Olimpiada zamknęła rok 100-lecia lotnictwa

Olimpiada zamknęła rok 100-lecia lotnictwa
fot. interwizja.edu.pl

Grupa laureatów III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym. Gratulacje składa przedstawiciel szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Artur Choma. Pierwszy z lewej prof. Paweł Soroka, przewodniczący Rady Głównej Olimpiady

III Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym była ostatnim bialskopodlaskim akcentem w 2018 roku, w którym obok 100-lecia odzyskania niepodległości obchodzone było także 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego.

Finał olimpiady odbył się 10 grudnia, tym razem w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie. Wcześniej środowiska lotnicze i kultywujące tradycje awiacji uczestniczyły w licznych przedsięwzięciach o znaczeniu krajowym i lokalnym, o czym warto jeszcze będzie przypomnieć.

Jak napisał do laureatów, organizatorów i gospodarzy olimpiady jej honorowy patron, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego sekretarz stanu Paweł Soloch, wpisała się ona znakomicie w rok wielkich polskich jubileuszy. Minister zaznaczył, iż celem olimpiad jest dewiza: „Warto wiedzieć więcej”. Stąd liczny udział młodzieży szkolnej, studentów, także absolwentów uczelni, w olimpiadach organizowanych od lat, takich jak: matematyczna, informatyczna, fizyczna, chemiczna, językowa i inne. Paweł Soloch przypomniał, że są też inne olimpiady, jak: Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Wiedzy o Wynalazczości, Wiedzy Technicznej, Wiedzy Ekonomicznej, Wiedzy o Państwie i Prawie. To tło znakomicie uzupełnia młoda stażem Olimpiada Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym.

Do pierwszego etapu tegorocznej olimpiady lotniczej, który został przeprowadzony w internecie, zgłosiło się 66 osób. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 32 uczestników. Do ostatecznej rozgrywki przystąpiły 23 osoby. Jury olimpiady wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach. W kategorii uczeń/student zwyciężyli: I miejsce – Magdalena Gałek z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie; II miejsce – Maciej Oleksy z Liceum Ogólnokształcącego w Opolu; III miejsce – Justyna Skrzyńska z LAW w Dęblinie. W kategorii, w której zostali umieszczeni pozostali, zwyciężyli: I miejsce – Mariusz Grabowiecki z Bodzechowa w woj. świętokrzyskim; II miejsce – Paweł Okonowicz z Goleniowa w woj. zachodniopomorskim; III miejsce – Maciej Rękawek z LAW w Dęblinie.

Wydarzenie uświetnił występ Wojciecha Bardowskiego, który w stroju ułana zaprezentował pieśni wojskowe i legionowe od Pierwszej Brygady zaczynając. Organizatorzy olimpiady z Białej Podlaskiej przypomnieli też wkład swojego miasta w dorobek przemysłu lotniczego II Rzeczpospolitej. Interesującą prelekcję o Podlaskiej Wytwórni Samolotów, funkcjonującej w latach 1923-1939, wygłosił mgr Leszek Zieliński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Białej Podlaskiej.

Organizatorami olimpiady byli: Portal internetowy www.interwizja.edu.pl, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszenie Polska w Unii Europejskiej, Naczelna Organizacja Techniczna w Białej Podlaskiej, Podlaska Agencja Consultingowa RECTUS-WOC, Bialskopodlaski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, który użyczył swoich pomieszczeń do rozegrania finału olimpiady.

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy