Zbyt mały budżet i deficyt czasu przeszkadza w organizacji wypoczynku

Zbyt mały budżet i deficyt czasu przeszkadza w organizacji wypoczynku
fot. archiwum

Spędzanie czasu z bliskimi, zdobywanie nowych doświadczeń i sprawianie sobie małych przyjemności to przeżycia, które powodują, że jesteśmy szczęśliwsi. Niestety, barierami w wyborze preferowanej formy rozrywki jest zbyt mały budżet, według 44% Polaków, i deficyt czasu, zdaniem 41%. Oto smutne wnioski płynące z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” przeprowadzonego niedawno przez serwis Prezentmarzeń.

Czas wolny pełni dla 49% zapytanych Polaków przede wszystkim funkcję wypoczynkową, dla 27% głównie towarzyską, a dla 11% kulturalną. Daje nam możliwość relaksu i rozwijania swoich zainteresowań. Jak wynika z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” 43% zapytanych respondentów jest szczęśliwszych, gdy spędzają czas z bliskimi. Co czwarty uważa wówczas, gdy od czasu do czasu sprawia sobie małe przyjemności, a 21% ankietowanych zdradziło, że jest najszczęśliwszych kiedy doświadcza nowych doznań i korzysta z ciekawych form spędzania czasu.

Jak pokazały wyniki badania serwisu Prezentmarzeń głównymi barierami związanymi z wyborem aktywności jako formy relaksu jest zbyt mały budżet – 44% odpowiedzi – oraz deficyt czasu, jaki możemy przeznaczyć na wybraną atrakcję – 41% odpowiedzi. Z kolei dla 10% respondentów ograniczeniem jest stan zdrowia. Zdaniem 5% ankietowanych główną barierą w wyborze aktywności do realizacji w czasie wolnym są dzieci lub inne osoby z rodziny, którym trzeba poświęcić czas rezygnując z własnych potrzeb.

Szukając inspiracji na ciekawe spędzanie wolnych chwil bierzemy pod uwagę przede wszystkim cenę wybranej rozrywki – 43% wskazań – oraz jej dostępność – 27% odpowiedzi. Ważna jest dla nas także możliwość rozwijania zainteresowań, jak również realizacja wybranej formy rozrywki z osobą towarzyszącą – 15% deklaracji.

Czas wolny najchętniej spędzamy z partnerem lub partnerką, jak potwierdza 43% zapytanych, oraz z przyjaciółmi lub znajomymi 22% odpowiedzi. Nie brakuje także osób, które lubią same spędzać czas wolny, jak zaznaczyło w odpowiedziach 18% respondentów. Dla 17% ankietowanych wypoczynek najczęściej odbywa się w towarzystwie rodziny.

Co trzeci zapytany Polak najchętniej czas wolny, szczególnie jesienią, spędza z bliskimi w domu. Z kolei 21% respondentów wybiera miejskie, kulturalne rozrywki udając się na przykład do kina, teatru czy na wystawy. Dla 19% preferowaną formą jesiennego relaksu jest wyjście do restauracji z bliską osobą lub przyjaciółmi. Według 10% najlepszą formą wypoczynku o tej porze roku jest romantyczny wyjazd lub pobyt w SPA – 7% odpowiedzi.

Mimo ograniczeń budżetowych i czasowych, Polacy szukają pomysłów na ciekawy wypoczynek w wolnych chwilach oraz oderwanie się od codziennych obowiązków. Przeżywanie pozytywnych emocji w trakcie wspólnych aktywności, na przykład podczas wypadu z przyjaciółmi do Escape Roomu czy salonu wirtualnej rzeczywistości, wyzwala w nas endorfiny, czyli tak zwane „hormony szczęścia”. Takie chwile, szczególnie gdy jesienią towarzyszy nam sezonowy spadek nastroju, poprawiają nam samopoczucie. Domatorzy mogą poszukać dla siebie na przykład kursów tematycznych online, rozwijającymi zdolności manualne, jak choćby kurs robienia mydła, świec czy tworzenia biżuterii. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Inspiracji na ciekawe spędzanie czasu wolnego, jak zadeklarowało 36% zapytanych Polaków, poszukujemy głównie korzystając z wskazówek i informacji od znajomych, przyjaciół i rodziny, dla 34% pierwszym źródłem pomysłów na atrakcyjne spędzenie czasu i relaks, są media społecznościowe. Co piąty zapytany Polak przyznaje, że chętnie korzysta z serwisów realizujących usługi rozrywkowe, aby zorganizować sobie atrakcyjnie czas wolny.

*W materiale prasowym wykorzystana badanie „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” serwisu Prezentmarzeń zrealizowane w formie ankiety online na próbie 1324 respondentów.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy