Chleb na zakwasie
Nie tylko dla osób, które cierpią na nietolerancję pokarmową z powody glutenu, ale lubią wiedzieć co jedzą i gotowanie sprawia im radość.
Składniki:
– 35 dkg mąki gryczanej,
– 15 dkg mąki orkiszowej,
– 1 łyżka soli,
– garstka słonecznika lub innych ziarenek,
– 1 dkg aktywnego zakwasu żytniego,
– 420 ml wody,
– 1 łyżka prawdziwego miodu.
Przepis na zakwas żytni:
Do słoika wsypujemy 10 dkg gramów mąki, dolewamy tyle samo letniej wody i mieszamy, żeby powstała luźna pasta. Nie stresujemy się, będzie dobrze. Mieszamy, przykrywamy złożonym na cztery arkuszem ręcznika papierowego (zakwas musi mieć dostęp powietrza, ale jednocześnie nie chcemy, aby dostały się do niego bakterie) i odstawiamy na półkę w kuchni. Czekamy, aż pojawią się pęcherzyki powietrza. Wtedy dodajemy cztery łyżki mąki i cztery łyżki wody.
Mieszamy tak, aby powstała gęsta pasta. Jeśli jest rzadka, możemy dodać jeszcze trochę mąki i ponownie odstawiamy. Tak przez pięć-sześć dni. Szóstego dnia odkładamy trzy łyżki zakwasu do czystego słoika, zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Ten, który hodujemy, dokarmiamy ponownie i siódmego dnia możemy piec nasz chleb.
Wykonanie:
Wszystkie składniki łączymy, jeśli masa jest zbyt rzadka, dosypujmy mąkę. Foremkę smarujemy niewielką ilością masła i obsypujemy mąką lub posługujemy się papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i przykrywamy folią spożywczą. W ciepłym miejscu ma odczekać do 5 godzin.
Piekarnik nagrzewamy do 250°C (góra-dół, bez funkcji termoobiegu). Jak chleb wyrośnie, wstawiamy je na 15 minut do piekarnika, a po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200°C i pieczemy przez 45 minut. Ostatni kwadrans pieczenia to wyjęcie chleba z formy i umieszczenie go na kratce. Upieczony staje się rumiany, a stukając w niego od spodu, usłyszymy głuchy odgłos.
Komentarze
Brak komentarzy