Przedwojenni celebryci Żwirko i Wigura

Przedwojenni celebryci Żwirko i Wigura

BIAŁA PODLASKA Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej obchodził dzień swoich patronów. W 2002 roku placówka otrzymała imię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, słynnych zwycięzców Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych w 1932 r. Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Na początku spotkania dyrektor Ryszard Dołęga zarysował historię lotnictwa na Podlasiu, na tle ogólnopolskim i światowym. Przypomniał, że nasze lotnictwa zaczęło się nieopodal Janowa Podlaskiego, gdzie malarz i konstruktor Czesław Tański wybudował prosty szybowiec, który nazwał Lotnią, i wykonywał na nim krótkie loty. Z pewnością najważniejszym wydarzeniem w historii podlaskiego lotnictwa było powstanie w 1933 roku Podlaskiej Wytwórni Samolotów i jej znakomite konstrukcje. Zakończyła ona swoje działanie po zbombardowaniu przez Niemców już w pierwszych dniach września 1939 r.

Po wojnie na bialskim lotnisku bazowały różne oddziały lotnicze sił zbrojnych. Największym i najdłużej funkcjonującym był 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, zajmujący się szkoleniem praktycznym w powietrzu podchorążych ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej (Szkoły Orląt w Dęblinie). Pułk trafił na stałe do Białej Podlaskiej w 1977 r. Z końcem roku 2000 został rozformowany. Po przekształceniu w 3. Ośrodek Szkolenia Lotniczego, wojsko bazowało na bialskim lotnisku jeszcze przez dwa lata. Aktualnie loty wykonuje tu szkoła szybowcowa BB Aero i Aeroklub LOT.

Nawiązując do patronów szkoły i chcąc uczniom uświadomić, jak wielkim dla Polski osiągnięciem Żwirki i Wigury było zwycięstwo w challenge'u w 1932 roku, dyrektor Ryszard Dołęga dokonał barwnego odniesienia do współczesności. – To tak, jakby dziś Robert Kubica w polskim teamie, na polskim bolidzie, zwyciężył w Mistrzostwach Świata Formuły 1.

Z okazji dnia patronów i początku roku szkolnego nie zabrakło życzeń dla uczniów i nauczycieli od władz miasta. Przekazał je przybyły na uroczystość wiceprezydent Henryk Grodecki.

Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 30 oraz na eprasa.pl

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy