W Studziance powstaje wypożyczalnia kajaków

W Studziance powstaje wypożyczalnia kajaków

GMINA ŁOMAZY Duże zainteresowanie organizowanymi w ostatnich czterech latach przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka kajakowymi spływami spowodowało, że w tym roku będzie realizowany kolejny pomysł na rozwój turystyki w regionie. Pomoże w tym powstająca w tej miejscowości wypożyczalnia kajaków, dzięki której działacze stowarzyszenia chcą jeszcze bardziej wykorzystać potencjał rzeki Zielawy i połączyć go z okolicznymi atrakcjami.

Ta trochę niedoceniana i niezauważana rzeka płynie pośród malowniczych podlaskich pól, łąk i lasów, stanowiąc, jak podkreślają ekolodzy, unikalną mozaikę ekosystemów, będących ostoją dla wielu rzadkich i ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Na trasie spływu można podziwiać bogatą roślinność i liczne mostki, w tym najbardziej malowniczy w Dubicy koło Wisznic, który może przywodzić na myśl obraz Claude Moneta „Japoński mostek w Giverny”.

– Dużym urozmaiceniem na trasie jest spora liczba zakrętów – mówi Łukasz Węda, prezes stowarzyszenia. – Między miejscowościami Szelest a Jusaki Zarzeka jest ich tak wiele, że można odnieść wrażenie kręcenia się w kółko. W okolicach Łomaz z koryta rzeki można zaś podziwiać wieżę kościoła neogotyckiego pw. Św. Piotra i Pawła w Łomazach. Innym ciekawym i historycznym miejscem mijanym w trakcie spływu Zielawą jest tzw. Głuch, czyli miejsce bitwy z 15 września 1769 roku, w której zginął płk Franciszek Ksawery Pułaski. Spływy po Zielawie zazwyczaj kończą się w Szenejkach, gdzie w czasie II wojny światowej istniało minigetto – dodaje prezes.

I zachęca do udziału w tegorocznych spływach, które mogą stanowić świetny sposób na aktywny grupowy wypoczynek lub też na firmową czy szkolną integracyjną imprezę. – Do uczestników należy jedynie podjęcie decyzji o spływie, do nas – cała reszta, ponieważ to my zapewnimy sprzęt, szkolenie, przewodników, dopiętą na ostatni guzik organizację oraz świetną atmosferę – podkreśla Węda.

Główne trasy, jakie prezes proponuje na wodach Zielawy, to: Wisznice-Studzianka (19 km, ok. 4,5 godz.); Rossosz-Studzianka (10 km, ok. 3 godz.); Studzianka Szenejki-Ortel Królewski (10 km, ok. 3 godz.). Możliwe są też spływy po Krznie na trasach: Studzianka-Kijowiec (24 km, ok. 5 godz.); Ortel Królewski-Kijowiec (16 km, ok. 4 godz.); Biała Podlaska-Czosnówka (11 km, ok. 2,5 godz.); Biała Podlaska-Kijowiec (24 km, ok. 5,5 godz.); Kijowiec-Neple (16 km, 3,5 godz.).

Pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy Zielawą, poprzedzony krótkim szkoleniem, odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia, start o godz. 11 w Wisznicach. Koszt uczestnictwa to 40 zł od osoby (spływ, ubezpieczenie, medal) lub 70 zł (opcja z transportem z Białej Podlaskiej i z powrotem, posiłkiem oraz strzelaniem z łuku). Stowarzyszenie zapewnia kajaki dwuosobowe oraz możliwość spływu dzieci.

Wszelkie informacje i zapisy na spływy możliwe są drogą elektroniczną pod adresem stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl lub telefonicznie pod numerem 501 266 672. Więcej informacji znajduje się na stronie www.studzianka.pl oraz na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku (facebook.com/stowarzyszeniestudzianka). – Zachęcamy do polubienia, aby być na bieżąco ze wszystkimi naszymi wydarzeniami! – apeluje Węda.

A my dodajemy, że w tegorocznym sezonie odbędzie się również m.in. półmaraton kajakowy na orientację (1 maja), ekstremalny maraton kajakowy oraz przepłynięcie Zielawy w celu uprzątnięcia koryta rzeki z nieczystości.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy