W Kijowcu zamieć jak na pustyni

W Kijowcu zamieć jak na pustyni
fot. portal InfoMeteoLU

fot. portal InfoMeteoLU

GMINA ZALESIE Takie sceny można było zobaczyć dotychczas tylko na obszarach pustynnych. Tymczasem prawdziwa zamieć piaskowa przetoczyła się w czwartek 16 kwietnia przez Kijowiec.

Silny wiatr w połączeniu z przesuszoną ziemią tworzył w wielu miejscach województwa lubelskiego prawdziwe zamiecie. Niesioną podmuchem wiatru ścianę piachu udało się uchwycić prowadzącym portal InfoMeteoLu na polach we wsi Kijowiec w gminie Zalesie. Nagranie obiegło ogólnopolskie media.

– Zjawisko widoczne na zdjęciach to tak zwana zamieć pyłowa. Powstaje ona wtedy, gdy silny wiatr unosi pył i piach z gruntu na różne wysokości i je przemieszcza. Przy dużej intensywności piasek potrafi przysłonić niebo i ograniczyć widzialność do zera. Zamieć pyłowa do złudzenia przypomina zamieć śnieżną. Co ciekawe, przy silnym wietrze mogą powstawać wydmy. Między innymi w czwartek wystąpiły idealne warunki do powstania zamieci pyłowych. Wilgotność gleby w warstwie 1-7 cm wynosiła 30-20 proc., a że na dodatek wskutek prac rolnych gleba została zruszona, to tylko spotęgowało to zjawisko – mówi przedstawiciel portalu InfoMeteoLu.

W czwartek porywy wiatru w gminie Zalesie dochodziły nawet do 70 km/godz. Doświadczeni łowcy burz, którzy na co dzień zajmują się uwiecznianiem i opisywaniem niezwykłych zjawisk pogodowych, nie spodziewali się, że natrafią na tak potężną zamieć pyłową.

– Zwykle zajmujemy się ściganiem burz, ale z braku adrenaliny w czwartek udaliśmy się w pościg za zamieciami. By uwiecznić te niesamowite zjawisko, przejechaliśmy ponad 20 km, ale w końcu się udało. Byliśmy na środku pola, gdy w oddali ujrzeliśmy ścianę piachu. Postanowiliśmy się tam przemieścić, i to, co zobaczyliśmy, przerosło nasze oczekiwania. Skręciliśmy w polną drogę i wtedy widoczność spadła do zera. Oczywiście natychmiast wyciągnąłem telefon komórkowy i wyszedłem na zewnątrz to udokumentować. Nic nie widziałem, a piach bijący w oczy i twarz całkowicie pogarszał sprawę. Nie wspomnę o samochodzie, w którym całe wnętrze było w piasku. Żona zachwycona tym nie była, ale dla poczucia adrenaliny warto było – opowiada informator „Podlasianina”.

Dla osób pasjonujących się meteorologią zamiecie są na pewno ciekawym zjawiskiem, ale oznaczają, że na Południowym Podlasiu już wiosna zwiastuje kolejny rok potężnej suszy, co będzie katastrofalne dla rolnictwa.

Więcej na ten temat w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” https://eprasa.pl/news/podlasianin od 21 kwietnia.

Monika Pawluk

fot. portal InfoMeteoLu

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy