Nowości w kinie Merkury: 'Vaiana', 'Simona Kossak' i 'Anora'

Nowości w kinie Merkury: 'Vaiana', 'Simona Kossak' i 'Anora'

Od piątku i soboty (29-30 listopada) w kinie Merkury w Białej Podlaskiej czekają nas aż trzy premiery: animowany film familijny „Vaiana 2”, polski dramat biograficzny „Simona Kossak” oraz komediodramat „Anora”.

Poza tym nadal możemy oglądać przezabawną polską komedię „U Pana Boga w Królowym Moście” oraz kolejną część doskonałej polskiej komedii bożonarodzeniowej „Listy do M. Pożegnania i powroty”.

Na jedyny seans filmu „Dawid Podsiadło – Dokumentalny” kino Merkury zaprasza we wtorek 3 grudnia na godzinę 20. Bilety po 25 zł już w sprzedaży. Szczegóły tutaj.

Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” zobaczymy fascynujący thriller USA pt. „Konklawe”.

 

„Vaiana 2” – USA; animowany/familijny/przygodowy; 99 minut, od 6 lat – dubbing.

Vaiana i Maui powracają w drugiej części kultowej animacji Walt Disney Animation Studios „Vaiana”. Po otrzymaniu nieoczekiwanego wezwania od swoich przodków, Vaiana wypłynie na dalekie, niebezpiecznie i dawno zapomniane morza Oceanii, gdzie przeżyje przygodę życia.

Film „Vaiana 2” wyreżyserował David Derrick Jr, Jason Hand i Dana Ledoux Miller, a wyprodukowały Christina Chen i Yvett Merino. Muzykę do filmu skomponowali: zdobywczynie nagrody Grammy® Abigail Barlow i Emily Bear, nominowany do nagrody Grammy Opetaia Foa‘i oraz trzykrotny zdobywca nagrody Grammy Mark Mancina.

„Vaiana 2” wejdzie na ekrany kin 29 listopada 2024 roku.

Szanowni Państwo, w filmie „Vaiana 2” znajduje się kilka scen z dynamicznymi efektami świetlnymi, które mogą powodować dyskomfort u widzów wrażliwych na światło i wpływać na osoby z epilepsją fotogenną.

 

Simona Kossak” – Polska; biograficzny/dramat; 100 minuty; od 15 lat.

Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach.

Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom.

Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

Reżyseria: Adrian Panek.

Obsada: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Agata Kulesza, Borys Szyc, Nika Wichłacz, Marianna Zydek.

 

Listy do M. Pożegnania i powroty” – Polska; komedia/romantyczny; 123 minuty; od 13 lat.

Świąteczny megahit powraca w nowej odsłonie!

Zbliżają się kolejne Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy szykują się do Wigilii i rodzinnego biesiadowania. Padają obietnice i deklaracje, których niełatwo dotrzymać… Ale w święta wszystko jest możliwe!

Mel (Karolak) ambitnie rozwija własną firmę mikołajową. Jako poważny biznesmen i odpowiedzialny mężczyzna stawia sobie za cel zorganizowanie uroczystej kolacji wigilijnej. Szybko jednak okazuje się, że to zadanie go przerasta. Dodatkowo, w swoim młodszym pracowniku Grześku (Pietruczuk), dostrzega odbicie dawnego siebie – młodego chłopaka, który popełnia te same błędy. Mel postanawia przerwać ten zgubny wzorzec i zrobić wszystko, by uchronić Grześka przed kolejnymi pochopnymi decyzjami!

Karina (Dygant) i Szczepan (Adamczyk) pragną wreszcie spędzić spokojne, normalne święta – bez kłótni, bez stresu i nieoczekiwanych niespodzianek. Jednak los ma wobec nich inne plany… Gdy nagle pęka rura i zalewa im mieszkanie, do ich domu trafia Lucek. Oczywiście nie sam, lecz w towarzystwie kolejnej „ofiary”, Japończyka Józka. Widząc, co się szykuje, Szczepan postanawia działać.

Tymczasem Wojciech (Malajkat), wracający z Londynu, gdzie odwiedzał swoją córkę, ma własne plany na wigilijny wieczór. Wszystko wydaje się pod kontrolą, aż na jego drodze pojawia się Ewa (Walach) – tajemnicza kobieta, która leci do Warszawy, by zobaczyć się z ukochanym poznanym przez internet. To przypadkowe spotkanie nie tylko zmieni ich spojrzenie na własne życie, ale także może być początkiem niezwykłej relacji.

A Mikołaj (Stuhr)? Ten z kolei spaceruje po mieście, spotykając starych i nowych znajomych, podczas gdy w domu czeka na niego rodzina, a przede wszystkim mały Ignaś. Chłopiec, z niecierpliwością wypatrując pierwszej gwiazdki i wymarzonego prezentu, wplątuje się w sytuację, która zmusi go do działania, by ocalić ducha świąt.

Przeplatające się losy bohaterów tworzą ciepłą, pełną humoru i wzruszeń opowieść o magii Bożego Narodzenia. Tutaj nic nie jest oczywiste, a świąteczne niespodzianki potrafią wywrócić życie do góry nogami.

Reżyseria: Łukasz Jaworski.

Obsada: Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Tomasz Karolak, Wojciech Malajkat, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Janusz Chabior, Magdalena Walach, Ina Sobala, Kirył Pietruc.

 

„Anora” – USA; dramat/komedia; 139 minut; od 15 lat – napisy.

„Anora” w reżyserii Seana Bakera („Red Rocket”) to komedia nagrodzona Złotą Palmą podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. „Anora” to wyjątkowy obraz, który podbił serca widzów i dziennikarzy w Cannes.

Anora, a właściowe Ani (znakomita Mikey Madison), to tancerka klubu dla dorosłych na Brooklynie, która zmienia się w nowoczesnego Kopciuszka, gdy na swojej drodze spotyka Ivana (elektryzująca rola Marka Eidelsteina), syna rosyjskiego oligarchy. Młodzi postanawiają wziąć ślub. Komplikacje pojawiają się, gdy rodzice chłopaka dowiadują się o związku i próbują unieważnić małżeństwo.

Pozostała obsada to: Yuriy Borisov, Karren Karagulian i Vache Tovmasyan.

Poprzednie filmy Bakera to: „The Florida Project”, „Tangerine” i „Red Rocket”.

Reżyseria: Sean Baker.

Obsada: Mikey Madison, Paul Weissman, Lindsey Normington, Emily Weider, Luna Sofía Miranda, Vincent Radwinsky.

 

„U Pana Boga w Królowym Moście” – Polska; komedia; 125 minut; od 13 lat.

„U Pana Boga w Królowym Moście” to kontynuacja kultowej serii „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”, których akcja rozgrywa się na sielankowym Podlasiu.

W najnowszej odsłonie komedii spotykają się ponownie dobrze znani widzom bohaterowie, m.in. proboszcz, komendant i burmistrz.

Tym razem spokojne życie mieszkańców Królowego Mostu mąci przybycie intrygującej studentki archeologii, która zaczyna interesować się lochami pod miejscowym kościołem. Jak się okaże, będzie to początek serii niezwykłych wydarzeń, które będą miały znaczenie dla całej Polski.

W obsadzie wystąpili m.in.: Andrzej Zaborski, Krzysztof Dzierma, Ryszard Doliński oraz (w swojej ostatniej roli) Emilian Kamiński. W rolę przyszłej archeolog wcieliła się Aleksandra Grabowska, a towarzyszyć jej będzie Karol Dziuba, który zagra radcę prawnego Szymona.

Reżyseria: Jacek Bromski.

Obsada: Krzysztof Dzierma, Andrzej Zaborski, Andrzej Seweryn, Karol Dziuba, Aleksandra Grabowska, Emilian Kamiński.

 

Natomiast w ramach czwartkowych „Spotkań filmowych” 5 grudnia zobaczymy:

„Konklawe” – Wielka Brytania, USA; thriller; 119 minut; od 15 lat – napisy.

Fascynujący thriller Edwarda Bergera, twórcy nagrodzonego 4 Oscarami „Na Zachodzie bez zmian”, który przenosi widzów w samo serce Watykanu.

Ekranizacja powieści Roberta Harrisa, autora takich bestsellerów jak „Autor widmo” (zekranizowany przez Romana Polańskiego), „Pompeje”, „Enigma”.

Wciągająca opowieść o władzy, wierze i tajemnicach ukrytych za murami Stolicy Apostolskiej, czyli „House of cards” w Watykanie. Co jest najwyższą wartością? Wiara? Nadzieja? Miłość? A może interes potężnej instytucji?

Po śmierci znienawidzonego w Watykanie papieża, kardynałowie z całego świata zjeżdżają się na konklawe, by wybrać nowego przywódcę Kościoła. Obradom przewodzi kardynał Lawrence, który ma za zadanie jedynie czuwać nad ich sprawnym przebiegiem. Jednak gdy zaostrza się walka dwóch wrogich frakcji, a na jaw zaczynają wychodzić kompromitujące tajemnice ich kandydatów, Lawrence staje przed dylematem. Zachować bezstronność i pozwolić wybrać osobę niegodną? Czy wbrew zasadom zaangażować się po jednej ze stron? A może poszukać trzeciego rozwiązania?

Okazja nadarza się, gdy tuż przed rozpoczęciem głosowania wśród obradujących pojawia się nikomu nieznany kardynał Benitez, tajemniczy współpracownik nieżyjącego papieża. Kim jest? Kto za nim stoi? Jaki ma cel? Czy instytucję Kościoła czeka wstrząs, jakiego nie było w historii?

Reżyseria: Edward Berger.

Obsada: Ralph Fiennes, Stanley Tucci, John Lithgow, Isabella Rossellini, Lucian Msamati, Brían F. O’Byrne.

 


A oto cały repertuar na najbliższe dni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy