'Przeczekanie', czyli podróż literacka Macieja Szupiluka

'Przeczekanie', czyli podróż literacka Macieja Szupiluka

„Przeczekanie” to tytuł najnowszego tomiku poezji Macieja Szupiluka, prezesa Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma, z którym będziemy mogli spotkać się we wtorek 22 października o godzinie 18 w dziale wiedzy o regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach 40. Podlaskich Spotkań Literackich (zobacz tutaj cały program), które zostały objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka.

– Wyruszam ze swoją nową książką poetycką pt. „Przeczekanie” w trasę promocyjną. Będzie to podróż literacka od małych miejscowości, przez trochę większe, aż po największe polskie miasto – Warszawę. Chcę być w tej jesiennej trasie, w miejscach trochę zapomnianych, a zarazem nostalgicznych, pięknych i do odkrycia, z bogatą historią. Te miejsca nie są gorsze niż największe miasta, są po prostu inne – mówił Maciej Szupiluk, prezes Klubu Literackiego Maksyma w Białej Podlaskiej, bibliotekarz MBP, poeta, działacz kultury, który obchodził w ubiegłym roku 20-lecie działalności kulturalnej oraz 10-lecie działalności literackiej. – Kultura powinna być dla wszystkich i wszędzie, a mądrość, którą z niej czerpiemy, zawsze procentuje u każdego i w każdym wieku. Zapraszam wszystkich na rozmowę o poezji zawartej w mojej książce, ale też o innych książkach inspirujących mnie cały czas. Porozmawiamy o kulturze, inicjatywach i działaniu obywatelskim, by zmieniać świat na lepsze, bo nikt za nas tego nie zrobi. Do zobaczenia.

Maciej Szupiluk (ur. 1981 r.) ma na koncie pięć tomików: „O Jezuniu…” (2013 ), „Pomniejszenie” (2017), „Bug & Bóg” (2019), „Byłem na waszym miejscu” (2021), „Fotopoezja o Podlasiu” (2022), i teraz szósty – „Przeczekanie” (2024). To zbiory wierszy, jednak autor podąża w nich bardziej w kierunku wydźwięku społecznego twórczości, niż wielkich poetyckich uniesień. W treściach pojawia się wrażliwość na krzywdę wykluczonych, ale też życzliwie żartobliwa relacja z Bogiem, zawarta w miniaturowych utworach „Pomniejszenia”. W trzecim tomiku autor nawiązuje do relacji pomiędzy człowiekiem, naturą, której uosobieniem jest rzeka Bug, a Bogiem. Z kolei tomik „Byłem na waszym miejscu” to książka „miejska”, która powstawała osiem lat. Następne wiersze, stworzone we współpracy z Małgorzatą Piekarską, szefową Fotoklubu Podlaskiego, znalazły się w wydawnictwie pt. „Fotopoezja o Podlasiu”. Poeta, inspirując się zdjęciami, zawiera w swoich wersach klimat miejsc, ludzi, przyrody, uchwycony obiektywem Małgorzaty Piekarskiej.

Maciej publikował wiersze również w antologii pt. „Prezentacje. 34 lata później” (2018) i antologii pt. „Prezentacje. 39 lat później” (2023), w miesięczniku „Pryzmat”, w „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Gościńcu Bialskim”, „Dostrzegaczu bibliotecznym” oraz zinie literackim „Papier w dole”.

Zaczynał jako siedemnastolatek od rymowanek na blokach, a potem współtworzył jako wokalista i tekściarz rapcore’wy zespół Szrod, który wydał demo z czterema kawałkami (2000). Potem kapela wydała dwie epki pt. „Szczooor” (2002) i „Bezsens” (2004). Solową, hiphopową płytę – miniepkę pt. „Health and Safety” (listopad 2009) – wrzucił do sieci jako Zdziecinniały Pajac. Prostota przekazu, ale głębia tematyki, zawarte w wierszach, znalazły kontynuację w działalności w kolejnym zespole, hardco-re’owym Back to Reality, w którym Maciej jest autorem tekstów i wokalistą. Zespół wydał płyty: „Nic o nas bez nas” (2007), „To nie jest kraj dla słabych ludzi” (2009) i „Starcie z niedźwiedziem” (2018). W 2018 roku kapela zawiesiła działalność.

Z wykształcenia jest kulturoznawcą, zawodowo bibliotekarzem. Sześć lat pracował w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, gdzie, oprócz edukacji czytelniczo-medialnej, zajmował się swoimi konikami: filmem i muzyką. Prowadził Awanturniczy Klub Filmowy, Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży Księgołap. Obecnie jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki Dla Dorosłych i pracuje w wypożyczalni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Klub w 2021 roku został wyróżniony. Znalazł się w pierwszej siódemce (na 120 klubów) najprężniej działających klubów w województwie lubelskim, a za akcję „Każdy cel jest ważny” (2022), propagującą zrównoważony rozwój miast i wsi, klub zajął pierwsze miejsce w województwie.

Od stycznia 2020 roku pisze artykuły do „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Od lat, jako scenarzysta i reżyser, współtworzy filmy dokumentalne o ludziach Południowego Podlasia: „Wagner 2018” o Ireneuszu Wagnerze, legendzie bialskiego środowiska kulturalnego; „Taki właśnie jest mój raj” o malarzu Marku Jędrychu; „Pokój” (2022) o Grzegorzu Szupiluku, poecie, poliglocie; „Pamiętaj o mnie, synu” o swoim tacie Jerzym Szupiluku (2024). Maciej jest też scenarzystą i reżyserem wizualizacji wierszy poety Henryka J. Kozaka i Grzegorza Szupiluka. Współtworzy teasery do książek.

We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Terespolu, jako pomysłodawca, współorganizator i moderator, prowadzi cykliczne spotkania pod nazwą „Trzy spojrzenia na kulturę”. Od czerwca 2018 roku prezes Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma. Współorganizator Podlaskich Spotkań Literackich.

 

Obejrzyj wideo do wiersza Macieja Szupiluka pt. „Jak Juan Carlos Valeron” z tomiku „Przeczekanie”, którego premiera będzie 22 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej, w dziale wiedzy o regionie. Czyta Leszek Ciepły:

https://youtube.com/shorts/23IJ18tefnY?si=auv4uXnYQdydJp7Q

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy