Złoty Krzyż Zasługi dla Daniluka

Złoty Krzyż Zasługi dla Daniluka

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Bogdan Daniluk z prezydentem RP Andrzejem Dudą

GMINA TERESPOL Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony zastępca wójta gminy Terespol Bogdan Daniluk. Z działalnością samorządową związany jest od prawie trzydziestu lat. Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z osobami zasłużonymi dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej odbyło się 27 maja w Belwederze.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami samorządu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Podczas części oficjalnej wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności społecznej i samorządowej. Wśród wyróżnionych znalazł się zastępca wójta gminy Terespol Bogdan Daniluk, który otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Daniluk pracę w samorządzie terytorialnym rozpoczął w momencie jego powstania, czyli 27 maja 1990 roku. Do stycznia kolejnego roku zajmował stanowisko kierownika referatu rolnictwa i geodezji w Urzędzie Miasta i Gminy Terespol. Później awansował na sekretarza jednostki i pełnił tę funkcję aż do momentu rozdziału organów i powstania gminy Terespol. Odkąd gmina Terespol zaczęła funkcjonować jako oddzielna jednostka samorządu terytorialnego, Bogdan Daniluk nadal był jej sekretarzem, łącznie przez 28 lat. 15 stycznia tego roku został zastępcą wójta gminy Terespol.

- Te prawie 30 lat służby to jest praca u podstaw. Cieszę się, że mogłem mieć udział we wszystkim, czym dziś może pochwalić się gmina Terespol. Efekty kompleksowych programów, które przygotowywałem, czy to telefonizacji, wodociągowania, kanalizacji czy budowy oświetlenia, są widoczne do dzisiaj. W konkursach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska gmina Terespol zdobyła dwa razy pierwszą nagrodę po 500 tys. złotych. W tamtych czasach, w latach 90., to były potężne programy. Na przełomie wieku mieliśmy prawie pełną infrastrukturę, mimo iż zaczynaliśmy praktycznie od zera. W gminie był kilometr utwardzonej drogi, kawałek wodociągu w Koroszczynie PGR i po jednym telefonie na korbkę w każdej miejscowości. Budowaliśmy wszystko od podstaw, ale co warto podkreślić, wszelkie działania realizowaliśmy w ramach jasno określonych programów. Mieszkańcy z wyprzedzeniem wiedzieli, jakie przedsięwzięcia gmina będzie podejmowała, i to zaowocowało – mówi Daniluk.

Zaznacza, że sukces nie byłby tak spektakularny, gdyby nie dobra współpraca władz gminy z miejscową społecznością. Sam swoją pracę traktuje jako służbę dla mieszkańców. – Na forum Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego ktoś słusznie zauważył, że pracownicy samorządowi, tak jak strażacy, służą ludziom. Tu nie ma co się spodziewać laurek. Nigdy nie pracowałem dla odznaczeń. Każdy dzień jest konkretną pracą. Nie da się iść po szczeblach drabiny z rękami w kieszeni. Nie sądzę, aby ktokolwiek pracując w samorządzie myślał o wyróżnieniach. To jest służba – podkreśla, zaznaczając jednocześnie, że czuje się zaszczycony tym, że jego praca została doceniona.

O ważnej służbie publicznej mówił do odznaczonych samorządowców prezydent RP Andrzej Duda. – Jesteście [...] sprawdzonymi ludźmi, którzy wiele już z siebie dali dla rozwoju swoich wspólnot lokalnych i regionalnych, dla rozwoju tych obszarów, które obejmują jednostki samorządu terytorialnego, w których państwo służycie. Służycie, podkreślam to słowo – zaznaczył Duda.

Daniluk obecnie nadzoruje budowę zbiornika retencyjnego w Kobylanach, jednej z największej inwestycji gminnych w ostatnich latach. – Moim celem jest zagospodarowanie zbiornika pod kątem rekreacyjnym. Priorytetem jest również dokończenie przygotowywania infrastruktury w centrum gminy Terespol – dodaje.

Budowa zbiornika idzie pełną parą. Samorząd przewiduje nawet skrócenie terminu realizacji, ponieważ wykopy praktycznie wykonano w całości. Prace zostaną ukończone najprawdopodobniej w sierpniu. – W projekcie zagospodarowania tego terenu znajduje się strefa spoczynku. Powstaną plaża, pomosty, ścieżka wokół grobli, miejsca na ognisko, grill, kompleks strefy zabaw dla dzieci i teren dla food trucków. W tej chwili równolegle prowadzone są działania związane ze zmianą planów zagospodarowania przestrzennego. Myślimy również o pięknym obiekcie hotelowo-usługowym. Dla odwiedzających na pewno będzie dostępny sprzęt pływający, na przykład żaglówki. Myślę, że to jest bardzo istotna wartość dodana dla przygotowywanego terenu budownictwa mieszkalnego – tłumaczy zastępca wójta.

Samorząd ma również w planach zagospodarowanie kolejnych fortów w Łobaczewie i Koroszczynie. Chodzi o udostępnienie obiektów zwiedzającym. Ingerencja w historyczne budowle ma być tylko do tego stopnia, aby umożliwić bezpieczne zwiedzanie. Projekt najprawdopodobniej zostanie zrealizowany w kolejnej perspektywie finansowej.

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy