Wieniec z sołectwa Dębów najpiękniejszy w województwie
GMINA SOSNÓWKA Wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwo Dębów z gminy Sosnówka otrzymał pierwsze miejsce podczas Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się 12 września w Lubyczy Królewskiej (powiat tomaszowski).
Sołectwo Dębów nagrodzono w kategorii najpiękniejszy wieniec tradycyjny. Nie była to indywidualna praca, na ten sukces zapracowało bardzo wiele osób. – Duży wpływ miało tutaj z pewnością doświadczenie, zdolności manualne i umiejętności wokalne oraz zamiłowanie do lokalnej tradycji i kultury. Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie włożyli w to nie tylko dużo pracy, ale przede wszystkim serce – informuje Jolanta Mikulska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce.
Wieniec w kształcie korony wykonała sołtys Edyta Cenian wraz z mężem Piotrem oraz Agnieszka i Daniel Tarasiukowie. Do jego wykonania wykorzystali naturalne materiały, takie jak kłosy zbóż oraz suszone kwiaty. Wewnątrz korony umieścili woreczki z ziarnem zbóż, świeże kwiaty, owoce i warzywa. Dopełnieniem całości był swojski chleb upieczony z mąki żytniej.
Zgłoszony do konkursu wieniec musiał przejść wstępną ocenę. I 8 września, jeszcze przed dożynkami w gminie zawitała komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. I już 10 września sołectwo Dębów otrzymało wiadomość o nominacji do konkursu i zaproszenie na dożynki. I osoby zaangażowane w to przedsięwzięcie, łącznie z Marcinem Babkiewiczem, wójtem gminy Sosnówka ruszyły w minioną niedzielę do Lubyczy Królewskiej, aby reprezentować gminę i powiat bialski w województwie.
Jednym z kryteriów, które podlegało ocenie komisji konkursowej był: sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej w autentyczne i tradycyjne stroje ludowe, a także ośpiewanie wieńca dożynkowego zgodnie z tradycją danego regionu. Sołectwo Dębów wsparła Jadwiga Szypiło wraz z zespołem śpiewaczym oraz dziećmi i młodzieżą z Rozwadówki. Pani Jadwiga posiada w swoim kuferku całkiem bogaty zbiór strojów i ubrała całą grupę w autentyczne, regionalne stroje ludowe i żniwne.
Oprócz wieńca sołectwo Dębów zadbało także o oprawę artystyczną. Na dożynkach towarzyszył im zespół śpiewaczy z Rozwadówki w składzie: Maria Kościuczyk, Teresa Skrzyńska, Halina Jaszczuk, Grażyna Wiczuk i Jadwiga Szypiło przy akompaniamencie Andrzeja Harytoniuka. A dzieci i młodzież: Julia Martyn, Dorota Skrzyńska, Zofia Chilczuk, Gabriela Skrzyńska, Mikołaj Szypiło, Gabriel Pańko, Miłosz Żuk, Przemysław Kunaszyk, Karolina Skrzyńska, Paulina Skrzyńska, Gabriela Lewczuk vel Leoniuk i Tymon Żuk, zaprezentowały obrzęd żniwny.
Konkurencja była bardzo duża, bo do konkursu zgłoszono blisko 90 wieńców dożynkowych, ale to właśnie reprezentacja gminy Sosnówka stanęła na najwyższym stopniu podium. W nagrodę sołectwo Dębów otrzymało pamiątkowy dyplom i czek okolicznościowy na kwotę 3 500 zł. oraz Voucher na 300 kg kwalifikowanego materiału siewnego, pszenicy ozimej odmian własnych Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. Zwycięstwo na szczeblu wojewódzkim oznacza, że wieniec z sołectwa Dębów będzie reprezentował województwo lubelskie na Dożynkach Prezydenckich w 2022 r.
Monika Pawluk
Komentarze
Brak komentarzy