Co zmieniło się podczas świąt? Wyniki badania

Co zmieniło się podczas świąt? Wyniki badania
fot. archiwum

Obecna sytuacja zmieniła to, jak obchodzimy święta. Wigilia staje się bardziej nowoczesną tradycją ponieważ ludzie idą z duchem czasów i modyfikują święta. Co zmieniło się na przestrzeni lat przedstawia badanie „Świąteczne zwyczaje, czyli nowe zasady podczas Świąt”.

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń, obecna sytuacja ekonomiczna (42%) zmieniła to, jak obchodzimy święta. Powodem są również zmieniające się trendy na rynku (31%) oraz zmiany poglądów  religijnych (15%) i nowoczesne technologie (12%).

Zdania są podzielone, ale 43% Polaków uważa, że również Wigilia staje się bardziej nowoczesną tradycją ponieważ ludzie idą z duchem czasów i modyfikują święta. Zmieniło się przede wszystkim to, gdzie spędzamy święta. 31% ankietowanych uważa, że nieważne jest miejsce, ale z kim  je spędzamy. 16% respondentów coraz chętniej wyjeżdża na wakacje aby odpocząć. 12% często bywa na zorganizowany wyjeździe.

Co ciekawe, aż 44% Polaków święta spędza przed telewizorem. Czasami wychodzimy na spacer (22%), ale często również każdy spędza je na swój własny sposób (18%). Bardzo mało osób jak dawniej na przykład śpiewa wspólnie kolędy – jedynie 17%.

Również trend zero waste na stałe wpisuje się już w rytuały świąteczne. Uważamy, że prezenty powinno się pakować w ekologiczne opakowania (35%), nie powinno się przygotowywać potraw na wyrost (32%), aby nie marnować jedzenia, prezenty powinny być wręczane w formie przeżyć (22%). Co trzeci Polak najczęściej wybiera prezenty kupione online. 26% wręcza upominki w postaci przeżyć, 21% osób kupuje vouchery lub karty podarunkowe. Coraz częściej kupujemy również przemyślane prezenty, ponieważ są coraz droższe, jak uważa prawie połowa respondentów. 37% osób buszuje już od listopada po sklepach, 34% zamawia tydzień przed świętami, 29% kupuje na ostatnią chwilę.

Ponad 39% osób na Wigilijnym stole ma mniej niż 12 potraw, większość osób odchodząc od tradycji przygotowuje jedzenie w zależności od ilości gości (21%), a dla 27% liczba w ogóle nie gra roli. Jedynie 13 % nadal szykuje 12 różnych posiłków. Święta już nie są również takie rodzinne. Przy wspólnym stole zasiada tylko kameralnie najbliższa rodzina w prawie połowie polskich domów. Życzenia składamy głównie przez sms (42%), przez social media (27%), osobiście lub przez telefon (22%), za pomocą wideokonferencji (9%).

W świętach najbardziej nie lubimy długich przygotowań (31%). Czas przygotowań jest dla niektórych bardzo nerwowym okresem ponieważ, wszystko jest na ich głowie (35%). Nie przepadamy również za zbędnymi dyskusjami przy wigilijnym stole (24%), gotowaniem (23%) i biesiadowaniem (22%).

Najczęściej ubieramy się ładnie i elegancko (31%) oraz estetycznie i skromnie (21%). Jednak dla 48% respondentów ubrania nie mają znaczenia, takie osoby ubierają się przede wszystkim wygodnie (16%), inni na luzie 11%. Czas do świat jest też dla nas czasem pełnym magicznej atmosfery (26%) oaz rodzinnym (21%).

Na tegoroczne święta Polacy planują wydać znacznie mniej pieniędzy niż w poprzednich latach (39%). Niektóre osoby mają taki sam budżet jak w zeszłym roku (29%). 17% respondentów przygotowało więcej pieniędzy bo obawia się, że im nie starczy.

Badanie „Świąteczne zwyczaje, czyli nowe zasady podczas Świąt” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1247 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2022.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy