60 lat pod skrzydłami Łosia
Wojskowe Koło Łowieckie Łoś w Białej Podlaskiej zostało założone 20 grudnia 1958 roku. Pod numerem 127 znalazło się 10 maja 1959 roku w rejestrze wojskowych kół łowieckich, prowadzonym odrębnie od rejestru cywilnych kół Polskiego Związku Łowieckiego. Pomiędzy tymi datami, ale sześćdziesiąt lat później, myśliwi Łosia postanowili obchodzić jubileusz 60-lecia.
Założycielami koła było grono kilkunastu wojskowych pasjonatów łowiectwa ze stacjonującego wtedy w Białej Podlaskiej 59 Pułku Szkolnego-Bojowego Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz Wojskowej Komendy Rejonowej w Białej Podlaskiej. Jak czytamy w przygotowanej monografii, pierwszym łowczym został Janusz Przyborowski, sekretarzem Mieczysław Czyżyk, zaś skarbnikiem Gustaw Czermigiewicz. Najpierw myśliwi objęli obwód łowiecki Sokule, by wkrótce poszerzyć swój teren działania o obwód Grabarka.
Łoś – zwierzę i samolot
Początki były trudne, bo składki członkowskie nie wystarczały na pokrycie kosztów dzierżawy obwodów. W roku 1959, by ratować sytuację, koło pożyczyło od jednego z członków znaczną jak na tamte czasy kwotę 1500 zł. By zarabiać, myśliwi prowadzili też działalność komercyjną. Organizowali zbiórki, zabawy i loterie. Kiedy w czerwcu 1959 roku pojawiła się ustawa o prawie łowieckim, zaistniała możliwość przyjmowania do koła osób cywilnych. Zwiększony stan liczebny wpłynął na poprawę sytuacji materialnej.
W 1963 roku koło przyjęło nazwę Łoś. Myśliwi, wśród których znaczną część stanowili piloci wojskowi, chcieli w ten sposób nawiązać do słynnego przedwojennego bombowca PZL-37. Dzieje tej bardzo nowoczesnej wówczas konstrukcji związane były po części z Podlasiem. Samoloty produkowane na Okęciu przelatywały na lotnisko w Małaszewiczach, które miało w przyszłości stanowić polskie centrum bombowe, gdzie były uzbrajane.
Kiedy w 1964 roku 59 pułk został rozwiązany, wyjazd wielu wojskowych z Białej Podlaskiej spowodował spadek liczby członków. To odbiło się na finansach. A kiedy nałożyły się na to i inne problemy, niebawem doszło do odebrania kołu obwodu łowieckiego Sokule. Ponadto na jeden rok władze łowieckie wydały zakaz polowania w obwodzie Grabarka.
Wyrostek na pomoc
W połowie 1964 roku członkiem koła był już tylko jeden wojskowy. Tym samym nie spełniało ono statutowego wymogu i objęte zostało zarządem komisarycznym. Sprawował je długoletni, zasłużony myśliwy Gustaw Wyrostek. Dzięki jego staraniom koło otrzymało dotacje na działalność gospodarczą. To pozwoliło na zakup karmy dla zwierzyny na zimę.
Sytuacja polepszyła się na przełomie roku 1965 i 1966, kiedy do Białej Podlaskiej trafił 9 Pułk Rozpoznania Radiowego. Liczba członków wzrosła do 25. W nowej sytuacji personalnej koło odżyło. Wszystko już sprzyjało rozwojowi. Dzierżawione były poletka karmowe, obsiewane stare szkółki śródleśne i szerokie niewykorzystywane dukty leśne. Prowadzono odłowy zajęcy i kuropatw. Hodowano bażanty, zainwestowano w urządzenia łowieckie jak paśniki, lizawki, budki dla kuropatw. Zgromadzono zapasy karmy na zimę. Myśliwi zaangażowali się we współpracę ze służbami leśnymi, pomagając m.in. w usuwaniu wnyków zakładanych przez kłusowników.
Niestety, w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku znów doszło do rozwiązania jednostki wojskowej w Białej Podlaskiej. Wtedy zrodził się nawet plan przeniesienia siedziby koła, niejako za 9 pułkiem do Skierniewic. W wyniku starań grupy myśliwych udało się je zatrzymać w mieście. Odzyskany został obwód łowiecki Grabarka.
W 1975 roku koło przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji zalesiania. Zalesiono 1,7 ha gruntów, a w 1976 roku w leśnictwie Grabarka w rejonie Porosiuki myśliwi zalesili kolejne 2,5 ha. Dobre efekty gospodarki łowieckiej realizowanej przez koło Łoś zostało docenione w roku w 1982 przez komisję kontroli gospodarczej Wojsk Lotniczych. Wystawiła ona bardzo dobrą ocenę. Warto podkreślić, że Łoś był jedynym kołem wojskowym będącym w gestii dowództwa Wojsk Lotniczych.
Znów pomogli lotnicy
Widoczny rozwój koła nastąpił po roku 1977, kiedy z Nowego Miasta nad Pilicą do Białej Podlaskiej na stałe przeniósł się 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. W 1981 roku liczyło ono już 29 myśliwych. Było w tym gronie 16 żołnierzy zawodowych, dwóch rezerwistów i 11 cywilów.
Ogłoszony w tym samym roku stan wojenny negatywnie wpłynął na funkcjonowanie całego łowiectwa w Polsce. Pojawił się nieprzychylny klimat, zarzucano, że związek jest zbyt elitarny, hermetyczny, niedostępny dla wszystkich chętnych. W wyniku tej presji władze PZŁ podjęły decyzję, aby na każdych 300 ha terenów łowieckich przypadał co najmniej jeden myśliwy. Otworzyło to możliwość przyjmowania kolejnych adeptów łowiectwa. W 1984 roku liczba członków Łosia wynosiła 42, by w roku 1987 wzrosnąć do 60.
Powiększenie liczebności wpłynęło korzystnie na sytuację gospodarczą i ekonomiczną koła. Pojawiły się polowania dewizowe, dzięki którym pozyskiwano spore kwoty. To pozwalało na bardziej intensywną gospodarkę, jak i propagowanie łowiectwa na Podlasiu. W tamtym czasie koło korzystało z bazy lokalowej ówczesnego 61 pułku. W 1990 roku liczyło już 65 członków, a było w tym gronie 47 żołnierzy zawodowych i 18 cywilów.
Jubileusz i rocznice
W 2003 roku, kiedy Polski Związek Łowiecki obchodził 50-lecie, Łoś miał już 45 lat. Na ten jubileusz Tadeusz Kochanowski, wieloletni prezes koła, napisał pamiątkową monografię. Z kolei PZŁ odznaczył koło Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. W tym samym czasie od nadleśnictwa Biała Podlaska została wydzierżawiona osada leśna Rybakówka. Wyremontowano znajdujący się tam dom oraz stodołę, która stała się miejscem zebrań członków koła oraz spotkań towarzyskich. Rybakówka otwiera też swe gościnne podwoje wszystkim zainteresowanym. Często odwiedzają ją dzieci ze szkół i przedszkoli.
W 2008 roku koło świętowało 50-lecie swojej działalności. Wtedy to, mając na względzie zasługi na rzecz ochrony przyrody i gospodarki łowieckiej, a także kultywowania etyki i tradycji łowieckiej, Polski Związek Łowiecki odznaczył je najwyższym odznaczeniem łowieckim o nazwie „Złom”. Koło otrzymało też sztandar ufundowany przez członków oraz sponsorów. Projektantem był myśliwy Zenon Laszuk, obecny członek koła. Podczas jubileuszowej mszy w kościele wojskowym, sztandar został poświęcony, a prezesowi Kochanowskiemu wręczył go prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Aleksander Kompa.
Kolejna umowa z nadleśnictwem określiła czas dzierżawy Rybakówki na termin nieokreślony. Nie mając jednak pełnego poczucia, że Rybakówka na zawsze może być docelowym miejscem myśliwych Łosia, w 2015 roku postanowili oni kupić inną nieruchomość, w miejscowości Krasówka w gminie Łomazy. Aktualnie trwają tam prace gospodarcze i remontowe, w co angażuje się wielu myśliwych.
Ważnym aspektem działalności koła jest strzelectwo myśliwskie. Wielu reprezentantów Łosia osiągało na tym polu wspaniałe rezultaty o skali krajowej.
Kronikarze
Na jubileusz 60-lecia wydana została monografia „Wojskowe Koło Łowieckie Nr 127 Łoś w Białej Podlaskiej, 1958-2018”. Zespół redakcyjny, którym kierował Wojciech Stanisław Kobylarz, stanowili: Stanisław Jaworski, Marian Kiryk, Tadeusz Kochanowski oraz Jan Sroka. Przygotowanie książki poprzedziło żmudne gromadzenie źródeł i ilustracji. Najtrudniejsze zadanie przypadło Stanisławowi Jaworskiemu, któremu przed dwoma laty zarząd koła powierzył rolę kronikarza. Wiązało się to przede wszystkim z benedyktyńską misją odtworzenia kroniki.
Jak opowiada Stanisław Jaworski, ostatnie zapisane karty kroniki pochodziły z 1993 roku, a sam wolumin był w opłakanym stanie – kilka kart wyrwanych, ślady po zaciekach wodnych, niektóre wpisy rozmazane, ślady po wyrwanych zdjęciach. Wiele dokumentów z minionych lat, przechowywanych w Rybakówce, zostało zniszczonych, w czym pomagały także myszy. Odnowiona Kronika zostanie wystawiona podczas jubileuszowej uroczystości. Dalsza jej część realizowana będzie już w formie cyfrowej.
Władze i zamiary
Koło liczy obecnie 68 członków, w tym dwóch honorowych oraz pięciu stażystów. Na czele stoi prezes Sebastian Santus, który został wybrany na walnym zgromadzeniu członków w 2016 roku. Pozostałymi członkami zarządu są: łowczy Jarosław Tarasiuk, skarbnik Zbigniew Filipiuk, sekretarz Stanisław Jaworski. Przewodniczącym komisji rewizyjnej jest Roman Ryszkowski.
Prezes Santus krótko zarysowuje zadania koła na najbliższy czas: – Będziemy kontynuować działalność, kultywując tradycje lotnicze i łowieckie. Chcemy mieć jeszcze lepszą współpracę z rolnikami, żeby nie rodzić konfliktów. Ważna jest promocja, musimy budować dobry wizerunek łowiectwa i myśliwych. Teraz, w dobie panującego wokół hejtu, pojawiają się nieprawdziwe, krzywdzące informacje. To wpływa często deprymująco na środowisko.
Koło ma nowy statut, który członkowie zamierzają jak najszybciej wdrożyć i zastosować w praktyce. Będą też kontynuować prace przy nowej siedzibie, żeby zacząć „być na swoim”. – Coraz trudniej jest w łowiectwie, przepisy się zmieniają i są one coraz mniej korzystne dla myśliwych. Ale nie możemy się poddawać – podsumowuje Santus.
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
Piknik historyczny związany z powstaniem styczniowym w Rossoszu – zapowiedź
Pożyteczne zbieractwo Andrzeja Olichwiruka
Historie kryminalne: Sataniści z parku Radziwiłłowskiego
Żeby zrozumieć polskie prawosławie – spotkanie z autorem książki Stanisławem Romanowskim
Kącik książkowy: Cykl 'Sekretów Białej' Agnieszki Panasiuk w komplecie
Wielka wytwórnia w małym mieście, czyli wszystko o PWS w Białej Podlaskiej
Wojna, niewola i pierwsze dni wolności we wspomnieniach żołnierza 34. pułku piechoty
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Zapisz się na warsztaty bożonarodzeniowe w bialskim muzeum
17 -
Pasowanie na czytelnika w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Białej Podlaskiej
37 -
Znów fatalna końcówka i ósma porażka AZS-AWF
44 -
Paweł Lipiec obronił karnego i Podlasie zwycięstwem zakończyło 2024 rok
49 -
Śpiew i taniec w Ciciborze Dużym – 5. Gminne Patriotyczne Prezentacje Wokalne
116
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy