NIE Senatu dla dłuższej kadencji samorządów

NIE Senatu dla dłuższej kadencji samorządów
fot. archiwum

Senat odrzucił w czwartek ustawę wydłużającą kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Za odrzuceniem nowelizacji ustawy głosowało 52 senatorów, przeciw było 42, jedna osoba się wstrzymała. Teraz wnioskiem Senatu zajmie się Sejm. Zgodnie z tą regulacją, data wyborów wyznaczona miałaby być na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż 31 marca 2024 r. i nie później niż 23 kwietnia 2024 r.

Ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów została przyjęta przez Sejm 29 września. Za głosowali posłowie PiS, Kukiz15, Polskich Spraw oraz posłowie niezrzeszeni. Przeciw była cała opozycja – Koalicja Obywatelska, Lewica, KP-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie oraz PPS – piszą na Prawo.pl Krzysztof Sobczak oraz Patrycja Rojek-Socha.

Podczas posiedzenia komisji senackiej w tej sprawie zaprezentowano opinie, które – jak mówił prowadzący posiedzenie senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) – zostały zamówione na potrzeby tego posiedzenia. Opinię zaprezentował prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, profesor UW. Wskazał, że ustawa „jest w całości niezgodna z preambułą konstytucji w zakresie, w jakim narusza zasadę pomocniczości, rzetelności i sprawności działania instytucji publicznych, dialogu społecznego jako podstawy prawnej”.

Po drugie – powiedział Piotrowski – ustawa jest „niezgodna z artykułem drugim konstytucji w zakresie, w jakim narusza zasadę kadencyjności organów wybieranych, ochrony zaufania obywatela do państwa, bezpieczeństwa prawnego, jednoznaczności prawa, racjonalności ustawodawcy oraz zasady przyzwoitej legislacji”.

– Wreszcie jest ona niezgodna z artykułem sześćdziesiątym drugim ustęp pierwszy konstytucji w związku z artykułem drugim konstytucji w zakresie, w jakim przedłużając kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego narusza prawo obywateli do wybierania tych organów, jako gwarancję ich prawa do samorządu – podkreślił profesor.

Więcej w wydaniu papierowym „Podlasianina” na stronie „Warto wiedzieć”, gdzie publikujemy ciekawe i ważne materiały z kraju i ze świata.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy