Terespolanie nakręcili film

Terespolanie nakręcili film

Młodzi mieszkańcy Terespola nakręcili amatorski film „Ciosy” przypominający bohaterstwo Armii Krajowej. Jeden z mieszkańców przygranicznego miasta walczył w Powstaniu Warszawskim. Teraz poznają go młodzi widzowie.

Premiera filmu miała miejsce 11 listopada w terespolskiej restauracji Galeria Smaków. Opowiada on o czasach ostatniej wojny i nawiązuje do działalności oddziału Armii Krajowej na terenie miasta i gminy Terespol. Zaprezentowana historia została po części wymyślona, ale pokazane na ekranie wydarzenia naprawdę miały miejsce. Do takich należą: likwidacja oficera SS przez grupę młodych żołnierzy AK i wysadzenie pociągu. Autorzy zmienili tylko nazwiska bohaterów i nazwy miejsc.

Produkcję poprzedziły dwudniowe warsztaty historyczne dla osób zaangażowanych w realizację filmu. Pierwszego dnia poznawano historię Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego. Szczególnie cenne okazały się informacje o różnych rodzajach broni używanych przez Armię Krajową. Ciekawym materiałem poglądowym były też zdjęcia z tamtego okresu. Zaprezentowano również oryginalne przedmioty z czasu II wojny światowej.

Scena kręcona w lesie pod Terespolem

Uczestnicy warsztatów poznawali lokalną historię i śledzili losy Stanisława Szponara, mieszkańca Terespola uczestniczącego czynnie w Powstaniu Warszawskim. W drugim dniu powstawał scenariusz dopasowujący postacie do określonych osób. Wspólnie wymyślano pseudonimy, poznawano ówczesne realia i słownictwo. Ważna okazała się obsługa ówczesnej broni.

Zdjęcia do filmu „Ciosy” kręcone były w: Terespolu, Horbowie, Kłodzie Dużej, Podolance i Wólce Dobryńskiej. Produkcją filmu zajęło się Terespolskie Studio Filmowe w składzie: Eryk Kaliszuk, Marek Prokopiuk i Wojtek Prokopiuk. Na planie wykorzystanych w filmie scen przewinęło się 15 osób, co przy projektach amatorskich jest całkiem niezłym wynikiem. Zadowalająca była też frekwencja podczas premierowego pokazu w Galerii Smaków. Przybyło na nią ok. 130 osób.

Niebawem film będzie emitowany w terespolskich i okolicznych szkołach. Jest on ostatnią z siedmiu inicjatyw, składających się na projekt ”Aktywni mieszkańcy - inspirujące miasto", na który MOK z Terespola otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018.

Istvan Grabowski

Plakat nowego filmu amatorskiego

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy