Terespol stawia na mieszkania

Terespol stawia na mieszkania

Trwają prace nad budową nowego bloku komunalnego w Terespolu. Zamieszkają w nim 32 rodziny

TERESPOL Trwa nabór zgłoszeń chętnych do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. Mieszkańcy na podjęcie decyzji mają czas do 15 czerwca. Do magistratu wpłynęło dotychczas 30 oświadczeń.

- Do udziału w projekcie zapraszamy nie tylko mieszkańców Terespola, ale wszystkie osoby, które chcą z tym miastem związać swoją przyszłość. Nowe zgłoszenia ciągle wpływają. Zachęcamy do składania - mówi burmistrz Jacek Danieluk i podkreśla, że jeszcze przez miesiąc miasto będzie prowadziło konsultacje, od wyniku których będzie zależała przyszłość programu.

- Na pewno w pierwszej kolejności będziemy rozpatrywać podania mieszkańców Terespola i tych, którzy są bezpieczni finansowo, co nie oznacza, że inni nie mają szans. Trzeba pamiętać, że program w szczególności przeznaczony jest dla osób, które stać na płacenie czynszu, ale nie mogą otrzymać kredytu, ponieważ jest on uwarunkowany dochodami. Dodatkowo dla osób mniej zarabiających udostępniono możliwość korzystania z dofinansowania nawet do 500 zł przez okres 15 lat - zaznacza Danieluk.

Osobom zainteresowanym udziałem w rządowym programie Mieszkanie Plus oświadczenie wydaje Urząd Miasta Terespol. Zawiera ono pięć pytań i ma za zadanie ustalenie zapotrzebowania na budowę mieszkań z rządowego programu. Na realizację projektu jest szansa wtedy, gdy co najmniej 50 wniosków pozytywnie przejdzie weryfikację.

- To, że będzie 50 osób chętnych do udziału w programie, nie oznacza, że 50 będzie zamieszkiwać. Część z tych osób może zrezygnować. Z danych wynika, że z grona osób, którzy oświadczają na początku chęć zamieszkania, jedna trzecia lub co najwyżej połowa podpisuje umowę. Myślę, że jak wpłynie około 100 oświadczeń, to jest całkiem realne, że przejdziemy do następnego etapu, czyli podpisywania przedwstępnych umów. Najistotniejsze jest to, że lokatorzy będą zawierali umowę najmu lub najmu z możliwością wykupu z gminą miejską Terespol. Tego typu umowy są niezwykle mocne - wyjaśnia włodarz.

Ceny mieszkań będą zależały od wyniku negocjacji z wykonawcą przedsięwzięcia. Realne wartości stawek czynszu zostaną podane w połowie roku po przeprowadzeniu kalkulacji całej inwestycji przez instytucję odpowiedzialną za realizację programu, czyli Państwowy Fundusz Rozwoju Nieruchomości. Właścicielem i zarządcą mieszkań będzie miasto Terespol.

Ukończenie budowy i oddanie do użytku planowane jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Określone jest już miejsce, gdzie bloki mają powstać. Państwowy Fundusz Rozwoju Nieruchomości w Warszawie zaakceptował decyzję o przeznaczeniu na ten cel działki po dawnym przedszkolu miejskim na styku ulic Czerwonego Krzyża, Piłsudskiego i Reymonta.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 21 od 21 maja

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy