30 lat wolnego samorządu

30 lat wolnego samorządu

BIAŁA PODLASKA W ramach obchodów Dni Patrona Miasta 25 września w sali konferencyjnej przy ul. Brzeskiej odbyło się spotkanie z okazji 30. rocznicy powstania samorządu terytorialnego. Uczestniczyły w nim osoby, które od 1990 roku pracowały lub nadal pracują na rzecz społeczności lokalnej miasta.

Ustawa o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 r. powołała do życia samorządy. Pierwsza sesja Rady Miasta Biała Podlaska odbyła się 5 czerwca 1990 r. – Jedną z najważniejszych zdobyczy demokracji jest to, że władza centralna docenia prawo społeczności lokalnych do autonomicznego samorządzenia się i bezpośredniego wyboru spośród siebie radnych, wójtów, burmistrzów czy prezydentów, abyśmy znając oddolne problemy rozwiązywali stawiane przez rzeczywistość wyzwania. Bo samorząd to wszyscy mieszkańcy naszego miasta – mówił prezydent Michał Litwiniuk, który ze względu na obowiązek przebywania na kwarantannie nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości, a swoje przemówienie wygłosił on-line.

Przypomniał, że znaczną rolę w rozwoju miasta miało wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, które otworzyło drogę do pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji. – Warto docenić, że wsparcie z funduszy unijnych wyniosło w naszym mieście do tej pory ponad 300 mln zł. A całość wykonanych z ich udziałem inwestycji na przestrzeni lat przez instytucje naszego samorządu, szkoły wyższe czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przekroczyła pół miliarda złotych – dodał Litwiniuk.

Samorządy to jedna z podstaw funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. – Nikt nie wie lepiej niż lokalni włodarze, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni, co jest potrzebne społeczności lokalnej. Samorządy są istotnym graczem, jeśli chodzi o inwestycje. Mają wpływ na to, jak się rozwija nasz kraj – stwierdził wiceprezydent Maciej Buczyński.

Dotychczasowi prezydenci i przewodniczący wszystkich kadencji bialskiej Rady Miasta z okazji 30-lecia samorządu podpisali akt jubileuszowy. Jednym z uczestników uroczystości był Andrzej Czapski, były prezydent miasta, który funkcję tę pełnił przez cztery kadencje. – Idea niezależnych samorządów tak naprawdę kiełkowała już wcześniej, gdy podpisano porozumienia gdańskie. Później Senat wykreował projekt tej ustawy. Dzięki temu samorząd zyskał majątek i stał się formalnym graczem. Największą rzeczą, jaka się dokonała po ustanowieniu wolnego samorządu, jest to, że obudził on i nadal budzi aktywność społeczną – mówił Czapski. Jak zauważył, największymi problemami samorządów jest zbyt duża ingerencja władz centralnych i niewystarczające finansowanie. – Uczciwie postawiona relacja na linii rząd-samorząd powinna wyglądać tak, że jak się zleca zadanie, to trzeba dać pieniądze na jego sfinansowanie. Przykładem perturbacji wszystkich samorządowców od lat jest sprawa niedofinansowanej oświaty. Tylko aktywność i inwencja samorządowców pozwalają na to, że miasta i gminy jeszcze nie bankrutują – uważa były prezydent.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: https://eprasa.pl/news/podlasianin

GALERIA ZDJĘĆ>>> https://podlasianin.com.pl/galeria/30-rocznica-samorzadu-w-bialej-podlaskiej/

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy