Chcą zachować piękno rzeki

Chcą zachować piękno rzeki

REGION Ponad 45 ton śmieci i prawie 3000 worków z plastikiem, szkłem i aluminium zebranych przez prawie 1800 wolontariuszy to wynik Operacji Czysta Rzeka. Zaangażowani w sprzątanie w ponad 80 sztabach i ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie zabrakło ochotników również z naszego powiatu, którzy zadbali o piękno i czystość brzegów Bugu.

Największa w Polsce akcja sprzątania rzek i terenów wokół nich odbyła się 2 maja. Operacja Czysta Rzeka, bo tak brzmiała jej nazwa, zaangażowała samorządy, lokalne społeczności i organizacje pozarządowe. Początkowo akcja miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w innych regionach. Finał akcji odbył się w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, gdzie dla wolontariuszy i gości zaplanowano m.in. wystawy i koncerty.

– To, czego dokonały sztaby, jest niesamowite i niewiarygodne. Ta ogromna społeczna energia, którą wyzwoliła akcja, pokazuje, że na co dzień my, zwykli obywatele jesteśmy w stanie się zintegrować i wspólnie zadziałać na rzecz swojego otoczenia. Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Postawy wolontariuszy są budujące, zwłaszcza tych najmłodszych, bo dzięki takim akcjom poznają, że warto dbać o środowisko dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Nasza akcja pokazała, że mamy do czynienia ze społeczeństwem obywatelskim. Będziemy korzystać z tego potencjału w naszych kolejnych działaniach – mówi pomysłodawca i organizator akcji, Daniel Parol.

Śmieci, które zebrano, to głównie szklane butelki, puszki i opakowania PET, ale licznie też pojawiały się rzeczy wędkarskie, opony, meble, części samochodowe czy zużyty sprzęt RTV i AGD. W czasie akcji udało się odkryć także dzikie wysypiska śmieci, często schowane w lasach lub przy drogach.

Przedsięwzięcie pozytywnie wspominają uczestnicy kodeńskiego sztabu. – W naszym sztabie działało prawie 50 osób. Najmłodszy uczestnik miał 2,5 roku. Bardzo budujący był widok dziadków i rodziców, którzy zabrali ze sobą najmłodszych członków, ucząc ich w ten sposób pozytywnych postaw społecznych – mówi Paulina Pietrusik, szefowa sztabu.

Wolontariusze z kodeńskiego sztabu wykonali kawał dobrej roboty

Wspomina, że początkowo myślała, że w akcji weźmie udział tylko kilkoro jej znajomych. Ale do organizacji włączyło się Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu, dzięki czemu inicjatywa została szybko rozpropagowana. Efekty mówią same za siebie. W ciągu jednego dnia uprzątnięto 21 km linii brzegowej Bugu i zebrano 940 kg śmieci.

– Po sprzątaniu mogliśmy razem miło spędzić czas. Załoga Frykasy z Kodnia przygotowała poczęstunek dla wolontariuszy. Jeśli chodzi o odbiór akcji, zewsząd słychać było pozytywne opinie. Razem przyczyniliśmy się do zachowania czystości pięknej rzeki, jaką jest Bug. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać, że warto dbać o nasze naturalne dziedzictwo – podkreśla Pietrusik.

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym akcji jest Grupa Arche.

(sb)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy