Brak wiz zakupowych bije w lokalnych przedsiębiorców

Brak wiz zakupowych bije w lokalnych przedsiębiorców

Białorusini otwierają się na przyjazd turystów z Polski

REGION Poseł Stanisław Żmijan skrytykował likwidację przez stronę polską tzw. wiz zakupowych. Okazuje się, że ruch na polsko-białoruskiej granicy zdecydowanie zmniejszył się. - Jeżeli po wyborach będziemy mieli wpływ na decyzje w państwie, ułatwimy kontakty i będziemy pracować na rzecz uruchomienia małego ruchu przygranicznego - zapowiada parlamentarzysta.

Dane, które zebrał poseł, nie są optymistyczne. – Z przykrością informuję, że nasze przewidywania co do skutków likwidacji wiz zakupowych potwierdziły się. Z danych naszej straży granicznej wynika, że w pierwszych miesiącach roku odnotowano mniejszą ilość osób przekraczających granicę niż w analogicznym czasie rok wcześniej. Biorąc pod uwagę przejścia w Terespolu i w Sławatyczach, ruch pojazdów na granicy zmniejszył się o ok. 25 procent – zauważa Żmijan.

Daniel Dragan, wiceprzewodniczący rady powiatu bialskiego, dodaje, że do naszego regionu przyjeżdża więcej Białorusinów, ale już nie na zakupy, a w celach turystycznych. – Dla większych przedsiębiorców mniejsza ilość klientów z Białorusi nie jest może zbyt odczuwalna, ale dla mniejszych spadek o 10 czy 15 procent to już sporo. Chcemy się spotkać z przedsiębiorcami w Terespolu, bo to właśnie oni sygnalizowali nam, że ten problem istnieje – mówi radny.

Podczas konferencji 11 lipca poseł Stanisław Żmijan zdradził także, że w resorcie infrastruktury trwają prace nad konsolidacją firm zajmujących się logistyką na granicy polskiej. Prace zmierzają do stworzenia jednej firmy z siedzibą w Żurawicy. – To zła decyzja. Uderzy w nasz region, w nasz powiat. Logistyczne przygotowania granicy w Terespolu i Małaszewiczach do przyjmowania towarów w ramach Jedwabnego Szlaku już trwały, dlatego działania obecnego rządu są nieracjonalne. Lokalne władze muszą wykazać się aktywnością, bo decyzje te mogą mieć negatywny wpływ na rozwój naszego regionu – ostrzega międzyrzecki poseł.

Cały artykuł dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 29 od 16 lipca

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy