Zachęcamy do przeczytania nowego numeru kwartalnika 'Echo Studzianki'

Zachęcamy do przeczytania nowego numeru kwartalnika 'Echo Studzianki'

29 września ukazał się połączony numer 53-54 kwartalnika „Echo Studzianki”, wydawanego od czternastu lat przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. Kultywuje ono tradycje przodków, wywodzących się od Tatarów, osadzonych tutaj w 1679 roku przez króla Jana III Sobieskiego. Za sprawą aktywistów stowarzyszenia z Łukaszem Wędą na czele, niewielka wieś w gminie Łomazy jest często i chętnie odwiedzana przez turystów z różnych stron kraju.

Nowy numer otwiera tekst o niezwykłej pasji 12-letniej Zuzanny Jaśkiewicz, specjalizującej się w dyscyplinie wymagającej precyzji, intensywnego treningu i wielu wyrzeczeń. Zuzia od trzech lat trenuje gimnastykę z obręczą w bialskim Stowarzyszeniu Gimnastyki Artystycznej. Ma na koncie liczne puchary i medale wywalczone w turniejach ogólnopolskich. We wrześniu br. zwyciężyła w Turnieju o Złotą Maczugę w Katowicach.

Inna nastolatka z tej miejscowości, Zuzanna Wysocka, zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie historycznym poświęconym Wincentemu Witosowi. Zorganizował go Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej.

Większość numeru wypełniają teksty historyczne i wspomnieniowe. Jadwiga Weremko przypomina dzieje rodziny Kameckich, mieszkających na tzw. Łysej Górze.

Interesujące ciekawostki przynosi tekst Łukasza Wędy o folwarku tatarskim w Ortelu Królewskim, opracowany na podstawie aktów notarialnych Ksawerego Referowskiego z Białej Podlaskiej. Sławomir Hordejuk pisze obszernie o znachorach tatarskich ze Studzianki. W stosowanych przez siebie praktykach korzystali z licznych właściwości przyrodniczych. Jeszcze w okresie międzywojennym minionego wieku praktyki znachorów, zwanych siufkarzami lub fałdziejami, wynikały z wiary w złośliwe duchy i dżiny, przed którymi bronić miały magiczne zaklęcia i czynności. Ciekawym przyczynkiem do historii miejscowości jest tekst Wędy o mieszkańcach Studzianki w 1924 roku.

Teksty historyczne uzupełniają aktualności. Przeczytać w nich można o dożynkach gminnych, zawodach strażackich, wyborach sołtysa i uporządkowaniu cmentarza tatarskiego (mizaru). Zajęcia podjęli się druhowie z jednostki OSP. Wykarczowali oni samosiejki i przycięli krzewy. Podczas inwentaryzacji nekropolii odczytano ponad 300 nagrobków żołnierzy tatarskich i ich członków rodzin.

Interesująca jest relacja z obchodów Dnia Rodziny, zorganizowanego w czerwcu br. Impreza oferowała liczne atrakcje. 50 młodych kajakarzy pokonało 8-kilometrowy dystans na Zielawie ze Studzianki do Ortela Królewskiego. Czekały też na nich inne konkurencje, m.in. strzelanie z łuku, unihokej, przeciąganie liny, przeprawa przez rzekę, puszczanie papierowych samolotów i mecz piłki nożnej. Dzień Rodziny zorganizowany przez miejscowe stowarzyszenie zakończył się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

5 lipca odeszła, w wieku 89 lat, Irena Dąbrowska-Dawidziuk, udzielająca się w Związku Inwalidów Wojennych i Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Spoczęła na cmentarzu komunalnym w Łomazach. Numer „Echa Studzianki” uzupełnia kącik poetycki z wierszem Elżbiety Zalewskiej.

Bieżący numer współtworzyli: Małgorzata Maksymiuk-Stefaniuk, Sławomir Hordejuk, Konrad Bojarczuk, Małgorzata Marczewska oraz Łukasz Węda.

Czasopismo w wersji papierowej jest dostępne w Studziance. Wersja elektroniczna bieżącego wykładnia, jak i numery archiwalne, znajdują się na stronie www.studzianka.eu, w zakładce Stowarzyszenie.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy