Dbają o bezpieczeństwo w czasie kawarantanny

Dbają o bezpieczeństwo w czasie kawarantanny

Z uwagi na ciągle rosnące ryzyko zakażenia się koronawirusem, każdego dnia policjanci wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się tego patogenu. Mundurowi przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania. W działania włączyli się żołnierze 23 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

W związku z obowiązującym ścisłym nadzorem nad osobami objętymi kwarantanną domową, policjanci sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu izolacji. Sprawdzanie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. - W trakcie kontroli policjanci pytają o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych kwarantanną. Zdarza się, że do funkcjonariuszy kierowane są prośby o dostarczenie artykułów spożywczych, środków czystości czy środków do dezynfekcji. Zebrane informacje są przekazywane do właściwych służb. Obecnie w kontrolach miejsc kwarantanny wspierają bialskich funkcjonariuszy żołnierze 23 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi Barbara Salczyńska - Pyrchla, rzecznik bialskiej policji.

I dodaje: - Każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Dokładnie sprawdzamy każdą taką informację, gdyż osoby, które nie respektując zaleceń służb narażają zdrowie i życie innych osób.  Na terenie powiatu bialskiego w większości przypadków osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji. Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek przebywać w wyznaczonym miejscu. Przypominamy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii.

 

Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. O takich  przypadkach policjanci informować będą również służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet do 30 tys. zł.

W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności, lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Przypominamy również, że osoby objęte kwarantanną mają możliwość uruchomienia na swoich telefonach komórkowych „domowej kwarantanny”, gdzie będzie możliwość wykonania sprawdzeń zdalnie. Zachęcamy do pobrania takiej aplikacji https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy