W Białej Podlaskiej powstają trzy nowe budynki sztabowo-koszarowe

W Białej Podlaskiej powstają trzy nowe budynki sztabowo-koszarowe
Ministerstwo Obrony Narodowej RP

Umowa zawarta pomiędzy Rejonowym Zarządem Infrastruktury w Lublinie a firmą Budimex mówi o wybudowaniu trzech budynków sztabowo-koszarowych oraz placu apelowego na terenie nowego garnizonu wojskowego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Białej Podlaskiej.

Jak informuje wykonawca, zakres główny przedmiotu zamówienia obejmuje:

• budowę trzech budynków sztabowo-koszarowych „pod klucz” wraz z wyposażeniem,

• budowę dróg wewnętrznych z placem apelowym i trybuną.

Inwestorem jest Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie.

 

Jednostka wojskowa bardzo szybko instaluje się w Białej Podlaskiej, na dawnym lotnisku wojskowym. W kompleksie funkcjonuje miasteczko kontenerowe, które może pomieścić do 900 żołnierzy. Zbudowane ono zostało na wzór tych funkcjonujących na misjach zagranicznych. Tworzą je kontenery sztabowe, magazynowe i socjalne. Cały czas trwają prace przy przebudowie i adaptacji na potrzeby nowego garnizonu dotychczasowego budynku administracyjnego (został on rozdzielony, w wyniku czego powstały dwa sąsiadujące ze sobą obiekty).

Od początku zapowiadano też budowę infrastruktury stałej dla stacjonujących tu pododdziałów. Miały powstać m.in. budynki koszarowe i sztabowe oraz stacja paliw, garaże, hale remontowe, ośrodek symulatorów i bocznica kolejowa. I te plany właśnie zaczynają się realizować. Po podpisaniu w Lublinie umowy, Budimex przystąpił do robót budowlanych przy trzech budynkach sztabowo-koszarowych.

Docelowo będzie to jeden z największych garnizonów we wschodniej Polsce, w którym służyć będzie około 2500 żołnierzy (cztery bataliony oraz jedna kompania “Żelaznej Dywizji”). Na tym terenie powstanie również Dywizyjny Ośrodek Szkolenia, który będzie bazą szkoleniową dla żołnierzy “Żelaznej Dywizji” (pomiędzy poligonami w Orzyszu i Nowej Dębie).

Powrót żołnierzy Wojska Polskiego do tego regionu i miasta jest bardzo mocno wspierany przez władze Białej Podlaskiej, na czele z prezydentem Michałem Litwiniukiem, który był jednym z inicjatorów starań o ulokowanie tutaj garnizonu.

Jak czytamy w materiale Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, 18. Dywizja Zmechanizowana jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Jej formowanie rozpoczęło się decyzją szefa MON M. Błaszczaka w 2018 roku. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy