Włoski groch – cieciorka

Włoski groch – cieciorka

Ciecierzyca należy do rodziny bobowatych i jej krajem pochodzenia jest Azja. Stanowi roślinę uprawną. Znana jest już od czasów starożytnej Grecji. Wyglądem przypomina groch, ale ma tzw. „zadziorek” na powierzchni.

Szczególnie, ze względu na zawartość dużej porcji białka, stanowi ulubioną  strączkową roślinę wegetarian. To nie tylko idealny składnik wielu sałatek, ale również idealny dodatek pożywnych i rozgrzewających zup. Jej ogromną zaletą jest to, iż nie ma w sobie glutenu. Składniki, które zasługują na naszą uwagę, to ryboflawina, tiamina, kwas foliowy, magnez, wapń czy żelazo i potas.

Wszystkie minerały zawarte w ciecierzycy doskonale wpływają nie tylko na stan naszej skóry, ale również mają wpływ na wygląd naszych włosów i paznokci. Dodatkowo, spożywając ciecierzycę, wzmacniamy i poprawiamy odporność naszego organizmu. Ponadto walczymy ze złym cholesterolem, co tym samym przyczynia się do zmniejszenia wystąpienia ryzyka chorób serca czy miażdżycy.

Idealne przyprawy do ciecierzycy to m.in.: rozmaryn, curry czy  kurkuma. A dodatki, oprócz dobrej gatunkowo oliwy, to: boczek, mnóstwo warzyw, w tym szczególnie pomidory, wszelkie kaszy, makarony, ryż, a nawet ziemniaki. Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie suchej ciecierzycy i właściwie jej ugotowanie, aby mogła ona stać się składnikiem wielu dań i jednocześnie stanowiła odpowiednie odżywcze wartości. (mt)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy