Blitzkrieg i sowiecki pochód na wschodzie Polski
Sprzymierzone armie defilują w Brześciu 22 września 1939 r.
Wojskowa defilada, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu nad Bugiem, była uroczystym uświetnieniem przekazania miasta Rosjanom przez Niemców. Parada miała uczcić sojusz dwóch reżimów i ich wspólne przedsięwzięcie. Stanowiła również dowód na pewien historyczny paradoks. Otóż w powszechnym przekonaniu II wojna światowa rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę. W rzeczywistości została ona wówczas zaatakowana przez dwa totalitarne państwa, które działając w porozumieniu dokonały rozbioru swojej ofiary. Późniejszy układ sił na scenie politycznej sprawił, że tylko jeden z tych krajów został obciążony odpowiedzialnością za rozpętanie jednego z najkrwawszych konfliktów w dziejach gatunku ludzkiego.
Kwestię politycznej i moralnej odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej w inny niż dotychczas sposób ukazał historyk i pisarz, były agent sowieckiego wywiadu, Władimir Rezun. W Polsce znany jest głównie jako autor sensacyjnych książek, ukrywający się pod pseudonimem Wiktor Suworow. W ramach swojej teorii o wiodącej roli Związku Sowieckiego w rozpoczęciu II wojny światowej oraz prewencyjnym charakterze niemieckiego ataku na ZSRS 22 czerwca 1941 roku stwierdził, że Stalin już od początku lat trzydziestych XX wieku przygotowywał się do podboju Europy. Jednak finalnie uniemożliwił to – znów paradoksalnie – Adolf Hitler, który dokonał uprzedzającego ataku na ZSRS. Warto dodać, że niemiecki wódz wcześniej upatrywał naturalnych sojuszników do tego zarówno w Brytyjczykach, jak i w Polakach.
Faktem jest, że inicjująca II wojnę światową agresja na Polskę, rozpoczęta przez Niemców 1 września, miała swoją drugą odsłonę 17 września. W historiografii sowieckiej akt ten określany był mianem „освободительного похода Красной армии”, czyli „wyzwoleńczego pochodu Armii Czerwonej”. Obecnie w rosyjskiej terminologii najczęściej nazywany jest „польском походом Красной армии”, czyli „polskim pochodem Armii Czerwonej”. Skutkiem tego pochodu czerwonoarmistów był czwarty rozbiór Polski.
Oficjalnym pretekstem agresji, zawartym w skierowanej przez Rosjan do ambasady polskiej w Moskwie nocie dyplomatycznej, było uznanie rozpadu państwa polskiego, a także ucieczka rządu polskiego i wynikająca z tego konieczność ochrony życia oraz mienia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Białorusinów i Ukraińców. ZSRS uznał wszystkie układy zawarte uprzednio z Polską za nieobowiązujące, gdyż zawarte z nieistniejącym już państwem.
Braterstwo broni
Dokonana bez wymaganego międzynarodowym prawem wypowiedzenia wojny, sowiecka agresja zbrojna na Polskę, będącą już od 1 września w stanie wojny z III Rzeszą, była złamaniem polsko-sowieckiego paktu o nieagresji zawartego w Moskwie 25 lipca 1932 roku. W polityce Stalina była to realizacja niemiecko-sowieckiego porozumienia o nieagresji, znanego jako Pakt Ribentrop-Mołotow. Do jego podpisania doszło 23 sierpnia 1939 roku. Umowę wieńczył Tajny Protokół Dodatkowy, stanowiący szczegółowy opis wspólnej napaści Niemców i Sowietów na Polskę.
Co ciekawe, między Moskwą a Berlinem toczyła się wówczas intensywna gra dyplomatyczna. Od czasu przejęcia władzy przez Hitlera obydwa państwa traktowały siebie jako największych wrogów. Nazistowski führer budował swoją polityczną pozycję na antybolszewizmie, zaś generalissimus Stalin – na antyfaszyzmie. Jednak mimo różnic i antagonizmu, w „kwestii polskiej” dyktatorzy potrafili się porozumieć.
W konsekwencji niemiecko-sowieckiego paktu, 17 września Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny ziem państwa polskiego, zadając walczącej z Niemcami Polsce zdradziecki cios. Ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki w wygłoszonym tego dnia orędziu do narodu mówił o wspólnym najeździe Niemiec i ZSRS na Polskę. Również generał Władysław Sikorski stwierdził jednoznacznie: „Zdradziła Rosja, idąc zbrojnie na pomoc Niemcom, uderzając nas w umówionym z nimi momencie nożem w plecy. Odtąd jesteśmy w stanie wojny z Sowietami na równi z Niemcami”.
Stalin zdecydował się ostatecznie na wkroczenie do Polski, gdy jego wywiad doniósł o brytyjsko-francuskiej decyzji o zaniechaniu podjęcia przez te kraje działań ofensywnych na froncie zachodnim. Zarówno Anglicy, jak i Francuzi, zobowiązani byli do tego na podstawie umów z Polską.
Kampania honoru
Mimo że od przeszło dwóch tygodni Wojsko Polskie bohatersko walczyło z armią hitlerowską, w kwestii sytuacji na wschodzie kraju Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał dyrektywę głoszącą m.in.: „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć”. Brak rozkazu stawiania oporu najeźdźcy skutkował dezorientacją nie tylko w szeregach wojskowych, ale także w kręgach społecznych Podlasia, Polesia i Lubelszczyzny.
Wkraczającym jednostkom Armii Czerwonej opór zbrojny próbowały jednak stawiać związki taktyczne Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) i Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” (SGO). W serii potyczek siły polskie podjęły próbę opóźnienia marszu jednostek sowieckich. Od 17 do 20 września trwała obrona przez KOP Rejonu Umocnionego „Sarny”. Załoga polska walczyła w charakterystyczny dla Polaków sposób – do ostatniego naboju. I to mimo tego, że większość wyszkolonych do walki w fortyfikacjach oddziałów wysłanych zostało na front zachodni, a załogi schronów bojowych składały się w dużej części z rezerwistów.
W słynnej walce „na pięści z pancerzami”, stoczonej pod Kodziowcami nocą z 21 na 22 września, 101 pułk ułanów odparł atak sowieckiego oddziału pancernego, niszcząc kilkanaście czołgów. Pomimo ciężkich strat i zdecydowanej przewagi przeciwnika, polscy kawalerzyści zdołali odeprzeć wszystkie sowieckie ataki.
W dniach 29-30 września siły KOP pod dowództwem generała Wilhelma Orlika-Rückemanna rozbiły 52 Dywizję Strzelecką Armii Czerwonej w bitwie pod Szackiem. Niestety 1 października zmuszone były się rozproszyć po starciu pod Wytycznem.
Przedzierająca się w kierunku zachodnim SGO „Polesie” generała Franciszka Kleeberga, w dniach 29-30 września stoczyła jeszcze zakończony zwycięstwem bój z oddziałami sowieckimi pod Jabłoniem i Milanowem.
Jednak bohaterski zryw Polaków nie powstrzymał wojsk sowieckich. Bez większych problemów posuwały się w głąb polskiego terytorium. W Brześciu nad Bugiem Sowieci wzięli do niewoli 1030 polskich oficerów, 1220 podoficerów i 34 000 szeregowych żołnierzy. Nie doszło do bitwy z najeźdźcą. Na dworzec kolejowy w Brześciu, pogrążony w chaosie wywołanym niespodziewanym rozkazem odwrotu ku granicy rumuńskiej, przybyło kilkadziesiąt polskich transportów wojskowych z żołnierzami i sprzętem. W końcu września wysiadali z wagonów już wprost w sowieckie ręce. W sumie do sowieckiej niewoli trafiło około 250 000 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, na ogół nie stawiając żadnego oporu.
Polscy żołnierze do niewoli trafiali niekiedy także podstępem. Oficerowie Armii Czerwonej przedstawiali się jako sojusznicy w wojnie z Niemcami, a ich czołgi udekorowane były czerwonymi i polskimi flagami. Z Polakami, dającymi wiarę zapewnieniom o ewakuacji, zawierano fikcyjne porozumienia, a następnie rozbrajano ich i transportowano do obozów.
Wojna błyskawiczna
Tymczasem na zachodzie kraju wciąż trwał zbrojny opór polskich jednostek. Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce 1 800 000 żołnierzy uzbrojonych w 2800 czołgów, około 3000 samolotów i 10 000 dział. Polska zmobilizowała około 1 000 000 żołnierzy i wystawiła przeciw nim 880 czołgów, 400 samolotów i 4300 dział. Strategia polskiego planu obrony oparta była na wojnie koalicyjnej, czyli we współdziałaniu z armią francuską, najliczniejszą na lądzie po Armii Czerwonej i Wehrmachcie, oraz z armią brytyjską, najsilniejszą na morzu, a przy połączeniu z siłami francuskimi porównywalną w powietrzu.
Walki nazwane bitwą o granice miały miejsce w pierwszych dniach września na północnym Mazowszu, Pomorzu, w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Wojska niemieckie stosowały doktrynę blitzkriegu, czyli wojny błyskawicznej. Skoncentrowały jednostki pancerne i zmotoryzowane na głównych kierunkach uderzeń. Wykorzystując element zaskoczenia i ogromną przewagę techniczną, rozbiły część jednostek polskich, a pozostałe zmusiły do wycofania.
Walki wewnątrz kraju toczyły się przez cały miesiąc. W nocy z 9 na 10 września cofające się polskie armie „Poznań” i „Pomorze” wykonały opracowane przez generała Tadeusza Kutrzebę zaskakujące uderzenie znad Bzury na skrzydło idącej na Warszawę 8 Armii niemieckiej. Rozpoczęły w ten sposób największą bitwę kampanii wrześniowej.
Początkowo atak przyniósł sukces. Nacierające na Warszawę siły niemieckie zostały zaskoczone atakiem i wstrzymały działania zmierzające do zaatakowania stolicy Polski. Wkrótce jednak przybyły w rejon walk dodatkowe odwody sił niemieckich, w tym liczne jednostki pancerne oraz lotnictwo. Przewaga niemiecka spowodowała wyczerpanie impetu polskiego kontruderzenia pomiędzy 12 a 13 września. Brak koordynacji natarcia z siłami armii „Warszawa” i „Modlin”, brak jednolitego dowództwa operacyjnego oraz koordynacji, znaczne wyczerpanie żołnierzy prowadzących czterodniowe walki i coraz większe straty, w obliczu kontrataku Luftwaffe i jednostek pancernych Wehrmachtu, spowodowały decyzję o wstrzymaniu ofensywy polskiej i wycofaniu wojsk w kierunku Warszawy. 17 września armie „Poznań” i „Pomorze” rozpoczęły siłami jednostek kawaleryjskich przebicie do Warszawy. Większość jednostek znalazło się w okrążeniu na zachód od Bzury i zostało zmuszonych do poddania się.
Niemieckie siły zmotoryzowane już 12 września dotarły pod Lwów. Dwa dni później wojska Hitlera zamknęły pierścień okrążenia wokół Warszawy. Jednak natarcie z marszu załamało się w ogniu polskiej obrony. Wehrmacht przystąpił do oblężenia miasta, rozpoczynając ostrzał artyleryjski z około tysiąca dział.
14 września niemiecka 3 Armia po przełamaniu polskiej obrony prowadzonej przez armię „Modlin” i Samodzielną Grupę Operacyjną „Narew”, na linii Narwi i Bugi, osiągnęła Brześć. 16 września dwa niemieckie korpusy pancerne zamknęły w rejonie Chełma pierścień okrążenia wojsk polskich. Dowództwo niemieckie zrealizowało tym samym plan okrążenia sił polskich znajdujących się pomiędzy Wisłą i Bugiem podwójnym frontem okrążenia.
Cały reportaż dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 36
Ernest Szum
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
Piknik historyczny związany z powstaniem styczniowym w Rossoszu – zapowiedź
Pożyteczne zbieractwo Andrzeja Olichwiruka
Historie kryminalne: Sataniści z parku Radziwiłłowskiego
Żeby zrozumieć polskie prawosławie – spotkanie z autorem książki Stanisławem Romanowskim
Kącik książkowy: Cykl 'Sekretów Białej' Agnieszki Panasiuk w komplecie
Wielka wytwórnia w małym mieście, czyli wszystko o PWS w Białej Podlaskiej
Wojna, niewola i pierwsze dni wolności we wspomnieniach żołnierza 34. pułku piechoty
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
104 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
68 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
95 -
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
146 -
Co to jest niepodległość? – uroczysta akademia patriotyczna w szkole w Wisznicach
113
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy