Czym różni się funzeum od muzeum? Nowa atrakcja na mapie Polski

Czym różni się funzeum od muzeum? Nowa atrakcja na mapie Polski
fot. archiwum

Turystyka krajowa ma wiele do zaoferowania. Muzea stopniowo zmieniają podejście do odwiedzających. Poszerzają swoją działalność i wykorzystują nowoczesne technologie. Funzeum to nowe miejsce na mapie Polski, które wykorzystując magię światła i kolorów, pozwala zanurzyć się w kreatywnej zabawie, a zdobywanie wiedzy ma być formą niezapomnianej przygody.

Muzea posiadają w swoich zbiorach skarby o wartości historycznej, artystycznej lub kulturowej. Pozwalają na poznanie różnych sposobów życia, obyczajów, dziedzictwa kulturowego. Gromadzą różnego rodzaju zbiory historyczne, z zakresu sztuki i osiągnięć życia.  Kształtują świadomość i tożsamość.

Funzeum to zupełnie nowe miejsce na mapie turystycznej Polski. Przede wszystkim wyróżnia je wykorzystanie nowoczesnych technologii i możliwość edukacji poprzez interaktywną zabawę. Kreatywna przestrzeń obiektu ma pełnić funkcję nowoczesnego muzeum, pobudzającego wyobraźnię. Eksponaty zostały tak zaprojektowane, aby odwiedzający mogli ich dotykać.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Funzeum aż 74% ankietowanych uważa, że muzea cyfrowe to muzea przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że rozwój technologii obejmuje wszystkie dziedziny życia (36%), a interakcje dostarczają większej możliwości zabawy (38%). W takich muzeach najbardziej podoba się możliwość interakcji z eksponatami (31%), możliwość kreatywnego spędzenia czasu (30%) oraz poruszanie wszystkich zmysłów (22%).

Trudno opisać słowami wszystko, co przygotowaliśmy dla odwiedzających Funzeum. To miejsce wyłamuje się całkowicie ze schematu placówki muzealnej. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, gdzie zazwyczaj eksponatów nie wolno dotykać, w Funzeum można doświadczać wystawy na każdy sposób. Tutaj chodzi o to, aby goście sami odkryli, co można zrobić z danymi elementami wystawy i kreowali własne kompozycje. – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.

Ankietowani mając wybór, zdecydowanie bardziej wybieraliby muzea cyfrowe od tych analogowych, przede wszystkim ze względu na możliwość doświadczania eksponatów (40%). Przewagą tych pierwszych jaką wskazują to możliwość dotykania (32%), robienia zdjęć do wykorzystania w social mediach (32%) oraz możliwość doświadczania (21%).

W Funzeum znajdują się wystawy z nietypowymi eksponatami. Dostępne jest na przykład interaktywne akwarium, w którym zwiedzający może ożywić rybę. Wśród dostępnych scenerii znajduje się m.in.: fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów czy sala księżycowa wraz z innymi planetami. Do dyspozycji gości będzie ponad 50 multimedialnych instalacji, wykorzystujących różne źródła światła i kolorów.

Muzea przyszłości to muzea interaktywne, które łączą edukację z dobrą zabawą. Funzeum, otwarte w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna jest niezwykłym i wyróżniającym się miejscem na polskiej mapie obiektów muzealnych.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy