Podlaska Korobeczka na scenie auli AWF – zaproszenie
Zespół Pieśni i Tańca Podlasie, działający przy bialskiej filii AWF, organizuje 16 grudnia o godzinie 10 wyjątkowe widowisko taneczne pod nazwą Korobeczka.
Korobeczka (korobuszka, koroboczka) to słomiana koszałka, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, a jednocześnie nazwa tańca do pięknej, lirycznej melodii. Jest intrygującym nawiązaniem do tradycji i jednocześnie kolejnych działań Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej.
W ramach programu Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne przygotowana została artystyczno-edukacyjna II Podlaska Korobeczka.
– Od połowy listopada rozpoczęły się szkolenia dla nauczycieli i instruktorów, warsztaty dla dzieci i młodzieży w regionie z udziałem tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie, koncerty, poranki promujące festiwal, a także lekcje z folklorem oraz potańcówki dla seniorów – zapowiadają członkowie zespołu.
Finał Festiwalu, w ramach projektu Folklor Taneczny Podlasia – Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne, to najważniejsza impreza, która będzie podsumowaniem działań kadry, instruktorów, muzyków oraz tancerzy. Odbędzie się 16 grudnia 2022 roku w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej – z udziałem dzieci, młodzieży, grup tanecznych oraz zespołów regionalnych.
Integralną częścią w ramach Festiwalu Korobeczka będą tzw. Helenki, prezentacje taneczne dla najmłodszych (w kategorii przedszkolaków). Nazwa szczególna jest wyrazem szacunku i pamięci dla Heleny Januszczyk, założycielki Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie, autorki wielu prac z zakresu folkloru tanecznego Podlasia.
Wydarzenie zostanie zorganizowane przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego Filia w Białej Podlaskiej oraz Fundacją Korzenie i Skrzydła, którą reprezentuje Aniela Halczuk.
Komentarze
Brak komentarzy