Inicjatywa Polska chce finansowania in vitro z budżetu miasta

Inicjatywa Polska chce finansowania in vitro z budżetu miasta

 

BIAŁA PODLASKA – Nie byłoby strajków kobiet gdyby nie było o co walczyć. Problem jest na każdym kroku. Sytuacja kobiet jest dramatyczna chociażby jeśli chodzi o stosunek pracy – mówił podczas konferencji prasowej Inicjatywy Polskiej poseł Riad Haidar. Padła też propozycja wprowadzenia finansowania in vitro dla bialskich rodzin z miejskiego budżetu.

– Poziom wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach jest inny. Według statystyk Polska nie wypada i tak źle na tle innych krajów europejskich, bo różnica między zarobkami wynosi ok 8,8 proc. a to poniżej ich możliwości zarobkowych. Będziemy o tym mówić, bo te kobiety idą potem na emeryturę i pobierają o prawie 20 procent mniejsze świadczenie – mówił podczas konferencji Riad Haidar, poseł KO.

Spotkanie zorganizowano w dniu kobiet, bo według przedstawicieli Inicjatywy Polskiej to idealny czas na rozmowę o sytuacji kobiet oraz ich prawach. Poseł mówił także o macierzyństwie, do którego państwo nie szczególnie zachęca, oraz o opiece okołoporodowej.

– W zeszłym roku urodziło się w Polsce 360 tys. nowych obywateli. W stosunku do lat poprzednich to o ok 46 tys. mniej. Z kolei te dzieci, które się urodziły, nie są przyjmowane do żłobków, bo brakuje miejsc a do prywatnych, gdzie trzeba zapłacić ponad 500 zł miesięcznie rodziców nie stać – zauważył Haidar zwracając uwagę na to, że wiele matek rezygnuje z pracy, by zająć się dzieckiem.

Ernest Jaroszek z IPL wspomniał także o pomyśle wsparcia rodzin, które nie mogą mieć dzieci. – Przygotowaliśmy uchwałę dotyczącą miejskiego programu in vitro, dzięki której 10 rodzin w ciągu dwóch lat otrzyma dofinansowanie do in vitro. Ten program rządowo był wprowadzony i trwał między 2013 a 2016 rokiem. Dzięki temu programowi urodziło się wtedy 21 666 dzieci dzieci. Po wprowadzeniu „dobrej zmiany” ten program został zaniechany – zwraca uwagę członek Inicjatywy Polskiej.

I dodaje, że w 2017 r. taki program wprowadziły m.in. Warszawa i Częstochowa. Jego koszt w Białej Podlaskiej to ok 85 tys. zł, organizatorzy konferencji liczą na to, że radni przychylą się do pomysłu. Obecnie prowadzone są podpisy pod uchwalą obywatelską w tej sprawie, do zebrania jest 300 podpisów, które można składać m.in. w biurze posła Riada Haidara przy ul. Narutowicza 32.

A jak tę inicjatywę ocenia prezydent Michał Litwiniuk? – Żałuję, że państwo nie realizuje tego zadania jak w poprzednich latach, bo tysiące dzieci przyszło na świat i tysiące polskich rodzin mogło spełnić swoje marzenie o posiadaniu dzieci. Nie jest zaskakującym, że w samorządach pojawiają się takie propozycje, skoro rząd ich już nie realizuje. Byłem zwolennikiem finansowania programu in vitro przez państwo i ufam, że państwo wróci do tej ważnej praktyki. Żyjemy w XXI wieku, medycyna potrafi pomagać w sytuacji par cierpiących z powodu braku możliwości zajścia w ciążę. To inicjatywa cenna i szlachetna – odpowiada.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy