłowskiego był najważniejszym realizatorem pomnika-ławeczki J. I. Kraszewskiego na placu Wolności.
- Mieczysław Zapala – członek Filii Koła Bialczan w Lublinie.
- Jerzy Ryszard Trudzik— sekretarza zarządu Koła Bialczan.
Grawertony otrzymali byli oraz obecna prezes Koła Bialczan:
- Waldemar Godlewski
- Krystyna Nowicka
- Lidia Przesmycka
- Ewa Siekielewska
- Kazimierz Sucharzewski
- śp. Marek Światłowski
Podziękowania za swoją aktywność otrzymali także członkowie bialskiego środowiska piłkarskiego z okazji 65-lecia powstania Miejskiego Klubu Sportowego Podlasie. Grawertony otrzymali:
- Zbigniew Barszcz
- Tomasz Buraczewski
- śp. Janusz Daniluk
- Karol Filipek
- Romuald Izdebski
- Jan Jakubiec
- Jerzy Jaworski
- Maciej Kosik
- Waldemar Malesa
- Andrzej Nowowiejski
- śp. Romuald Pykacz
- Krzysztof Szczęsny
Komentarz na gorąco dla „Podlasianina” tegorocznych zasłużonych dla miasta Biała Podlaska:
Mieczysław Adamowicz: – Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Urodziłem się na ziemi zamojskiej, ale życie połączyło mnie z Białą Podlaską. Jestem związany rodzinnie i zawodowo z Akademią Bialską Nauk Stosowanych. Od początku tworzenia tej uczelni uczestniczyłem w pracach ze śp. Józefem Bergierem. Dziś natomiast obserwuję, jak zmienia się i rozwija miasto, jak tworzą się nowe osiedla, jak porządkuje się teren. Cieszę się, że społeczność miasta jest bardzo aktywna oraz że do Białej Podlaskiej wraca wojsko. Ogromne znaczenie dla miasta ma także istnienie szkół wyższych.
Tadeusz Makaruk: – Cieszę się, że dostrzeżono mój prawie 50-letni staż pracy na uczelni i w środowisku sportowym. Jestem bardzo szczęśliwy. Nie spocznę, pracuję dalej. Ostatnio głośno było o sukcesach Piotra Tarkowskiego, to mój podopieczny, mistrz polski w skoku w dal. Mam nadzieję, że za dwa lata wylądujemy na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wśród moich rekordzistów Polski jest też Waldek Golanko, który w 1979 r. zajął 3. miejsce wśród juniorów. 8.01 m to do tej pory rekord Polski.
Stanisław Polaczuk: – Jestem zaszczycony, jest mi bardzo miło. Taki tytuł otrzymałem już od powiatu bialskiego, a teraz także od miasta Biała Podlaska. Już 45 lat pracy za mną, pracy, która przynosi zadowolenie. Jest to praca z młodzieżą. Czuję dumę, gdy na przykład jestem w sklepie, a ktoś mnie poznaje i zagaduje. Czasem czuję zmęczenie, ale chciałbym coś jeszcze zrobić dla tego miasta.
Zobacz też galerię zdjęć z uroczystej sesji Rady Miasta, będącej częścią obchodów Dni Patrona Miasta:
Komentarze
Brak komentarzy