Dzieci poznawały wybitnych malarzy

Dzieci poznawały wybitnych malarzy

Zwieńczeniem spotkania były warsztaty z tworzenia przypinek, zainspirowanych poznanymi arcydziełami malarstwa

BIAŁA PODLASKA Rzadko się zdarza, by edukacja kulturalna dotyczyła jednocześnie dzieci i rodziców. Na taką formę zdecydowała się pracownia graficzna Piksel, działająca w Bialskim Centrum Kultury.

9 listopada w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości zorganizowano nietypowy Dzień Sztuki Polskiej. Jego uczestnicy mieli okazję obejrzeć najcenniejsze i najważniejsze obrazy, zgromadzone w polskich muzeach. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną. Uczestnicy poznali malarzy i ich dzieła, ot choćby Leonarda da Vinci i jego najcenniejszy dzieło w polskich zbiorach „Damę z gronostajem”. Za pomocą komputerów goście mogli sprawdzić spostrzegawczość i refleks, rozwiązując zagadki związane z dziełami sztuki. Osoby, które zebrały najwięcej punktów, zdobyły wyjątkowe odznaki „Sokole oko”, „Bystry umysł” i „Cierpliwy detektyw”. Zwieńczeniem spotkania były warsztaty z tworzenia przypinek, zainspirowanych poznanymi arcydziełami malarstwa.

Spotkanie uświadomiło wszystkim, jak ważna w życiu człowieka jest sztuka, która towarzyszy ludziom od początku cywilizacji. Obcowanie z wybitnymi dziełami sztuki zachwyca i wzrusza, a im wcześniej dzieci poznają inspirującą moc sztuki, tym większa szansa, że wyrosną na świadomych jej odbiorców. BCK dziękuje dzieciom i dorosłym za przybycie i stworzenie serdecznej atmosfery.

Przypominamy, że zostało już tylko kilka dni (do końca listopada), żeby skorzystać z akcji "Darmowy listopad", w ramach której można bezpłatnie zwiedzać wystawy oraz wziąć udział w lekcjach muzealnych w rezydencjach królewskich, czyli: Zamku Królewskim na Wawelu, Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tegoroczna, ósma edycja akcji odbywa się pod hasłem "Królewski splendor".

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy