Guwernantka Antonia trafia do Białej
CO PRZECZYTAĆ? Wydawnictwo Szara Godzina przedstawia naszym czytelnikom dwie swoje nowości, z których pierwsza – „Na Podlasiu. Antonia” – to książka bialczanki Agnieszki Panasiuk. Jej akcja osadzona jest w XIX-wiecznej Białej i na Południowym Podlasiu. Druga powieść, „Zośka. Dopóki biło serce” Anny Stryjewskiej, opowiada o powojennym życiu na polskiej wsi.
„Na Podlasiu. Antonia”. Jest rok 1869. Antonia Gillard traci posadę nauczycielki na pensji dla dziewcząt. Opuszcza Warszawę i zostaje guwernantką w domu rosyjskiego urzędnika w Białej na Podlasiu. Tu zawiązuje przyjaźnie, poznaje lokalne tradycje i śledzi poczynania Oswobodziciela – tajemniczego jeźdźca, który pomaga mieszkańcom regionu mierzyć się z carskimi represjami. W wyniku intrygi guwernantka musi pożegnać się z nauczaniem i podjąć się zupełnie nowego zajęcia.
Antonia, jako dama do towarzystwa hrabiny Stefanii, wyjeżdża do Franopola. Bierze udział w życiu towarzyskim, podróżach i wizytacjach majątków, ale równocześnie angażuje się w pomoc ubogim i chorym. Los sprzyja kobiecie, która zakochuje się z wzajemnością. Jednak dla zakochanych nadchodzi czas próby. Czy zdołają zmylić tropy i odwrócić od siebie uwagę carskiej policji? Jak potoczą się dalsze losy Antonii?
Antonia, Cecylia i Aleksandra – to trzy kobiety, trzy odmienne losy i trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk, rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Poprzednia książka Agnieszki Panasiuk, którą zadebiutowała ona jako pisarka, nosi tytuł „Podróże serc”.
„Zośka. Dopóki biło serce”. W życiu przychodzi taki czas, że trzeba coś zrobić wbrew całemu światu. Odrzucić lęki i obawy, pogodzić się z poniesionymi porażkami i podążyć za głosem serca, aby realizować swoją pasję. Po prostu – zmienić teraźniejsze życie. Zośka długo dojrzewa do tej decyzji. Doświadczy dużo złego, zwłaszcza ze strony najbliższych. Przypadkowe spotkania z niezwykłymi osobami oraz doping ciotki i nauczycielki pomagają jej zrozumieć, że nie pasuje do tego świata, w którym teraz żyje. Aby przekonać się o swojej wartości, musi więc wyrwać się ze skostniałego środowiska. Nie jest to łatwe, gdy ma się tylko 18 lat i marzenia o projektowaniu mody.
Oparta na faktach powieść pokazuje życie niewielkiej społeczności wiejskiej lat 60. w Polsce, problemy życia codziennego bohaterów, a przede wszystkim dążenia młodej dziewczyny, by być kochaną i rozwijać swój talent wbrew piętrzącym się przeszkodom. W przygotowaniu drugi tom: „Zośka. Przepustka do szczęścia”. (k)
Komentarze
Brak komentarzy