Nowe obostrzenia od 28 grudnia, zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Nowe obostrzenia od 28 grudnia, zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wczoraj (17 grudnia) wprowadzenie „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia do 17 stycznia. Ponadto zapowiedzieli zakaz przemieszczenia się w Sylwestra. Jest to o tyle dziwna decyzja, że stoi w sprzeczności ze wcześniejszymi komunikatami polityków.

„Narodowa Kwarantanna” oznacza nowe obostrzenia. W mocy pozostają wcześniejsze ograniczenia dotyczące zgromadzeń oraz zamkniętych branż. Od 28 grudnia dodatkowo zamknięte będą stoki narciarskie oraz galerie handlowe z wyłączeniem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, salonów z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowych salonów meblowych. Ponadto zakazuje się podróży służbowych. Miejsca hotelowe będą dostępne tylko dla medyków i pracowników służb mundurowych. Istotnym nowym obostrzeniem jest też zamknięcie obiektów sportowych. Będą one dostępne wyłącznie dla zawodowych sportowców. Wprowadza się też 10-dniową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy.

Najcięższym ciosem dla Polaków są jednak ograniczenia na 31 grudnia. W Sylwestra tego roku od godz. 19.00 do godz. 6.00 następnego dnia będzie obowiązywało ograniczenie przemieszczenia się. Wyjść z domu będą mogły tylko osoby, które wykonują „niezbędne obowiązki służbowe”.

„Narodową Kwarantannę” wprowadza się mimo wcześniejszych zapowiedzi premiera. Na konferencji prasowej 4 listopada Mateusz Morawiecki zaprezentował plan, który zakładał trwanie „etapu odpowiedzialności” do 28 grudnia oraz późniejszy etap stabilizacji. Większe obostrzenie miały być wprowadzane wyłącznie w przypadku, gdyby liczba zachorowań wzrosła do poziomu 70 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Na dzień dzisiejszy ten wskaźnik jest o wiele mniejszy, bo wynosi około 33 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców. W związku z tym nic dziwnego, że w społeczeństwie pojawiło się wielkie oburzenie kolejną nagłą zmianą planów.

Być może jest próba kontroli ilości zakażeń przed planowanymi szczepieniami. Początek tego procesu planowano na pierwszą połowę stycznia. Na początek poddać się temu zabiegowi mają pracownicy służby zdrowia. Potem szczepieni będą pracownicy służb mundurowych, nauczyciele, pracownicy DPS-ów oraz osoby powyżej 60 roku życia. Następnie do programu zostanie włączona reszta obywateli. Szczepienia nie obejmują dzieci.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy