Rozwijaj swój potencjał
Jesteś świeżo upieczonym menadżerem, a może dopiero aspirujesz na kierownicze stanowisko? Zawsze jest dobry moment na podniesienie swoich kwalifikacji. Dzięki ambitnemu planowaniu ścieżki zawodowej zyskujesz przewagę nad potencjalnymi konkurentami w rekrutacji czy w czasie starań o awans. Kiedy inni się wahają, Ty już wiesz, czego chcesz, musisz tylko znaleźć sposób, by zrealizować swój cel. A zatem jak rozwinąć skrzydła, zdobyć lepsze stanowisko, stać się doskonałym team leaderem? Zacznij od wzmocnienia indywidualnych talentów i wzbogacania CV – oba te cele osiągniesz, zapisując się na dobre szkolenie biznesowe.
Kursy i szkolenia – jakie wybrać?
Na początek zastanów się, na poszerzeniu jakich umiejętności Ci zależy. Jeśli myślisz o nabyciu nowych kompetencji twardych, wybierz kurs specjalistyczny. W sieci znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne kursy zawodowe. Wiele z nich oferują topowe uniwersytety na świecie, np. Oxford, Harvard czy MIT, a także uczelnie w Polsce. Co więcej, za pomocą polskich i zagranicznych platform e-learningowych (np. Coursera, LinkedIn Learning, Udemy, Treehouse, Skillshare, Shaw Academy, Educadium i innych) możesz zdobywać wiedzę w zaciszu własnego domu, oglądając filmiki w podróży, rozwiązując zadania w wolnej chwili na tablecie itp.
W rozwoju zawodowym, szczególnie jeśli myślisz o kierowniczym stanowisku, równie istotne jest nabywanie kompetencji miękkich. Należą do nich między innymi:
- • organizacja pracy swojej i innych,
- • umiejętność pracy pod presją i w stresie,
- • zdolności komunikacyjne i negocjacyjne,
- • umiejętność współpracy w zespole,
- • znajomość technik motywowania i automotywacji,
- • umiejętność przemawiania przed publicznością.
W sieci znajdziesz wiele materiałów szkoleniowych poświęconych tym i pokrewnym zagadnieniom.
Zwróć uwagę na to, że kursy i szkolenia biznesowe najczęściej mają charakter hybrydowy – pomagają rozwinąć i kompetencje twarde (np. poznać nowe technologie oraz metodyki zarządzania), i umiejętności miękkie.
Oczywiście trudno wskazać uniwersalne kursy zawodowe, po których jest praca albo które sprawdzą się w każdej sytuacji. Dokonując wyboru, musisz wziąć pod uwagę specyfikę swojej branży. Zastanów się nad zapotrzebowaniem zespołu, w którym pracujesz lub którym kierujesz. Jeśli dopiero szukasz pracy, sprawdź, jakie są aktualne trendy w danej dziedzinie.
Weź także pod lupę swoje indywidualne umiejętności – gdzie dostrzegasz u siebie niedociągnięcia, w czym warto się podciągnąć?
Zarządzanie zespołem – co to znaczy?
Szkolenia dla obecnych lub aspirujących managerów dotyczą w szczególności dwóch zagadnień – zarządzania zespołem oraz zarządzania projektami.
Szkolenia skoncentrowane wokół tej pierwszej dziedziny skupiają się na rozwijaniu zdolności interpersonalnych. W trakcie typowego kursu nauczysz się między innymi:
- • w jaki sposób budować optymalne relacje w zespole,
- • jak powinna przebiegać komunikacja w zwykłych i nadzwyczajnych, np. stresujących sytuacjach,
- • jak rozwiązywać konflikty,
- • w jaki sposób motywować do działania i pobudzać kreatywność,
- • jak przydzielać zadania i rozliczać z ich realizacji,
- • co brać pod uwagę w czasie dokonywania okresowych ocen, planowania awansów itp.
Poznaj metodyki zarządzania projektami
Jeśli chodzi o zarządzanie projektami, przygotuj się na sporą dawkę konkretnej, specjalistycznej wiedzy. Oto najpopularniejsze metodologie zarządzania projektami.
- • Agile – metoda dzieląca zadanie i pozwalająca na stałą ewaluację realizacji kolejnych części projektu.
- • Scrum – metoda popularna w branży technologicznej, jej cechą charakterystyczną są krótkie, trwające maksymalnie kwadrans spotkania małego zespołu.
- • Lean – tzw. szczupłe zarządzanie, którego istotną częścią jest minimalizowanie ukrytych strat (czasu, zasobów).
- • Kanban – to japoński sposób zarządzania projektami przy pomocy tablicy, który umożliwia wskazywanie mało wydajnych zadań i przystosowywanie planu do stopnia realizacji projektu.
- • Waterfall – inaczej model kaskadowy, w którym projekt zostaje podzielony na kolejno realizowane etapy.
- • Six sigma – metodologia wykorzystująca analizę statystyczną, sprawdzająca się między innymi przy przewidywaniu błędów.
- • RAD – czyli Rapid Applications Development, dzieli projekt na cztery następujące po sobie etapy, wszystkie zaś wykonywane są cyklicznie, aż do decyzji o zamknięciu projektu.
Te i inne metodologie te pozwalają na zaplanowanie całości projektu, podzielenie go na części, ustalenie priorytetów, odpowiadanie na doraźne potrzeby, szybkie naprawianie błędów. Część z metod działa na zasadzie iteracji – po każdej turze pracy zespół otrzymuje feedback i dostosowuje dalsze zadania do aktualnych okoliczności i wymagań.
Znajomość podstawowych technik zarządzania zespołem jest niezwykle istotna w codziennej pracy managera. Co więcej, dobry kurs i wpis do CV często są przepustką do zdobycia kierowniczej posady. Pracodawcy nie chcą wierzyć kandydatom na słowo, szukają dowodów na to, że dana osoba faktycznie potrafi zaplanować pracę i zarządzać projektem oraz zespołem.
Szkolenia biznesowe – Warszawa
Jeśli chcesz rozwinąć skrzydła w wybranej dziedzinie, zaplanować karierę i rozglądasz się za odpowiednimi kursami – Warszawa to miasto, które bez wątpienia może Ci w tym pomóc. Jak wyżej wspomniano, wiele szkoleń znajdziesz w sieci, warto jednak postawić na różnorodność i kursy zawodowe online uzupełnić o:
- • szkolenie stacjonarne,
- • wykłady, konferencje z wybranej dziedziny,
- • udział w branżowych spotkaniach,
- • wizyty u coacha zawodowego.
Zaangażowanie i osobisty udział w różnego rodzaju spotkaniach i wydarzeniach pomoże Ci zyskać pewność siebie, sprawdzić nowe umiejętności (np. interpersonalne, językowe), a także poszerzyć sieć kontaktów. Nabycie nowych kompetencji to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej posady. Pozbądź się nieśmiałości i po zdobyciu certyfikatu śmiało przeglądaj oferty pracy na stanowiska wyższe od dotychczasowego. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które inwestują w swój rozwój.
Komentarze
Brak komentarzy